Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Unia a bezpieczeństwo na świecie - misje cywilne i operacje militarne UE

25.04.2012 [ 0 komentarzy ]
Operacje militarne obecnie realizowane są w Bośni i Hercegowinie (EUFOR-ALTHEA) oraz u wybrzeży Somalii (ATALANTA)

Operacje militarne obecnie realizowane są w Bośni i Hercegowinie (EUFOR-ALTHEA) oraz u wybrzeży Somalii (ATALANTA)
Źródło: sxc.hu

Misje cywilne oraz operacje wojskowe Unii Europejskiej stanowią zauważalny wkład państw członkowskich oraz państw trzecich w nich uczestniczących w proces zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji na świecie.

Unia Europejska jest istotnym aktorem na współczesnej arenie międzynarodowej. Działa na wielu płaszczyznach, zarówno na politycznej, jak i gospodarczej, społecznej czy kulturalnej. Podejmuje współpracę nie tylko na Starym Kontynencie, lecz nawiązuje kontakty z partnerami z całego świata. Nie pozostaje także obojętna na problem pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji na globie. Odpowiedzią Unii Europejskiej na takie wyzwania są organizowane misje cywilne oraz operacje wojskowe. Są one realizowane w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony i stanowią wymiar praktyczny tej polityki.
W ramach pierwszej kategorii można wyróżnić następujące rodzaje misji cywilnych: misje policyjne, misje kontroli granicznej, misje rządów państwa prawa, misje reformy sektora bezpieczeństwa oraz misje obserwacyjne.

Misje policyjne Unii Europejskiej


Misje policyjne są najczęściej prowadzonym typem misji cywilnej. Głównym zadaniem personelu misji jest służenie doświadczeniem eksperckim oraz szeroko pojęte doradztwo miejscowym służbom policyjnym.
Obecnie misje policyjne prowadzone są w Afganistanie, Autonomii Palestyńskiej, Demokratycznej Republice Konga oraz w Bośni i Hercegowinie. Wcześniej misję taką przeprowadzono dwukrotnie w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii.

Misje kontroli granicznej


Ten typ misji wysyłany jest na istotne przejścia graniczne i zajmuje się głównie szkoleniem i doradzaniem miejscowym służbą celnym.
Unia Europejska wysłała dwie misje kontroli granicznej, które realizowane są nadal. Pierwsza z nich działa na przejściu granicznym pomiędzy Mołdawią i Ukrainą, druga na przejściu granicznym Rafah pomiędzy Strefą Gazy i Egiptem.

Misje rządów prawa


Zasadniczo personel misji skupia się na zadaniach związanych ze wsparciem wymiaru sprawiedliwości państwa, w którym odbywa swój mandat.
Do tej pory zorganizowano trzy misje rządów prawa. Dwie realizowano w Europie: w Gruzji oraz Kosowie, trzecia natomiast prowadzona jest w Iraku.

Misje reformy sektora bezpieczeństwa


Misja tego typu kierowana jest do państw znajdujących się w kryzysie politycznym. Misja reformy sektora bezpieczeństwa powoływana była przez państwa członkowskie Unii Europejskiej dwukrotnie. Pierwsza została skierowana do Demokratycznej Republiki Konga, drugą natomiast prowadzono w Gwinei-Bissau.

Misje obserwacyjne


Do chwili obecnej Unia Europejska zorganizowała trzy misje obserwacyjne. Odbywały się one w Indonezji (w Prowincji Aceh), na terenie Bałkanów Zachodnich oraz w Gruzji.

Operacje militarne


Operacje militarne stanowią inny wymiar działalności Unii Europejskiej. Stanowią one drugą płaszczyznę działań UE na rzecz zapewnienia pokoju i stabilności. W odróżnieniu od misji cywilnych są one znacznie bardziej kosztowne, wymagają dłuższych przygotowań, a uczestniczą w nich żołnierze skierowani przez państwa członkowskie biorące udział w operacji. Pierwszą z nich była operacja wojskowa w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii (CONCORDIA). Kolejne zorganizowano w Demokratycznej Republice Macedonii (dwie misje: ARTEMIS i EUFOR-RD CONGO), w Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej (EUFOR Tchad/RCA). Obecnie operacje militarne Unii Europejskiej realizowane są w Bośni i Hercegowinie (EUFOR-ALTHEA) oraz u wybrzeży Somalii (ATALANTA).


Bibliografia:
Potyrała, B. Przybylska-Maszner, Leksykon integracji Europejskiej w obszarze Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa i Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, Poznań 2010.


...

Odsłon: 7108 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Unia a bezpieczeństwo na świecie - misje cywilne i operacje militarne UE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Ustawiacz maszyn produkcyjnych (k/m) – Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Magazynier (k/m) – Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Komisjoner/Pracownik magazynu - Niemcy 02.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Brygadzista (k/m) prefabrykaty betonowe 21.01.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Kawa po wiedeńsku - niepowtarzalny smak Austrii Alex: Bardzo satysfakcjonujący przepis. Do tej pory korzystałem głównie z tego najczęściej...

Potrawy świąteczne w Niemczech Kacper: Super jutro robie na niemieckim wigilie z przyjaciółmi i beka z ludzi którzy...

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Marek : Jeśli chcecie uzyskać legalny dokument ,zapraszam do kontaktu firma011@protonmail.com Tylko...

W centrum Polski głośno o biotechnologii... jLVHlqkDO: vcQzuxXGV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy