Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Problem wody w Europie - obywatele oczekują działań ze strony UE

22.03.2012 Autor: Paulina Bogacz[ 0 komentarzy ]
Problem wody w Europie - obywatele chcą lepiej chronić zasoby wodne i dysponować informacjami potrzebnymi w tym celu.

Problem wody w Europie - obywatele chcą lepiej chronić zasoby wodne i dysponować informacjami potrzebnymi w tym celu.
Źródło: stock.xchng

Komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik.

Komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik.
Źródło: Wikimedia Commons

Według opublikowanego dzisiaj sondażu Eurobarometru blisko trzy czwarte Europejczyków uważa, że UE powinna zaproponować dodatkowe środki w celu rozwiązania problemu wody w Europie.

Znaczna większość Europejczyków - 68 proc. – sądzi, że problemy związane z wodą są poważne. Susze, powodzie i zanieczyszczenie chemiczne są postrzegane jako poważne wyzwania. 62 proc. obywateli twierdzi, że nie są wystarczająco poinformowani, zaś 67 proc. sądzi, że najskuteczniejszym sposobem rozwiązania problemów związanych z wodą byłoby poszerzenie wiedzy na ich temat. Respondenci wyrazili poparcie dla rozwiązań takich, jak większe kary dla podmiotów zanieczyszczających, bardziej sprawiedliwa polityka cenowa lub zachęty finansowe (ulgi podatkowe lub dopłaty). 73 proc. Europejczyków wzywa do podjęcia dalszych działań na szczeblu UE w celu sprostania omawianym problemom.

Komisarz ds. środowiska, Janez Potočnik, powiedział: „Unia Europejska od lat pracuje nad poprawą jakości wody. Prace te przyniosły wyniki: jakość wody pitnej i wody w kąpieliskach uległa znacznej poprawie, a coraz więcej miast wprowadza właściwe rozwiązania w zakresie oczyszczania ścieków. W niektórych europejskich rzekach ponownie pojawiły się ryby takie jak łosoś, które wcześniej nie mogły tam występować.Jest to dowodem na to, że wspólna praca w całej Europie może przynieść efekty. Jednakże susze i powodzie zdarzają się coraz częściej, a wyzwania takie, jak zanieczyszczenia lub zmiana klimatu stanowią coraz większe zagrożenie dla jakości wód w Europie. Obywatele zdają sobie z tego sprawę i oczekują, że Unia podejmie działania. Wyniki sondażu wniosą ważny wkład w nadchodzące prace nad planem ochrony wód europejskich.”

Problemy związane z wodą - susze, powodzie i inne


Obywatele są zaniepokojeni zarówno kwestią ilości wody, jak i jej jakości. W krajach śródziemnomorskich poważnym problemem są susze – uważa tak 96 proc. respondentów z Portugalii, 95 proc. z Hiszpanii i 94 proc. z Włoch. Znacząca większość Europejczyków (79 proc.) uznaje powodzie za poważny problem, przy czym najwięcej osób uważa tak w Rumunii (96 proc.), Bułgarii (94 proc.) i Polsce (94 proc.). Większość respondentów uważa, że w ostatnich dziesięciu latach jakość wody uległa poprawie (23 proc.) lub nie zmieniła się (25 proc.), natomiast 44 proc. sądzi, że uległa ona pogorszeniu. Według większości Europejczyków największym zagrożeniem dla zasobów wody jest zanieczyszczenie chemiczne (84 proc.), a następnie zmiana klimatu (55 proc.) oraz zmiany ekosystemów wodnych (49 proc.).
61 proc. respondentów uważa, że ich działania w zakresie ochrony zasobów wodnych są niewystarczające. Respondenci stwierdzili również, że przemysł (65 proc.), rolnictwo (51 proc.) i producenci energii (47 proc.) także muszą wzmóc wysiłki.

Szerzenie wiedzy - skuteczny sposób rozwiązania problemów


W odpowiedzi na pytanie o rozwiązanie problemów związanych z wodą, 67 proc. Europejczyków stwierdziło, że przydatne byłoby udostępnienie większej ilości informacji na temat skutków zużycia wody dla środowiska. Szerzenie wiedzy jest według nich najbardziej skutecznym sposobem rozwiązania problemów.
Chociaż obywatele podejmują niewielkie indywidualne kroki w celu oszczędzania i ochrony wody, poprzez np. ograniczenie ilości zużywanej wody lub stosowanie mniejszej ilości pestycydów w ogrodach, 61 proc. respondentów uważa, że działania te nie są wystarczające dla ochrony zasobów wodnych. Obywatele chcą lepiej chronić zasoby wodne i dysponować informacjami potrzebnymi w tym celu.
Uważają jednak, że w celu rozwiązania problemów związanych z wodą konieczne jest wprowadzenie większych kar dla podmiotów zanieczyszczających, bardziej sprawiedliwej polityki cenowej lub zachęt finansowych (ulg podatkowych lub dopłat). Większość obywateli poparła ustalanie cen wody w oparciu o zużycie objętościowe, a także zgadza się, że ceny powinny rosnąć w miarę narastania skutków dla środowiska.

Silne poparcie dla działań na szczeblu UE


73 proc. Europejczyków uważa, że UE powinna zaproponować dodatkowe środki w celu rozwiązania problemów związanych z wodą w Europie. Tendencja ta potwierdza się na całym kontynencie: większość obywateli we wszystkich państwach członkowskich jest przekonana, że kwestię tę należy rozwiązać na poziomie unijnym. Za takim podejściem opowiada się od 55 proc. respondentów w Estonii i 56 proc. w Wielkiej Brytanii po 81 proc. na Słowacji i w Niemczech. Europejczycy sądzą, że środki te powinny skupić się na zanieczyszczeniu wody przez przemysł (69 proc. respondentów) i rolnictwo (39 proc.), nadmiernym zużyciu wody (30 proc.), powodziach i suszach (24 proc.).

Plan dotyczący polityki wodnej


Powyższe kwestie będą przedmiotem rozważań w przygotowanym przez Komisję Europejską planie dotyczącym ochrony zasobów wody w Europie, który powstanie w listopadzie 2012 r. W planie tym określone zostaną obecne niedociągnięcia i przyszłe priorytety oraz zaproponowane zostaną środki mające regulować rozwój polityki wodnej do 2020 r. Podstawę planu będzie stanowić analiza łącząca modelowanie gospodarcze i klimatyczne do 2050 r.

Źródło:
ec.europa.eu


...

Odsłon: 2539 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Problem wody w Europie - obywatele oczekują działań ze strony UE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Również dla par! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy