Europejski projekt SELFDOTT- nadzieja dla tuńczyka błękitnopłetwego
02.01.2012 | Autor: Marta Stankiewicz | [ 0 komentarzy ] |
Tuńczyk błękitnopłetwy- ryba nazywana tygrysem mórz
Źródło: http://commons.wikimedia.org
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Projekt Polska 3.0 a rzeka Odra - powrót żeglowności
- Holandia: młode bezdzietne pary są najszczęśliwsze
- Złote jajo polskiej gospodarki – branża drobiarska
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Tuńczykowi błękitnopłetwowemu grozi wyginięcie z powodu intensywnego i nielegalnego połowu. Europejski projekt badawczy SELFDOTT chce objąć ochroną ten gatunek.
Tuńczyk błękitnopłetwy - tygrys mórz
Tuńczyk błękitnopłetwy jest ceniony m.in. za swoje walory smakowe - bogate w witaminy, czerwone mięso. Ta wielka ryba jest nazywana tygrysem mórz, potrafi osiągnąć wagę ponad pół tony i prędkość do 70 km na godzinę. Może również migrować tysiące kilometrów. W czerwcu, podczas aukcji na targu rybnym Tsukiji w Tokio, 342 kg tuńczyka błękitnopłetwego wyceniono na rekordową sumę 34.49 milionów jenów. Jednakże popyt na tę rybę grozi jej wyginięciem. Pomimo globalnych inicjatyw mających na celu ograniczenie połowów, od 1970 roku populacja tuńczyka spadła o 80%.
Jak można ocalić tuńczyka?
Bez wątpienia efektywne zarządzanie połowami jest konieczne do zapewnienia ciągłości tego gatunku. Akwakultura również może stanowić rozwiązanie tego problemu. Nie jest to jednak proste, ponieważ naturalnym środowiskiem tych ryb są głębokie wody. Obecnie testowany jest nowy europejski program, który może okazać się idealnym rozwiązaniem. Projekt SELFDOTT, czyli Self-sustained Aquaculture and Domestication of Bluefin Tuna wspierany przez Unię Europejską w ramach 7 Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technologicznego (FP7), odnotował już pierwsze sukcesy w hodowli tuńczyka. Po 4 latach badań, w których brało udział 13 instytutów z całej Europy, naukowcy mają ikry tuńczyka hodowlanego. Kilka europejskich laboratoriów, w tym Hiszpański Instytut Oceanografii (IEO), który koordynuje projekt SELFDOTT, wyhodowało rybę o wadze 1 kg w trzy miesiące.
Więcej o projekcie SELFDOTT
SELFDOTT nie jest pierwszym projektem wspieranym przez Komisję Europejską skupiającym się na ochronie tuńczyka. Potrzeba jednak dużo czasu i wysiłku do wyhodowania takiej ryby. Tuńczyk błękitnopłetwy potrzebuje dekady, aby dojrzeć, a hodowla ikry i odżywianie tej ryby to duże wyzwanie. Naukowcy projektu SELFDOTT mają nadzieję sfinalizować te badania w ciągu najbliższych 4 lub 5 lat. Jeśli osiągną sukces, przyczyni się to do częściowego ocalenia zagrożonych ławic.
SELFDOTT jest jednym z wielu projektów wspieranych przez Unię Europejską nie tylko przez dotacje, ale również poprzez tworzenie Europejskiej Przestrzeni Badawczej, która wspiera naukowców, instytucje i przedsięwzięcia oraz wzmacnia międzynarodową współpracę i konkurencyjność europejskiej gospodarki. Jest to jeden z projektów przedstawianych na wystawie podczas pierwszej Konwencji Innowacji organizowanej przez Unię Europejską w dniach 5-6 grudnia w Brukseli.