Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rakija - bałkański trunek nie dla polskich amatorów

03.01.2012 [ 3 komentarze ]
Rakija to najpopularniejszy napój alkoholowy w rejonie Bałkanów

Rakija to najpopularniejszy napój alkoholowy w rejonie Bałkanów
Źródło: http://www.sxc.hu

Sałatka szopska czesto stanowi przystawkę podawaną wraz z rakiją w Bułgarii i Macedonii

Sałatka szopska czesto stanowi przystawkę podawaną wraz z rakiją w Bułgarii i Macedonii
Źródło: wikipedia.org

Drewniana szopa z domową destylernią rakii - Darlevtsi, Bułgaria

Drewniana szopa z domową destylernią rakii - Darlevtsi, Bułgaria
Źródło: wikipedia.org

Rakiję domowej roboty nierzadko można kupić w plastikowych butelkach po wodzie czy coli.

Rakiję domowej roboty nierzadko można kupić w plastikowych butelkach po wodzie czy coli.
Źródło: http://www.sxc.hu

Bułgaria i kraje Półwyspu Bałkańskiego to miejsca pachnące wonią soczystych owoców. Ale w tych państwach często roztacza się jeszcze jeden aromat - tradycyjnego alkoholu często domowej roboty, zwanego rakiją.

Rakija to nie bimber


Myli się ten, kto sądzi, że rakija - trunek popularnie pędzony w krajach bałkańskich - to bimber porównywalny z napitkiem destylowanym nielegalnie w polskich domach. Nasz krajowy samogon bowiem można produkować z najprzeróżniejszych surowców - zboża, ziemniaków, a nawet cukru i drożdży (!). Tymczasem rakiję od dawien dawna robi się z owoców.

Rakija to napój uznawany za narodowy. Wśród południowosłowiańskich krajów tj. Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Serbii, Czarnogóry i Macedonii bazą tego trunku są przede wszystkim owoce zawierające cukier. Najpopularniejszą odmianę rakii w Macedonii wytwarza się z winogron i zwie lozovačą lub w Bułgarii grozdovicą, ale można ją robić również z moreli (kajsijevača), jabłek (jabukovača), fig (smokvovača) czy pigw (dunjevača). W samej Chorwacji występuje kilka form rakii. Oprócz wariantu, w którym królują śliwki (šljivovica) sporządza się ją regionalnie z dodatkiem mirry na wyspie Hvar, anyżu w Korčuli i Dubrowniku, orzechów w centralnej Dalmacji, miodu lub jemioły. W Bułgarii oraz Macedonii podawana jest grejana rakija, wcześniej podgrzewana i słodzona miodem lub cukrem.

Zazwyczaj rakija jest bezbarwna, jednak pięknego złotego koloru mogą jej dodać zioła lub sposób przechowywania w specjalnych drewnianych beczkach dębowych lub morwowych. Podobnie jak wódkę powinno ją się pić z kieliszków o pojemności 30-50 ml. W Chorwacji zwyczajowo ziołową rakiję podaje się przed posiłkiem w towarzystwie suszonych fig lub herbatników. Z kolei w Bułgarii alkohol ten zagryza się słynną sałatką szopską, przyrządzaną z ogórków, pomidorów, papryki i cebuli z domieszką słonego sera sirene.

Domaszna rakija - czy legalna?


W związku z przystąpieniem Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku na tradycyjny trunek domowej produkcji nałożono akcyzę. Domaszna rakija w myśl tego przedsięwzięcia stała się obiektem europejskich sporów, co w skutkach "zaowocowało" powstawaniem wielu niezarejestrowanych destylarni. Bułgarzy, a także mieszkańcy innych krajów bałkańskich, w których domowa produkcja rakii nie jest do końca uregulowana lub możliwa wyłącznie na własny użytek, powtarzają jedno słowo: To tradycja! A przecież tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie nie da się uregulować przepisami w jeden dzień.

Na wielu straganach czy to w Chorwacji, czy to w Macedonii królują rakije "spod lady", szczególnie ulubione przez turystów rozsmakowanych w regionalnych trunkach. Większość domowych alkoholi według nich często przeważa smakiem nad fabrycznymi wersjami na półkach sklepowych zamkniętymi w atrakcyjnych butelkach. A domową rakiję można dostać często bez problemu za niesamowicie kuszącą cenę (w Chorwacji ok. 20zł/litr). Z reguły jednak w plastikowej butelce.

Rakija - nie dla laików


Wielu Polaków wracających z wakacji w Chorwacji twierdzi, że rakija "kopie jak diabli". Wynika to głównie z tego, że jest to trunek o przeciętnej zawartości alkoholu rzędu 50-60% (produkcja sposobem domowym), ale nie tylko. Rzecz tkwi w umiejętności samego picia. Rakii bowiem nie pije się jak wódki w postaci shota. Największym błędem jest nalanie jej sobie do kieliszka czy szklanki i wychylenie do samego dna, jeszcze większym - zapijanie sokiem lub napojami gazowanymi. Trunek ten pije się nie inaczej, jak powoli, sączy małymi łykami, delektując się posmakiem owoców, z którego został zrobiony.
...

Odsłon: 59748 | ranking >>


Komentarze: 3 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Rakija - bałkański trunek nie dla polskich amatorów:

Komentarz

Tomek | Copywriter

2012-01-05, 14:39

Pierwszy raz piłem rakiję - w roku 1993 - to coś niesamowitego. Powinna być promowana przez smakoszy z krajów poza bałkańskich. Nie wiele ma wspólnego z bimbrem polskim ale za to zdecydowanie lepiej smakuje.


Komentarz

Agnieszka Kwiatkowska |

2012-05-13, 16:32

Na Bałkanach byłam w kwietniu, przywiozłam do Polski dozwolone dwa litry rakiji. Kiedy wyjeżdżałam znajomi mówili: "Przywieź, przywieź, akurat w majówkę wypijemy", no to przywiozłam. Po sprobowaniu jednego kieliszka, znajomi trochę popluli, torchę się poddusili i poszli po piwo :D. Mnie osobiście rakijia całkiem samkuje, oczywiście pije się ją tylko powoli, małymi łyczkami. Najlepiej lubię zagryważ ją swieżym ogórkiem ;)


Komentarz

manson

2017-04-27, 23:23

Niestety ale autor tekstu się myli. Rakija to właśnie jest jeden z najlepszych przykładów BIMBRU. Tak tak Panie Autor, mianem bimbru określa się nielegalnie produkowany alkohol. Tak samo w USA robią moonshine który jest robiony na podobiznę whyskey czy whysky jak kto woli lub burbona tak samo w Polsce robi się bimber z ziemniaków a w innych krajach palinkę też z owoców.
Zasada jest prosta to co jest z akcyzą w sklepie to jest alkohol normalny(często narodowy) tak jak na przykład Polska wódka ale w warunkach domowych produkowana nazywa się bimbrem, whisky sprzedawane w sklepach jest whyski a ten produkowany na lewo to moonshine czyli bimber. I to samo jest z rakiją, Rakija sprzedawana w sklepie jest Rakiją a ta na bazarku zwykłym bimbrem robionym jak rakija.
Nie zawłaszczaj nazwy bimber dla Polskiego produktu z ziemniaków, cukrówki czy buraków, Każdy kraj robi alkohol z tego co w danym kraju jest najtańsze i najbardziej opłacalne do produkcji. W Polsce uprawia się dużo ziemniaków, różnego rodzaju zbóż a te mają w sobie cukry wiec robi się z nich gorzałe, bo najtaniej. na południu mają dużo słodkich owoców więc robią alkochol z owoców, w USA mają dużo kukurydzy to robią burbona.
Podsumowując to co kupujemy na straganach w Mojej ukochanej Chorwacji to zwykły bimber roibony z owoców i nie za bardzo on różni się od polskiej śliwowicy czy innych bimbrów produkowanych z owoców czy zbóż czy czegokolwiek co ma cukier, ha no nie zapominajmy że często w Polsce Bimber robi się tylko z cukru wody i drożdzy :DPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) – mycie skrzynek pod ciśnieniem 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Fizjoterapeuta 14.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Donauwörth

Praca dla studentów i uczniów – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 26.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Berlin

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy