Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Polak we Lwowie

26.02.2012 [ 1 komentarz ]
Ormiańska katedra nie przypomina swoim wygladem wielkich i bogato zdobionych światyń katolickich czy prawosławnych cerkwi, ale jej prostota i minimalizm mają swój nieodparty urok.

Ormiańska katedra nie przypomina swoim wygladem wielkich i bogato zdobionych światyń katolickich czy prawosławnych cerkwi, ale jej prostota i minimalizm mają swój nieodparty urok.
Źródło: wikipedia.org

Będąc we Lwowie należy dotknąć rzeźby przedstawiającej lwa- symbol miasta. Miejscowa anegdota ostrzega by nie robiły tego osoby niegodziwe. Takiego dotyku lwy nie tolerują, mogą ożyć i zaatakować turystę.

Będąc we Lwowie należy dotknąć rzeźby przedstawiającej lwa- symbol miasta. Miejscowa anegdota ostrzega by nie robiły tego osoby niegodziwe. Takiego dotyku lwy nie tolerują, mogą ożyć i zaatakować turystę.
Źródło: Marta Kowalska

Królewskie Miasto ma swój niepowtarzalny, kresowy klimat. We Lwowie nie ma przejść dla pieszych. Każdy niezmotoryzowany uczestnik ruchu musi radzić sobie sam wymuszając na kierowcach ustąpienie pierszeństwa.

Królewskie Miasto ma swój niepowtarzalny, kresowy klimat. We Lwowie nie ma przejść dla pieszych. Każdy niezmotoryzowany uczestnik ruchu musi radzić sobie sam wymuszając na kierowcach ustąpienie pierszeństwa.
Źródło: http://commons.wikimedia.org

Polacy coraz chętniej podróżują i coraz częściej w swoich wojażach zapędzają się na ukraińską ziemię. Czego szukamy i co spodziewamy się odnaleźć na krańcu Europy?

Miasto na siedmiu wzgórzachBrukowane, wąskie uliczki, przecinające się pod różnymi kątami, ciasna zabudowa Starego Miasta, zabytki pozostawione samym sobie, rzadko mogące liczyć na konserwację, ale przez to wcale nie mniej okazałe od wypieszczonych świątyń i pałaców zachodniej Europy, do tego pomniki mniej lub bardziej kontrowersyjne dla współczesnych, język polski, ukraiński i rosyjski, a także manifestacje zwolenników Bandery przechodzące przez miasto - to tylko ułamek tego co można znaleźć w Królewskim Mieście.

Dla Polaków wyjazd na Ukrainę to niejednokrotnie podróż sentymentalna. Wycieczka do Lwowa czy innego miasta wschodniej Europy jest powrotem do okresu, kiedy sami radzili sobie ze wstrząsami po transformacji ustrojowej i gospodarczej. Pomimo że Ukraina okazuje się nie być „tygrysem wschodu” pod żadnym względem, to jednocześnie nie daje powodu do rozczarowania odwiedzającym ją Polakom.

Lwów jest miejscem, do którego można się wybrać na jednodniową wycieczkę, wracać do niego kilka razy w roku, albo zostać w nim na zawsze. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie jakie wywiera na przybyszu. Nie można poznawać i starać się zrozumieć współczesnego Lwowa nie wiedząc nic o jego przeszłości. Co więcej, nawet gdyby zupełny laik nie znający dziejów ostatnich wojen znalazł się w tym mieście, zauważyłby i odczuł ducha tego miejsca. Jest ono pełne zabytków, każdy budynek i każda ulica opowiadają intrygujące, niejednokrotnie dramatyczne historie. Królewskie Miasto zdołało zachować wspomnienia bogatej i długiej historii wschodnich kresów Europy. Lwów jest miejscem o ogromnym potencjale turystycznym, który obecnie ze względu na warunki ekonomiczne kraju nie może być maksymalnie wykorzystany.

Zabytkami Lwów stoi...Nie można wyjechać ze Lwowa bez odwiedzenia ważnych dla Polaków Cmentarzy Orląt Lwowskich (Cmentarz Obrońców Lwowa) i Łyczakowskiego oraz Pomnika Pomordowanych Lwowskich Profesorów. Nie sposób nie zobaczyć też Starego Rynku i czarnej kamienicy czy katedry Łacińskiej (bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Nikt nie przechodzi obojętnie obok gmachu Opery Lwowskiej, każdy pyta o pomniki Szewczenki i Bandery.
Królewskie miasto ma wiele wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć, ale najlepiej poznawać je z przewodnikiem. Nie jest trudno znaleźć we Lwowie osobę, która nienaganną polszczyzną, rzetelnie i ciekawie opowie historię miasta. „Uprawnienia na Lwów”, czyli licencję przewodników wycieczek, mają również Polacy mieszkający w przygranicznych miejscowościach. Trudno jednak ustalić terminy wycieczek, ponieważ amatorów wyjazdów do Lwowa w Polsce jest naprawdę wielu. Język polski słychać w mieście z każdej strony. Jednak jest to w większości zasługa turystów, Polacy mieszkający we Lwowie posługują się raczej językiem ukraińskim. Sami Lwowiacy znają polszczyznę na tyle by porozumieć się z przybyszami. Nie ma więc potrzeby odwoływania się do własnych umiejętności lingwistycznych, można spokojnie w ojczystym języku rozmawiać z Lwowianami. Lepiej również nie używać języka rosyjskiego, który ze względów politycznych we Lwowie nie jest mile słyszany. Lwów jest wyjątkowym ukraińskim miastem, w którym prowadzone są kursy języka polskiego. Korzystają z nich przede wszystkim Ukraińcy polskiego pochodzenia zainteresowani wyjazdem do Polski i otrzymaniem Karty Polaka, ale również Ukraińcy zainteresowani współpracą z zachodnim sąsiadem dla których znajomość języka polskiego stanowi znaczne ułatwienie w prowadzeniu interesów.

Kilka praktycznych poradPrzekraczając ukraińską granicę nie trzeba mieć wizy, tylko paszport i należy liczyć się z „dodatkowymi” kosztami. Ukraina znajduje się w innej sferze czasowej więc po wjeździe do kraju dodaje się 1 godzinę na polskim zegarku. Walutą naszych sąsiadów jest hrywna, ale lepiej jest próbować płacić złotówkami, ponieważ na zamianie można stracić.
Do Lwowa lata się samolotem (ok. 1200 zł w obie strony), jeździ pociągiem tzw. „Lwów Ekspresem”, autobusem lub ewentualnie samochodem, jednak jest to opcja dla odważnych. Ukraina jest bezpieczna dla turystów, ale jej drogi są w fatalnym stanie. Podróż pociągiem jest najdłuższa, ze względu na postój na granicy i konieczność zmiany kół w wagonach – szerokość torów polskich i ukraińskich jest różna. Bardziej opłacalnym jest jednodniowy wyjazd niż wycieczka z noclegiem. Ceny w hotelach i pensjonatach są europejskie w przeciwieństwie do ich jakości. We Lwowie, wbrew radom niektórych przewodników, trudno jest się targować np. o cenę pamiątek. Jednak można znaleźć Lwowiaków polskiego pochodzenia lub wręcz Polaków mieszkających we Lwowie, którzy za rozsądne ceny proponują sprzedaż słodyczy i alkoholu w przewidzianych przepisami celnymi normach.

Wycieczka do Królewskiego Miasta nie jest typowym turystycznym wyjazdem. Lwów nie oferuje odwiedzającym go przybyszom standardowych rozrywek, do których przyzwyczaiły Polaków biura podróży. Na kresach Europy można znaleźć coś o wiele bardziej interesującego i wartościowego, można zobaczyć zastygłe w czasie miasto i jego współczesnych mieszkańców radzących sobie z niełatwą historią tego miejsca i czekających być może na równie trudną przyszłość. Warto jednak zapędzić się na obecną ukraińską ziemię, która bardzo przypomina swoim klimatem dawne wielonarodowe kresy....

Odsłon: 5014 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Polak we Lwowie:

Komentarz

gmmm

2012-06-29, 11:16

Ciekawy artykul, warto pojechac do Lwowa,
ja nigdy nie bylam, ale gdybym mogla znalezc adresy Polakow,
chetnie bym sie wybrala pospacerowac po waskich uliczkach, obejrzec zabytki i dotknac Lwa..Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schwanau

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Fizjoterapeuta 10.06.2020 Kraj: Szwajcaria Miasto: Meisterschwanden

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy