Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Nord Stream – współpraca przy gazie

01.06.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 0 komentarzy ]

Magistrala gazowa Nord Stream biegnąca dnem morza Bałtyckiego połączy Rosję i Unię Europejską. Tą linią transportowany będzie gaz ziemny mający zaopatrywać w przyszłości przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe.

Gazociąg będzie dostarczał 55 mld m3 gazu rocznie, co wystarczy dla 25 milionów gospodarstw domowych, w związku z czym stanie się on ważnym czynnikiem zabezpieczenia energetycznego Europy. Poza tym projekt ten otwiera nowe pole dla współpracy Rosji z Europą.

Współpraca Rosji i Unii Europejskiej


Już od ponad 40 lat Rosja jest znaczącym dostawcą gazu ziemnego do Europy. Około 26% gazu w Europie pochodzi z Rosji, podczas gdy dla Rosji jest to aż 70% całego eksportowanego gazu.

Projekt Nord Stream


Projekt jest realizowany przez pięć państw, których współpraca na poziomie polityki, gospodarki i ekologii musi być jak najbardziej efektywna. Te państwa to Rosja, Finlandia, Szwecja, Dania i Niemcy. Akcjonariuszami Nord Streamu są cztery czołowe koncerny z udziałami kolejno: 51% GazProm(Rosja), po 20% E.ON Ruhrgas i Wintershall (Niemcy), 9% Gasunie (Holandia). Takie solidne konsorcjum gwarantuje zastosowanie najlepszych technologii, bezpieczeństwo oraz efektywny zarząd korporacyjny. Poza tym proces powstawania gazociągu regulowany jest przez międzynarodowe konwencje i prawodawstwa poszczególnych krajów.

Ekologia


Firma Nord Stream wydała powyżej 100 mln euro na badania ekologiczne i projektowanie, aby zapewnić bezpieczeństwo i ekologiczność wzornictwa technicznego i trasy gazociągu.

Zjednoczone zasoby


Projekt jest wykonywany od początku do końca przez doświadczonych profesjonalistów z gałęzi budowy i eksploatacji systemów rurociągów. Do projektu i budowy wykorzystywane będą najnowsze technologie i wysokiej jakości materiały. Projektem kieruje Snamprogetti (Włochy). 75% rur do pierwszej linii gazociągu wyprodukuje Europipe (Niemcy), 25% S.A. OMK (Rosja). Za logistykę (obetonowanie, przechowywanie i przewóz rur) odpowiada EUPEC (Francja). Zabezpieczeniem układania gazociągu zajmie się SAIPEM (Włochy), techniczny projekt części rosyjskiej gazociągu wykonuje PitierGaz (Rosja), a PetrolValves (Włochy) zaopatrzy budowę w dźwigi.

Dostawy gazu


Oczekuje się, że do roku 2025 Europa będzie importować dodatkowo 195 mld m3 gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę, przepustowość Nord Stream - 55 mld m3 gazu, gazociąg ten będzie zabezpieczał Europę w 25% całego prognozowanego importu tego surowca. Import dodatkowy będzie wymuszony zwiększoną konsumpcją i zmniejszeniem zapasów gazu ziemnego w morzu Północnym. W celu zabezpieczenia Europy w gaz, eksporterzy i importerzy zaczęli konstruować kolejne projekty:
 • dostawy z Algierii - 31-41 mld m3;
 • dostawy z Norwegii - 20 mld m3;
 • dostawy z Libii - 3 mld m3;
 • gazociąg Nabucco 20-30 mld m3;
 • dostawy rozrzedzonego gazu ziemnego o objętości 90-150 mld m3;
 • gazociąg Nord Stream o mocy 55 mldów m3.

Gazprom gwarantuje...


Inwestując znaczne sumy w budowę gazociągu, Gazprom, czołowy na świecie producent gazu, gwarantuje ciągłe długoterminowe dostawy. Jest to korzystne dla Europy, ponieważ konkurencja innych regionów na rynku konsumpcji gazu rośnie.

Kto dostanie gaz?


Szereg firm podpisało już kontrakty na dostawę gazu za pośrednictwem Nord Stream, po czym będą one zabezpieczać w otrzymany gaz resztę Europy:
 • DONG Energy A/S
 • E.ON Ruhrgas AG
 • Gaz de France S.A.
 • GAZPROM MARKETING AND TRADING, Wielka Brytania
 • WINGAS GmbH

Etapy projektu


Projekt przeszedł przez weryfikację techniczno-ekonomiczną, znaleziono firmę, która będzie odpowiadać za eksploatację rurociągu, wykonany został ogólny design, program Oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Poza tym o projekcie zostały powiadomione państwa leżące nad Morzem Bałtyckim, podpisano kontrakty na produkcję i układanie rur oraz zoptymalizowano trasę gazociągu.
Aktualnie budowa gazociągu jest na etapie konsultacji międzynarodowych. Przyjmowane są zgłoszenia na produkcję państwową, opracowywane są szczegółowe projekty techniczne. Podejmowane są kwestie finansowania, ciągle trwa współpraca z władzami państw oraz społecznością krajów nadbałtyckich.
W 2009 oczekuje się rozpatrzenia ostatecznych sprawozdań dotyczących OOŚ. Na początku 2010 roku zacznie się układanie pierwszej linii. Rok później pierwsza linia gazociągu zostanie oddana do eksploatacji, zaczną się dostawy gazu. Na lata 2011-2012 przewidziana jest budowa drugiej równoległej linii, której zakończenie planowane jest na rok 2012, kiedy to ma zostać oddana do użytku.

Przeczytaj więcej na ten temat w artykule Polityka energetyczna UE: jaką rolę odgrywa w niej Rosja?...

Odsłon: 2242 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Nord Stream – współpraca przy gazie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

KIEROWCA gruszki Kat C -NIEMCY Berlin 15.06.2018 Kraj: Niemcy

PRACOWNIK DO ZBIORU TRUSKAWEK od zaraz -NIEMCY 07.06.2018 Kraj: Niemcy

LAMINIARZ części samochodowych -NIEMCY 14.06.2018 Kraj: Niemcy

Praca w Holandii bez znajomości języka - PRACA DLA PAR I GRUP 09.06.2018 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Fundusze unijne szansą na szybki rozwój Fundusze unijne szansą na szybki rozwój Bezpłatne szkolenia : Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

Życzenia wielkanocne po angielsku... Barbara: Dziękuje za życzenia, szkoda, ze są one bez tłumaczenia. Dla osób takich jak...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy