Produkcja mebli w Kazachstanie
05.04.2012 | Autor: Piotr Guzowski | [ 0 komentarzy ] |
Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa
Źródło: Piotr Guzowski
- Wybierasz się do Kazachstanu?
- Zarezerwuj hotel w Kazachstanie
- Wynajmij samochód w Kazachstanie
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Opcje dla Wielkiej Brytanii – być czy nie być w UE? Cz.2
- Rosyjska ofensywa dyplomatyczna przed szczytem w Wilnie
- Kazachstański import mebli
- Kazachstan - inne artykuły:
- Kazachstan - rośnie zakres współpracy
- Spotkanie z delegacją Kazachstanu 24.04.2012
- Bezpłatne ekspertyzy dotyczące Rynków Wschodnich
Produkcja mebli nie odgrywa większej roli w towrzeniu kazachstańskiego PKB. Co prawda nie ma oficjalnej statystyki dotyczącej produkcji tej branży w Kazachstanie, ale szacuje się, że udział ten nie przekracza 1 proc.
Trend rozwoju branży
Do czasu ostatniego kryzysu gospodarczego produkcja mebli w Kazachstanie rosła w tempie 20-45 proc. rocznie. W 2008 r. odnotowano spadek produkcji o 4 proc. Już jednak w roku następnym nastąpił – według szacunków krajowej agencji statystycznej – wzrost produkcji mebli o 8 proc. Powołując się na te dane trzeba jednak pamiętać o ich niedokładności, a nawet – niezupełnej poprawności.
Import surowców do produkcji mebli
Jednym z kryteriów oceny rozwoju branży, przywoływanym przez Stowarzyszenie Producentów Mebli i Wyrobów z Drewna jest import podstawowych surowców niezbędnych do wytwarzania mebli, takich jak płyty wiórowe, sklejki czy płyty laminowane. Okazuje się, że w 2009 r. wolumen importu płyt wiórowych do Kazachstanu wzrósł aż o 30 proc., a płyt laminowanych – o 19 proc.
W wyrażeniu wartościowym import płyt wiórowych pozostał w 2009 r. na niezmienionym poziomie, podczas gdy przywóz do Kazachstanu płyt laminowanych obniżył się o 8 proc. Wynikało to przede wszystkim ze zredukowania cen tych materiałów średnio o 30 proc. przez Rosjan, głównych dostawców na rynek kazachstański. W sumie, eksperci ze Stowarzyszenia Producentów Mebli i Wyrobów z Drewna, szacują, że w 2009 r. wystąpił zerowy wzrost produkcji tych wyrobów.
Struktura towarowa
W Kazachstanie wytwarza się obecnie niemal wszystkie rodzaje mebli. Jednak w strukturze towarowej produkcji tej branży zdecydowanie dominują meble biurowe. Przypada na nie 43 proc. produkcji mebli w tym kraju.
W samym tylko mieście Ałmaty funkcjonuje ok. 50 dużych, średnich i małych przedsiębiorstw specjalizujących się głównie w produkcji mebli biurowych i stanowiących niemal połowę lokalnego rynku.
Kazachstańscy producenci muszą konkurować na krajowym rynku głównie z firmami rosyjskimi i chińskimi. Nie mają przy tym wiele przewagi umożliwiającej im skuteczną rywalizację. Po rozpadzie ZSRR Kazachstan odziedziczył zakłady zdolne wytwarzać relatywnie proste meble.
Mimo podjętych wysiłków, w tym inwestycyjnych, obecnie krajowe firmy tej branży doszły do granic możliwości produkcyjnych. Dalszy rozwój zależy od zakupu nowoczesnych technologii, zapewnienia sobie dostaw wysokiej jakości półfabrykatów oraz rozbudowy infrastruktury przemysłowej i transportowej.
Ważnym, choć nie decydującym, czynnikiem określającym możliwości rozwoju przemysłu meblarskiego w Kazachstanie jest też baza surowcowa. Lasy zajmują tylko 4 proc. obszaru tego kraju. Powoduje to, że aż 70 proc. surowców potrzebnych do wytwarzania mebli trzeba sprowadzać zza granicy.
Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że Japonia sprowadza 100 proc. takich surowców, a Włochy największy na świecie eksporter mebli jest równocześne największym w skali globalnej importerem produktów przemysłu drzewnego.
Po utworzeniu unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu zniknął problem importu materiałów do produkcji mebli. Produkty te sprowadzane są z Rosji bez cła. Natomiast obowiązująca w Kazachstanie stawka podatku VAT na płyty meblarskie w wysokości 12 proc. jest niższa niż w Rosji (18 proc.). Daje to przewagę kazachstańskim producentom mebli nad rosyjskimi konkurentami.
Jeszcze jednym bardzo ważnym problemem ograniczjącym rozwój kazachstańskieg przemysłu meblarskiego jest „szary” import, sprowadzanie z zagranicy mebli o bardzo zaniżonej wartości celnej. Importerzy minimalizują w ten sposób wysokość podatku VAT i cenę mebli. Takiej konkurencji krajowi producenci często nie są w staie sprostać.
Kazachstański przemysl meblarski ze względów historycznych skoncentrowany jest w południowej części kraju. Funkcjonuje tam ponad połowa zakładów wytwarzających meble.
W ałmatyńskim rejestrze figuruje ok. 180 praedsiębiorstw branży meblarskiej i przetwórstwa drewna. Ich udział w krajowej produkcji omawianych tu wyrobów wynosi co najmniej 50 proc., a w niektórych latach nawet przekracza 60 proc. ok. 120 firm to przedsiębiorstwa działające w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Informacje i doradztwo
Szczegółowe informacje na temat współpracy z rynkiem Kazachstanu, gotowe ekspertyzy oraz pomoc w zakresie ekspansji na ten rynek można uzyskać w siedzibie PKIHP w Warszawie na ul.Trębackiej 4
Kontakt:
Ewelina Gądek
Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa
tel/fax 22 63 09 653 / 22 63 09 782
e-mail: ewelina.gadek@pkihp.pl