Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Najważniejsze święta prawosławne

01.06.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 1 komentarz ]
Święta prawosławne to także Wielkanoc. Na zdjęciu rosyjskie pisanki

Święta prawosławne to także Wielkanoc. Na zdjęciu rosyjskie pisanki
Źródło: Wikimedia Commons

Katolicy, Prawosławni - wszyscy jesteśmy Chrześcijanami, wyznajemy tego samego Boga. Jednak nasze tradycje istotnie się różnią. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają święta prawosławne na Wschodzie.

Oto najważniejsze święta prawosławne oraz ich daty:

1-5 stycznia - Nowy Rok


Od X wieku Nowy Rok na Rusi świętowano 1 marca, lecz w XV wieku przeniesiono go na 1 września. Piotr I, który „otworzył okno na Europę”, zmienił kalendarz na zachodnioeuropejski. Wcześniejsze liczenie dni od stworzenia świata zastąpił obliczaniem czasu od Bożego Narodzenia. Zmianę tą wprowadził rozporządzeniem z dnia 19 grudnia 7208 roku od stworzenia świata. W Rosji liczenie lat od narodzin Chrystusa rozpoczęło się więc oficjalnie dopiero od 1 stycznia 1700 roku. Nowy Rok zaczęto świętować 1 stycznia z 13 dniowym opóźnieniem w stosunku do kalendarza gregoriańskiego.

Nowy początek roku Rosjanie przyjęli z dużą trudnością, gdyż 1 stycznia był równocześnie końcem tygodnia bożonarodzeniowego. Pod koniec tych świąt wszyscy byli już zmęczeni tradycyjnym rozpasaniem i wesołością.

Piotr I wprowadził również upiększanie domu świerkami, kopiując ten zwyczaj od protestanckich Niemiec. Niestety i tym razem wymagało to zmiany symboli, gdyż gałązki świerku były do tej pory nieodłącznym atrybutem rytuałów pogrzebowych.

7 stycznia - Prawosławne Boże Narodzenie


W nocy z 6 na 7 stycznia prawosławni Rosjanie obchodzą święto Bożego Narodzenia Chrystusowego. Jedno z największych świąt chrześcijańskich. Od Narodzenia Chrystusowego zaczęła się nowa era i święto to zaczęto obchodzić już w pierwszych stuleciach. Początkowo był to dzień 6 stycznia, aczkolwiek liczba ta nijak nie odnosiła się do daty narodzin dziecięcia, ponieważ dzień ten był nieznany. 7 Styczeń przyjął się jednak, gdyż nosił on sens symboliczny. Cerkiew zestawiała „dwóch Adamów” - pierwszego człowieka na Ziemi, a drugiego Chrystusa, nowego Adama. Pierwszy Adam - winowajca grzechu i śmierci całego rodzaju ludzkiego. Drugi Adam - twórca życia i źródło ratunku ludzkości. Przyjęto, że Chrystus urodził się tego samego dnia, w którym został stworzony Adam - szóstego.

Wigilia w Rosji obchodzona jest zatem w przeddzień Bożego Narodzenia i nazywa się Kolady. Tego dnia do nabożeństwa wieczornego w cerkwi zaleca się pościć, a skłóconym godzić. Wigilia w chrześcijaństwie łączy się z rodzinną kolacją. Słowo wigilia(ros. Soczelnik) pochodzi od słowa soczywo. Ten, rytualny postny półmisek, jest tego wieczoru obowiązkowy. Przygotowuje się go z mleka migdałowego lub makowego, zmieszanego z miodem i kaszą (pszenną, żytnią, jęczmienną, gryczaną, grochową, a nawet ryżową). Do tego dodaje się orzechy i mak. Od takiego dania zaczyna się uczta wigilijna, jak również uczta z innych ważnych okazji np. chrzcin.

13-14 stycznia - Stary Nowy Rok


Zmiana daty początku Nowego roku na Rusi i upór rosyjskiej Prawosławnej cerkwi, niepragnącej przejścia na Nowy styl, stworzyła nadzwyczajne i unikatowe święto: Stary Nowy Rok. Nam, cudzoziemcom, może być ciężko za pierwszym razem zrozumieć istotę tego zjawiska. W kilku zdaniach postaram się je przybliżyć zagadnienie, abyśmy następnym razem zdołali je wyjaśnić znajomym.

Rosjanie kochają Nowy Rok i za nic nie chcą się z nim rozstawać. Choinki nie rozbiera się do 14 często pomimo tego, że już zasypuje ona wszystko wokoło iglastym deszczem. Co więcej, ciekawa jest psychologia pamięci o starym. Zupełnie zrozumiałe jest, że wielu Rosjan z przyjemnością obchodzi Katolickie Boże Narodzenie, m.in. dlatego, że nastrój jest już zupełnie świąteczny, a do Nowego roku zostaje cały tydzień! Niemal wszyscy Rosjanie świętują bez przerwy od Wigilii do Trzech Króli. Powszechne są gry, pieśni, obchody domów i wróżby. Tworzą one niepowtarzalną atmosferę wesołości.

19 stycznia - Chrzest Pański


Święto Chrztu Pańskiego jest jednym z najdawniejszych świąt Cerkwi chrześcijańskiej. Jego wprowadzenie datuje się na czasy apostolskie.
Chrzest uważany jest za początek odbudowy więzi między Bogiem a człowiekiem. Prawosławna Cerkiew obchodzi Chrzest Pański według nowego stylu, a w przeddzień święta, 18 stycznia Rosjanie przestrzegają postu. Aby upamiętnić poświęcenie wody poprzez chrzest Chrystusa w przeddzień święta obywa się święcenie wody w świątyniach, zaś 19 stycznia robi się to w formie procesji nad rzeki lub inne miejsca, z których czerpana jest woda.


23 lutego – Maslenica


Tydzień karnawałowy przed Wielkim Postem. Tradycja przejęta z czasów pogańskich. Maslenica jest jednym z najradośniejszych świąt prawosławnych. Cały tydzień ludzie żegnają zimę, smażą bliny i chodzą po znajomych.
Bliny smażone z okazji Maslenicy powstają z mąki gryczanej lub pszennej na maśle, z mlekiem i jajkami. W bogatych domach podaje się do nich kawior. Poza tym, często serwowane są bliny z miodem, jak również nadziewane twarogiem i podawane z masłem i śmietaną.

1 marca - Niedziela przebaczenia win


W 2009 roku dnia 1 marca wypadał ostatni dzień Maslenicy – Niedziela przebaczenia win. Przed Wielkim Postem należy oczyścić duszę, przyznać się do win i poprosić o przebaczenie, jak również przebaczać innym. W ten dzień idzie się do spowiedzi świętej, po czym udaje się na groby zmarłych z rodziny i znajomych.

19 kwietnia (2009 r.) - Prawosławna Wielkanoc


Zdarzenie Zmartwychwstania Pańskiego jest największym świętem chrześcijańskim. Jest ono symbolem zwycięstwa życia nad śmiercią i grzechem oraz początkiem pokoju na świecie odkupionego i poświęconego przez Jezusa Chrystusa.
„Chrystus zmartwychwstał! – Prawdziwie zmartwychwstał!” U Rosjan te słowa zapalają ognie świętej radości. Chrystus zmartwychwstał i na całym świecie zaczęła się prawdziwa wiosna, jasny, radosny ranek nowego życia. Analogicznie jak w kościołach katolickich w Wielkanoc z soboty na niedzielę wierni przychodzą na nabożeństwo do cerkwi.

28 kwietnia (2009 r.)- Radonica. Powielkanocne modlitwy nad grobami


W drugi wtorek po Wielkiej nocy, Prawosławna Cerkiew obchodzi Radonicę. Jest to dzień szczególnej pamięci o zmarłych. Przyjęte jest odwiedzanie cmentarzy i wspominanie zmarłych krewnych. Na cmentarze powinno się przynieść ze sobą malowane jajka i inne wielkanocne potrawy. Tam też odprawia się zaduszkowy posiłek, a część przygotowanych potraw oddaje się ubogim na modlitwę w intencji duszy zmarłego. Takie żywe obcowanie ze zmarłymi podtrzymuje wiarę na to, że zmarli wciąż są w sercach żywych i po śmierci nie przestają być członkami Cerkwi Boga....

Odsłon: 21082 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Najważniejsze święta prawosławne:

Komentarz

Józef Jakubowski |

2016-04-25, 19:01

24 kwietnia obchodzono w Rosji "вербноевоскресенье".Nie doszukałem
się wyjaśnienia, co to za święto.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

MONTER/SPAWACZ KONSTRUKCJI STALOWYCH – BELGIA 30.11.2018 Kraj: Belgia Miasto: Biała Podlaska

ELEKTRYK/ELEKTROMONTER - bez niemieckiego 21.11.2018 Kraj: Niemcy

Monter instalacji grzewczych i sanitarnych (18,00 euro brutto/h + 15,00 euro netto diety/dzień + zakwaterowanie) 19.11.2018 Kraj: Niemcy

ELEKTRYK (z minimalną znajomością j. niemieckiego) 23.11.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie Praca w Austrii - umowa, urlop, wynagrodzenie Teresa Kruczek: Mój mąż pracuje od sierpnia. Czy należy się mu 13i14 w firmie teampool?

Absurdalne przepisy w Unii Europejskiej... mateu: mit dwutlenku węgla obalony lata temu. poczytać o wielkich roślinach, dinozaurach...

Promocja Portugalii na Web Summit... Wojtek Kyzik: swietne!

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą... Wojtek Kyzik: tez bym nie poparl

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Niemcy, 14.12.2018 - 14.01.2019
PRACOWNIK ODLEWNI – NIEMCY

Niemcy, 14.12.2018 - 14.01.2019
BETONIARZ/KOSMETYKA BETONU – NIEMCY

Niemcy, 14.12.2018 - 14.01.2019
LAKIERNIK PROSZKOWY – NIEMCY

Niemcy, 14.12.2018 - 14.01.2019
PIASKARZ – NIEMCY

Belgia, 14.12.2018 - 14.01.2019
MECHANIK SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH – NIEMCY

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy