Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Produkcja mebli w Kazachstanie

05.04.2012 Autor: Piotr Guzowski[ 0 komentarzy ]
Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa

Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa
Źródło: Piotr Guzowski

Produkcja mebli nie odgrywa większej roli w towrzeniu kazachstańskiego PKB. Co prawda nie ma oficjalnej statystyki dotyczącej produkcji tej branży w Kazachstanie, ale szacuje się, że udział ten nie przekracza 1 proc.

Trend rozwoju branży


Do czasu ostatniego kryzysu gospodarczego produkcja mebli w Kazachstanie rosła w tempie 20-45 proc. rocznie. W 2008 r. odnotowano spadek produkcji o 4 proc. Już jednak w roku następnym nastąpił – według szacunków krajowej agencji statystycznej – wzrost produkcji mebli o 8 proc. Powołując się na te dane trzeba jednak pamiętać o ich niedokładności, a nawet – niezupełnej poprawności.

Import surowców do produkcji mebli


Jednym z kryteriów oceny rozwoju branży, przywoływanym przez Stowarzyszenie Producentów Mebli i Wyrobów z Drewna jest import podstawowych surowców niezbędnych do wytwarzania mebli, takich jak płyty wiórowe, sklejki czy płyty laminowane. Okazuje się, że w 2009 r. wolumen importu płyt wiórowych do Kazachstanu wzrósł aż o 30 proc., a płyt laminowanych – o 19 proc.
W wyrażeniu wartościowym import płyt wiórowych pozostał w 2009 r. na niezmienionym poziomie, podczas gdy przywóz do Kazachstanu płyt laminowanych obniżył się o 8 proc. Wynikało to przede wszystkim ze zredukowania cen tych materiałów średnio o 30 proc. przez Rosjan, głównych dostawców na rynek kazachstański. W sumie, eksperci ze Stowarzyszenia Producentów Mebli i Wyrobów z Drewna, szacują, że w 2009 r. wystąpił zerowy wzrost produkcji tych wyrobów.

Struktura towarowa


W Kazachstanie wytwarza się obecnie niemal wszystkie rodzaje mebli. Jednak w strukturze towarowej produkcji tej branży zdecydowanie dominują meble biurowe. Przypada na nie 43 proc. produkcji mebli w tym kraju.
W samym tylko mieście Ałmaty funkcjonuje ok. 50 dużych, średnich i małych przedsiębiorstw specjalizujących się głównie w produkcji mebli biurowych i stanowiących niemal połowę lokalnego rynku.
Kazachstańscy producenci muszą konkurować na krajowym rynku głównie z firmami rosyjskimi i chińskimi. Nie mają przy tym wiele przewagi umożliwiającej im skuteczną rywalizację. Po rozpadzie ZSRR Kazachstan odziedziczył zakłady zdolne wytwarzać relatywnie proste meble.
Mimo podjętych wysiłków, w tym inwestycyjnych, obecnie krajowe firmy tej branży doszły do granic możliwości produkcyjnych. Dalszy rozwój zależy od zakupu nowoczesnych technologii, zapewnienia sobie dostaw wysokiej jakości półfabrykatów oraz rozbudowy infrastruktury przemysłowej i transportowej.
Ważnym, choć nie decydującym, czynnikiem określającym możliwości rozwoju przemysłu meblarskiego w Kazachstanie jest też baza surowcowa. Lasy zajmują tylko 4 proc. obszaru tego kraju. Powoduje to, że aż 70 proc. surowców potrzebnych do wytwarzania mebli trzeba sprowadzać zza granicy.
Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że Japonia sprowadza 100 proc. takich surowców, a Włochy największy na świecie eksporter mebli jest równocześne największym w skali globalnej importerem produktów przemysłu drzewnego.
Po utworzeniu unii celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu zniknął problem importu materiałów do produkcji mebli. Produkty te sprowadzane są z Rosji bez cła. Natomiast obowiązująca w Kazachstanie stawka podatku VAT na płyty meblarskie w wysokości 12 proc. jest niższa niż w Rosji (18 proc.). Daje to przewagę kazachstańskim producentom mebli nad rosyjskimi konkurentami.
Jeszcze jednym bardzo ważnym problemem ograniczjącym rozwój kazachstańskieg przemysłu meblarskiego jest „szary” import, sprowadzanie z zagranicy mebli o bardzo zaniżonej wartości celnej. Importerzy minimalizują w ten sposób wysokość podatku VAT i cenę mebli. Takiej konkurencji krajowi producenci często nie są w staie sprostać.
Kazachstański przemysl meblarski ze względów historycznych skoncentrowany jest w południowej części kraju. Funkcjonuje tam ponad połowa zakładów wytwarzających meble.
W ałmatyńskim rejestrze figuruje ok. 180 praedsiębiorstw branży meblarskiej i przetwórstwa drewna. Ich udział w krajowej produkcji omawianych tu wyrobów wynosi co najmniej 50 proc., a w niektórych latach nawet przekracza 60 proc. ok. 120 firm to przedsiębiorstwa działające w formie prawnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Informacje i doradztwo


Szczegółowe informacje na temat współpracy z rynkiem Kazachstanu, gotowe ekspertyzy oraz pomoc w zakresie ekspansji na ten rynek można uzyskać w siedzibie PKIHP w Warszawie na ul.Trębackiej 4
Kontakt:
Ewelina Gądek
Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowa
tel/fax 22 63 09 653 / 22 63 09 782
e-mail: ewelina.gadek@pkihp.pl...

Odsłon: 5419 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Produkcja mebli w Kazachstanie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Guzowski Piotr Guzowski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik działu wysyłki (k/m) 07.01.2021 Kraj: Niemcy

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 26.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy