Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

2012 - Europejski Rok Aktywności Osób Starszych

11.01.2012 Autor: Nina Grzelak[ 1 komentarz ]
Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej -

Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej - "bo my seniorzy mammy wiele do zaoferowania"
Źródło: stock.xchng

Odwiedzenie osoby starszej i chwila rozmowy, pomoc w zakupach, poczytanie książki, wspólny spacer – niech nie pozostaną w sferze pobożnych życzeń, ale wejdą w nawyk.

Odwiedzenie osoby starszej i chwila rozmowy, pomoc w zakupach, poczytanie książki, wspólny spacer – niech nie pozostaną w sferze pobożnych życzeń, ale wejdą w nawyk.
Źródło: stock.xchng

Rok 2012 ogłoszony został jako Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Ma on bardziej zainteresować opinię publiczną szansami i problemami starszych pokoleń.

„Wszak w zmarszczkach rozum mieszka, a gdzie broda siwa,
Tam wszelka doskonałość zwyczajnie przebywa”

– pisał Ignacy Krasicki w satyrze „Do Króla”. Poeta użył tych słów z przekąsem. W swoim tekście przekonywał czytelnika, że to właśnie w „młodości jest siła”.


Decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej rok 2012 jest ukłonem w stronę osób dojrzałych i starszych. Pomysłodawcom zależy, aby hasło promowania aktywnego trybu życia wśród osób, które przekroczyły 50 rok życia, nie było pustą frazą.

Europejski Rok Aktywności Osób Starszych - dlaczego?


Rok 2011 ogłoszono Europejskim Rokiem Wolontariatu. Tego rodzaju aktywność kojarzy się przede wszystkim (choć trzeba podkreślić – nie wyłącznie) z działalnością ludzi młodych – np. ochotników wyjeżdżających za granicę z pomocą humanitarną. Rok 2012, czyli Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, ma bardziej zainteresować opinię publiczną szansami i problemami starszych pokoleń.
Starość postrzega się często jako widmo ciążące nad młodymi pokoleniami. W literaturze, sztuce, mediach, prywatnych rozmowach toczonych w domach buduje się często opozycję starość – młodość. Ta pierwsza kojarzy się z bezproduktywnością, obciążeniem młodych, pracujących pokoleń. Starość przywołuje często na myśl smutek, upokorzenie i niemoc. Podkreśla się zły stan polskich domów opieki dla osób starszych i panującą tam znieczulicę.
Z drugiej strony roztacza się wizję pomyślnej, dostatniej materialnie i emocjonalnie starości. Ideałem jest tzw. „godna starość”.
Inicjatorzy Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej zwracają uwagę na pozytywną stronę starości. Zauważa się, że społeczeństwa coraz dłużej zachowują kondycję fizyczną i psychiczną. Osoby starsze cieszą się często dobrym zdrowiem. Starzenie się jest naturalnym procesem. Aby widzieć jego pozytywy, należy potraktować starzenie się społeczeństw jako fakt i jako wyzwanie. A więc nie chowaj głowy w piasek – podejmij rękawicę!

Konkrety


Działania, które będą podejmowane na rzecz aktywności osób starszych i solidarności między pokoleniami skupią się na zapewnianiu godziwych warunków życia ludziom starszym, szczególnie w gorszej sytuacji materialnej. Pomysłodawcy stawiają sobie za cel dostosowanie usług mieszkaniowych, infrastruktury, usług transportowych i informacyjnych, tak, aby osoby starsze mogły dłużej pozostać samodzielne.
Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej dąży do przywrócenia ludziom dojrzałym i starszym miejsca na rynku pracy. Zaznacza się, że warto wykorzystać umiejętności doświadczonych pracowników i nie bać się powierzać im odpowiedzialnych stanowisk. Renesans w Europie przeżywa kształcenie osób dojrzałych
i starszych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku i na szkoleniach oraz kursach, często współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej (np. zajęcia sportowe, komputerowe, językowe, rozwojowe).
W Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej zapowiada się przede wszystkim akcje informacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych – młodszych i starszych. Przewiduje się debaty publiczne, które wskażą sposoby ograniczania i likwidowania przeszkód, które utrudniają starszym normalne, godne funkcjonowanie.

Co możesz zrobić?


W jaki sposób można okazać solidarność ludziom dojrzałym i osobom posuniętym w latach? W jaki sposób można sprawić, aby ludzi mający 50, 60, 70, 80, 90, 100 lat chcieli poczuć się aktywnie?
Różnorodne są sposoby i zakres wsparcia, które można okazać:
  • przedsiębiorcy mają szansę przyłączyć się do programu na rzecz miast przyjaznych osobom starszym. Zainicjowała go światowa Organizacja Zdrowia. Celem programu jest poprawa warunków pracy osób starszych.
  • uśmiech, ustąpienie miejsca w autobusie, życzliwe zachowanie na przystanku autobusowym czy tramwajowym, odwiedzenie osoby starszej i chwila rozmowy, pomoc w zakupach, poczytanie książki, wspólny spacer - niech nie pozostaną w sferze pobożnych życzeń, ale wejdą w nawyk. Oczywiście nie chodzi o to, żeby naprzykrzać się z pomocą i wyręczać pracowników pomocy społecznej, ale umieć z uśmiechem czynić dobro.
  • ważne jest, aby w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej nie zabrakło głosu przedstawicieli nauki. Duże znaczenie ma uświadamianie społeczeństwa przez autorytety oraz tworzenie warunków do rozmowy. Np. w Łodzi 27 i 28.08.2012 r. odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana „Międzypokoleniowe uczenie się – w teorii, badaniach i praktyce”. Obok tego, że w 2012 roku kładzie się nacisk na usamodzielnianie osób starszych, nie należy zapominać o pielęgnowaniu więzi rodzinnych.
  • w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej warto zainteresować się przeszłością rodziny. W historii można „grzebać” z przyjemnością, odkrywając rodzinne tradycje i tajemnice przodków. Genealogia staje się europejską modą. Dla niektórych jest pasją i misją.
Jeśli z wymienionych pomysłów wybierzesz coś dla siebie, nie wahaj się. Jeśli wymyślisz coś sam, nie ociągaj się i wcielaj mądre pomysły w życie.
...

Odsłon: 4790 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu 2012 - Europejski Rok Aktywności Osób Starszych :

Komentarz

kowalskil |

2012-01-12, 16:00

\"Starosc nie radosc\" to madre powiedzenie (i nie tylko polskie). Ale wysilki w kierunku oslodzenia starosci warte sa pochwaly.

Ludwik Kowalski, stary dziad, ma juz 80 lat (zobacz w Wikipedia)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Nina Grzelak Nina Grzelak Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Fizjoterapeuta 23.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bielefeld

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy