Podpisanie umów w ramach projektu połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa
19.12.2011 | Autor: Paulina Bogacz | [ 0 komentarzy ] |
Już jutro, 20 grudnia 2011 r., zostaną zawarte dwie kolejne umowy dla projektów o kluczowym znaczeniu dla sektora energetyki w Europie.
Źródło: stock.xchng
- Podobne tematy:
- Jak pozyskać dofinansowanie dla swojej firmy?
- Prawo UE: negocjowanie zmian dotyczących energetyki
- Polskie firmy z grantami z Instrumentu dla MŚP w ramach Horyzontu 2020
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Już jutro, 20 grudnia 2011 r., zostaną zawarte dwie kolejne umowy dla projektów o kluczowym znaczeniu dla sektora energetyki w Europie.
Projekt dotyczący budowy połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską i Litwą jest jedną z trzech inwestycji o najwyższej wartości dofinansowania w ramach sektora energetyki POIiŚ. Całkowity koszt budowy połączenia to ok. 3 mld zł, z czego ponad 680 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Na inwestycję, której zakończenie planowane jest w 2015 roku, składa się 5 etapów:
- Budowa stacji Ołtarzew
- Budowa linii Narew - Ostrołęka wraz z rozbudową stacji Ostrołęka oraz rozbudową stacji Narew
- Budowa linii Ełk - Łomża wraz z rozbudową stacji Ełk oraz budową stacji Łomża
- Budowa linii Miłosna - Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów
- Budowa linii Ełk - Granica RP wraz z rozbudową stacji Ełk
O projekcie „Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa”
Projekt „Połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa” stanowi istotną inwestycję z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej, zgodnie z koncepcją tworzenia transeuropejskich sieci energetycznych.
Projekt jest również jednym z elementów inicjatywy Komisji Europejskiej BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan), której celem jest integracja systemów elektroenergetycznych trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii z Europą Zachodnią. W wyniku realizacji projektu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko rozbudowana zostanie północno-wschodnia część Krajowego Systemu Przesyłowego oraz trasa przesyłu energii elektrycznej pomiędzy Polską i Litwą.
Inwestycja realizowana w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko jest pierwszym etapem rozbudowy systemu przesyłowego. PSE Operator S.A. planuje kolejne inwestycje do 2020 roku, co pozwoli na zwiększenie mocy przesyłowej energii elektrycznej między krajami bałtyckimi.