Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Liderzy kazachstańskiego rynku wyrobów i materiałów budowlanych

25.03.2012 Autor: Piotr Guzowski[ 0 komentarzy ]
PKIHP

PKIHP
Źródło: Guzowski Piotr

W ostatnim okresie rynek Kazachstanu cieszy się coraz większym zainteresowanie polskich firm zainteresowanych rozwojem stosunków handlowych z przedsiębiorstwami tego kraju.

Rynek wyrobów i materiałów budowlanych


Na kazachstańskim rynku wyrobów i materiałów budowlanych funkcjonuje obecnie spora liczba firm z udziałem kapitału zagranicznego lub będących własnością czołowych koncernów międzynarodowych tej branży. Do kapitału zagranicznego (przede wszystkim niemieckiego i włoskiego) należy np. zdecydowana większość działających w tym kraju zakładów cementowych.

Jedną z takich firm jest БайКаз Бетон, należący do niemieckiego HeidelbergCement Group. W Kazachstanie przedsiębiorstwo to ma 4 zakłady wytwórcze (dwa w Ałmaty i po jednym w Astanie i Aktau). Wykorzystują one niemiecką technologię a pełna automatyzacja produkcji oraz system kontroli zapewniają wysoką jakość wyrobów, odpowiadającą europejskim i światowym standardom.

Przykładem wykupu miejscowego zakładu przez kapitał zagraniczny jest w segmencie produkcji cementu Szymkentcement, firma kazachstańska utworzona w 1958 r. w mieście Szymkent, w południowym Kazachstanie. Od 1998 r. należy ona do włoskiej Italcementi Group. Jej zdolność produkcyjną określa się na 1,3 mln ton cementu rocznie. Specjalnością zakładu jest produkcja cementu odpornego na działanie siarczanów.

Jednym z liderów w produkcji żwiru w Kazachstanie jest ТОО «Жанатас-Продактс». Utworzona w 2004 r. firma ma zdolność wytwórczą ok. 800 tys. m³ żwiru rocznie. Przy obecnym poziomie wydobycia rezerwy tego surowca wystarczą na 30-40 lat.

Działająca od 2005 r. korporacja АО "ЗККСМ" należy do kazachstańskiej czołówki producentów cegły silikatowej, natomiast firma Knauf to wiodący na miejscowym rynku producent suchych mieszanek cementowych. Przedsiębiorstwo należące do niemieckiego koncernu funkcjonuje na rynku kazachstańskim od 2001 r.

Z kolei istniejąca od 1991 r. ТОО Компания «Стирол» to jeden z największych w Kazachstanie producentów płyt styropianowych. Miesięczna moc produkcyjna to 60 tys. m³ polistyrenu spienionego (styropianu).

Czołową kazachstańską firmą produkującą drzwi, okna i profile z aluminium i tworzyw sztucznych oraz drewniane drzwi jest Ege Szymkent. Oprócz produkcji na rynek krajowy, przedsiębiorstwo współpracuje z firmami zagranicznymi, głównie z Rosji, Niemiec i Turcji. Ege Shymkent istnieje od 1999 r.

Od tego samego roku funkcjonuje na rynku kazachstańskim firma Technoplast, jeden z pierwszych w tym kraju producentów okien i drzwi aluminiowych i metalopastikowych. Produkty tego przedsiębiorstwa odpowiadają międzynarodowym standardom m.in. dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i norm.

W segmencie okien i profili z tworzyw sztucznych rynku kazachstańskiego, a zwłaszcza ałmatyńskiego, funkcjonuje kompania SB Plast. Firma istnieje od 2003 r. Obecną jej zdolność produkcyjną ocenia się na ok. 40 tys. m³ rocznie. Strategicznym partnerem SB Plast jest niemiecka firma Rehau. W produkcji profili SB Plast współpracuje z przedsiębiorstwami Galwin i Alprof.

Utworzona w 2007 r. w Ałmaty firma EuroSuperPlast to obecnie czołowy kazachstański producent drzwi i okien z tworzyw sztucznych. Roczną zdolność wytwórczą profili plastikowych ocenia się na 5 tys. ton. Produkty te wytwarzane są z wykorzystaniem austriackiej technologii i odpowiadają standardom jakościowym.

Przekrojowe ekspertyzy i doradztwoSzczegółowe analizy rynku materiałów i wyrobów budowlanych w Kazachstanie są dostępne w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej w Warszawie.

Informacje i doradztwoPomoc w zakresie ekspansji na ten rynek można uzyskać w siedzibie PKIHP w Warszawie na ul.Trębackiej 4
Kontakt:
Ewelina Gądek
Polsko-Kazachstańska Izba Handlowo-Przemysłowatel/fax 22 63 09 653 / 22 63 09 782
e-mail: ewelina.gadek@pkihp.pl...

Odsłon: 5364 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Liderzy kazachstańskiego rynku wyrobów i materiałów budowlanych nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Piotr Guzowski Piotr Guzowski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik produkcji (k/m) - okolice Rostocku 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Rostocku

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy