Unia w walce z bezrobociem - Europejska Strategia Zatrudnienia
13.05.2012 | Autor: Konto Usunięte | [ 0 komentarzy ] |
Europejskiej Grupie Specjalnej do Spraw Zatrudnienia przewodził Wim Kok
Źródło: autor: Fotocollectie Nationaal Archief/Anefo/Rob Croes
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Znamy wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Będzie Brexit!
- Tegoroczna zimowa prognoza gospodarcza: sprostać nowym wyzwaniom
- Polacy bardzo dobrze znają język angielski
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Unia Europejska nie pozostaje obojętna na problem bezrobocia w Europie. Dowodem na to jest Europejska Strategia Zatrudnienia.
Europejska Strategia Zatrudnienia
Unia Europejska od lat podejmuje działania na rzecz zwiększenia zatrudnienia. W listopadzie 1997 roku Rada Europejska ogłosiła powstanie Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Jej inauguracja związana była z wysokim poziomem bezrobocia.
Europejska Strategia Zatrudnienia składa się z następujących części: wytycznych w sprawie zatrudnienia, krajowych programów reform, wspólnych sprawozdań w sprawie zatrudnienia oraz zaleceń dotyczących konkretnych państw.
5 lat po stworzeniu Europejskiej Strategii Zatrudnienia przeanalizowano postępy w jej funkcjonowaniu. Oceniono, że kroki podejmowane przez państwa członkowskie w tym czasie wpłynęły korzystnie na sytuację na rynku pracy. Powołana została także Europejska Grupa Specjalna ds. Zatrudnienia pod przewodnictwem Wima Koka. Zajmowała się ona stworzeniem propozycji reform, które wpłyną korzystnie na proces realizacji odnowionej Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Prace grupy zakończyły się przygotowaniem sprawozdania zatytułowanego "Praca, praca, praca - tworzenie nowych miejsc pracy w Europie", w którym wymieniono wyzwania oraz najważniejsze aspekty dotyczące zwiększenia poziomu zatrudnienia.
Dane liczbowe - zmiany wskaźnika zatrudnienia po 10 latach stosowania Europejskiej Strategii Zatrudnienia potwierdzają, że sytuacja na rynku pracy się poprawia:
- wyższy wskaźnik zatrudnienia - 64,3 procent (z 60,7%),
- poziom zatrudnienia osób mieszczących się w przedziale wiekowym 55-64 wzrósł do 43,5 procenta (wcześniej wynosił 35,7 %)
- wskaźnik zatrudnienia kobiet wzrósł z poziomu 51,8 procent do 57,1 procent,
- spadek stopy bezrobocia długotrwałego o 1,4 procent (wynosił zatem 3,6 %).
Bibliografia:
Dziesięć lat europejskiej strategii zatrudnienia (ESZ), Komisja Europejska,Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans,Luksemburg: Urząd Ofi cjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich, 2008.
Zobacz także:
Zatrudnienie w UE a strategia Europa 2020
Europejski rynek pracy - zatrudnienie na dwóch etatach