Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wybory w Szlezwiku-Holsztynie - duńskie porządki w Kilonii?

10.05.2012 Autor: Tomasz Otocki [ 0 komentarzy ]
Wybory w  Szlezwiku Holsztynie - oprócz sensacji związanej z przekroczeniem progu wyborczego przez liberałów, dobry wynik zanotowali Piraci

Wybory w Szlezwiku Holsztynie - oprócz sensacji związanej z przekroczeniem progu wyborczego przez liberałów, dobry wynik zanotowali Piraci
Źródło: WikimediaCommons

Heide Simonis- była premierem landu Szlezwik-Holsztyn

Heide Simonis- była premierem landu Szlezwik-Holsztyn
Źródło: WikimediaCommons

Zakończone w niedzielę wybory w Kilonii ze zrozumiałych względów nie doczekały się analiz w polskich mediach – trwał wyborczy maraton od Paryża przez Ateny po Belgrad i Erewań. A kilka rzeczy okazało się interesujących..

Oprócz sensacji związanej z przekroczeniem progu wyborczego przez liberałów, dobry wynik zanotowali Piraci, dla których kiloński Landtag jest już trzecim po Berlinie i Saarze, w którym są reprezentowani. Obie partie ludowe – CDU i SPD – uzyskały jedynie 3/5 głosów, zaś radykalna lewica z "Die Linke" w ogóle znalazła się poza parlamentem.

Wybory w Szlezwiku Holsztynie - kto wygrał?Zwycięstwo w niedzielnej rywalizacji przypadło CDU. Uzyskała ona 30,8% głosów poparcia, co przełożyło się na 22 mandaty w landtagu. Druga dobiegła do mety SPD z poparciem 30,4% i taką samą liczbą mandatów. W Landtagu znajdą się także Zieloni: (13,2% głosów i 10 mandatów), FDP i Piraci (po 8,2% i 6 mandatów), a także Związek Wyborców Południowego Szlezwiku (4,6%, 3 mandaty). Postkomuniści z partii "die Linke" nie przekroczyli progu wyborczego, co jest pierwszą w ostatnich latach tak dotkliwą porażką tego ugrupowania i memento przez wyborami w 2013 r., zwłaszcza, że w przyszłą niedzielę w Nadrenii-Westfalii lewicowi radykałowie również najprawdopodobniej stracą miejsca w landtagu.

Jak ocenić wynik wyborów? Z pewnością obie "partie ludowe" mimo zebrania łącznie 61,2% głosów, poniosły porażkę. Chadecja uzyskała co prawda niewiele mniej głosów niż przed trzema laty (tym razem mniej faworyzuje ją sposób rozdzielania mandatów), ale przez spadek poparcia dla FDP straciła szansę na pozostanie przy władzy w ramach centroprawicowej koalicji. Porażka CDU uderza w pozycję Angeli Merkel na scenie ogólnoniemieckiej (utrata kolejnych głosów w Bundesracie), w dodatku jest złym prognostykiem przed wyborami w Nadrenii-Westfalii i elekcją do Bundestagu w 2013 r. Z kolei SPD poprawiła wynik o 5%, ale nie tylko nie uzyskała 2/5 głosów, co było jej celem strategicznym, ale oddała palmę pierwszeństwa chrześcijańskim demokratom. To oni w przypadku "wielkiej koalicji" będą mieli prawo wystawić własnego kandydata na premiera. Dodajmy, że nawet we współpracy z Zielonymi socjaldemokracja nie może liczyć na większość parlamentarną.

Kto jest zatem największym zwycięzcą wyborów? Oprócz Partii Piratów, która odebrała elektorat wszystkim pozostałym ugrupowaniom, a także przyciągnęła sporą liczbę niegłosujących, z pewnością liberałowie, na których większość komentatorów politycznych postawiła już krzyżyk. Pikująca od 2010 r. w sondażach FDP zdołała pod charyzmatycznym przywództwem Wolfganga Kubickiego przekroczyć z naddatkiem próg wyborczy. Sukces Kubickiego kontrastuje z niepopularnością obecnego przywódcy FDP, wicekanclerza i ministra gospodarki Philippa Röslera, a analitykom sceny politycznej każe spekulować o rychłej politycznej śmierci tej niegdyś nadziei niemieckiej polityki. O wyborczym sukcesie może mówić Związek Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW) – mimo utraty jednego mandatu w parlamencie po raz pierwszy w historii ma szansę współuczestniczyć w sprawowaniu władzy. O tym jednak za chwilę.
Czerwono-zielone światło dla mniejszości duńskiej?

Tworzenie koalicji - różne scenariusze


Chrześcijańscy demokraci, którzy nie chcą wypaść z gry, już zaproponowali SPD, Zielonym i FDP rozmowy na temat tworzenia nowej większości parlamentarnej. Wśród możliwych scenariuszy ("schwarz-gelb" jest arytmetycznie niemożliwe) – wymienia się "wielką koalicję" CDU-SPD oraz "Jamajkę" – sojusz CDU, Zielonych i liberałów ("światła drogowe", czyli taką samą koalicję, ale z SPD zamiast CDU, odrzucają zarówno "czerwoni", jak i "zieloni"). Z polityczną inicjatywą wystąpili także socjaldemokraci. We wtorek przeprowadzą rozmowy sondażowe z Zielonymi, dzień później analogiczne z SSW.

Obecnie wiele wskazuje na to, że w Kilonii rządzić będzie właśnie koalicja "duńskich świateł drogowych" („Dänen-Ampel”), czyli sojusz SPD, Zielonych oraz Związku Wyborców Południowego Szlezwiku (SSW). Taki układ partyjny ma w Landtagu kruchą większość 35 z 69 posłów, czyli o jedno miejsce więcej niż wymagane. Co ciekawe, mimo faktu, że działacze mniejszości duńskiej po raz pierwszy domagają się stanowiska ministra w rządzie krajowym, nie jest to wariant nowy: analogiczną koalicję wynegocjowano w 2005 r., by zapewnić reelekcję premier landu Heidzie Simonis (SPD). Wówczas świeżo zawarty sojusz nie przeszedł próby – socjaldemokratka nie została wybrana na stanowisko, a "duński ampel" został szybko zastąpiony przez "wielką koalicję" CDU i SPD. Tym razem liderzy SPD i Zielonych, którzy już w trakcie kampanii wyborczej wsparli "ampel", są zdeterminowani by odsunąć CDU od władzy, w dodatku wsparcia dla "duńskiej koalicji" nie wykluczyła Partia Piratów, która w Landtagu dysponuje 6 szablami. Jak przypomina była premier landu, wspomniana Heide Simonis, "Konrad Adenauer rządził także przy jednym głosie przewagi". W 2005 r. się nie udało, czy uda się tym razem?


Kim jest trzeci partner koalicyjny?Związek Wyborców Południowego Szlezwiku został założony w 1947 r. i od tego czasu jest stale reprezentowany w szlezwickim landtagu. Wg prawa wyborczego z 1955 r. organizacji nie obowiązuje próg 5%, dzięki czemu w każdych wyborach uzyskuje swoje przedstawicielstwo: w latach 1962-1996 był to jeden poseł, w mijającej kadencji (2009-2012) czterech. Mimo skromnej liczby deputowanych SSW może poszczycić się mianem trzeciej co do wielkości partii w regionie: liczy prawie 4 tys. członków (dla porównania: CDU – 24 tys., SPD – 19 tys., Zieloni – 2 tys.). Choć programowo reprezentuje przede wszystkim interesy Duńczyków (ok. 50 tys.) i Fryzów (ok. 50 tys.), głosują na nią także Niemcy przekonani do jej programu. Opowiada się za ochroną tożsamości mniejszości narodowych, decentralizacją, bezpłatnym szkolnictwem wyższym oraz ochroną środowiska. Zachęca, by korzystać z doświadczeń krajów skandynawskich. W ostatnim okresie partia – na co dzień starająca się zachować równy dystans do lewicy i prawicy – toczyła swoje bitwy z lokalnym rządem CDU-FDP chcącym ograniczyć subwencje dla uczniów szkół duńskich. Chadecja odwdzięczyła się w czasie wyborów oskarżeniami pod adresem Duńczyków, które musiała szybko odwołać.

Co dalej?Wydaje się, że mimo niewielkiej większości SPD i Zieloni zdecydują się jednak na koalicję z SSW. Chodzi nie tylko o stanowisko premiera dla lidera socjaldemokratów Torstena Albiga (co ciekawe, lider CDU i jej kandydat na premiera Jost de Jager nie uzyskał miejsca w landtagu), ale także o okazję do prztyczka w nos Angeli Merkel i poszerzenia wpływów czerwono-zielonej koalicji w Bundesracie. W dodatku dojście do władzy SPD może poprawić stosunki Szlezwiku z rządzonym przez socjaldemokrację Hamburgiem. Są oczywiście różnice programowe – SSW ma poparcie dwóch partii w sprawie subwencji dla szkolnictwa duńskiego, "trójka" wykazuje podobne poglądy na sprawy socjalne czy kwestię energii odnawialnej, ale już np. Zieloni nie zgadzają się na budowę tunelu przez Fehmarn Belt łączącego niemiecką wyspę Fehmarn z duńską wyspą Lolland, co wspiera SSW. Problemem może być też przyszłoroczny budżet. Wydaje się jednak, że te sprawy przy dobrej woli stron można rozwiązać. Zwłaszcza, że swoje ciche poparcie oferują Piraci. A to – jak żartują Niemcy – powinno się liczyć w tym nadmorskim landzie.


...

Odsłon: 3249 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wybory w Szlezwiku-Holsztynie - duńskie porządki w Kilonii? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Tomasz  Otocki Tomasz Otocki Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) – Praca od zaraz! 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren / Emsdetten - Niemcy 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka - praca blisko granicy 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy