Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rosyjskie święta państwowe

01.06.2009 Autor: Pavel Tourtsevitch[ 0 komentarzy ]
Flaga Rosji

Flaga Rosji
Źródło: Wikimedia Commons

Święta państwowe z dłuższą czy krótszą tradycją, radosne czy okupione krwią najbliższych, wszystkie dotyczą Rosjanina z krwi i kości i przeszywają go na wylot.

25 stycznia - Dzień studentów (Tatjanin dzień)


Studenci byli, są i będą nieśmiertelni, a ich święto na Rusi ma początek 25 stycznia 1755 roku, kiedy to na pamiątkę męczennicy Tatjany cesarzowa Elżbieta podpisała dekret o założeniu Uniwersytetu Moskiewskiego. Nie, nie mianowali jej męczennicą za to, że dzielnie znosiła cierpienia w czasie sesji, lecz za to, że była wierna Bogu w II wieku p.n.e., w czasach gdy groziły za to tortury i śmierć. W dzisiejszych czasach 25 stycznia świętują wszystkie regiony Rosji. Przybliżę powód świętowania zaznaczając, że dla większości studentów ten dzień jest dodatkowo dniem zakończenia sesji zimowej.
Istnieje zwyczaj, ze wykładowcy i studenci najbardziej znanej uczelni - Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego imienia M. Łomonosowa spotykają się tego dnia i wspólnie modlą się w cerkwi. A kto powiedział, że wykładowca to nie student? To właśnie oni są pełnowartościowymi studentami, nie dość, że się uczą, to jeszcze pomagają młodszym. W taki właśnie sposób kultywuje się szacunek do kadry nauczycielskiej.

Święto 23 lutego - Dzień Obrońcy Ojczyzny


23 lutego w Rosji obchodzony jest jeden z najbardziej wzruszających dni - Dzień Obrońcy Ojczyzny.
Święto jest hołdem dla wszystkich tych, którzy w ciągu długiej historii Rusi, a następnie Rosji, wykazali się duchem walki o niepodległość ojczyzny, wiarą w rosyjskość, oporem przeciw najeźdźcom i miłością do Matki Rosji.
Dzień Obrońcy Ojczyzny należy do tzw. Dni sławy żołnierskiej, które są obchodzone w historyczne dni roku.
Początkowo obchody święta miały uczyć kochać, szanować, a w razie konieczności, bronić ojczyznę. Zostały wprowadzone przez rząd radziecki, aby wspomóc mobilizację sił zbrojnych. 28 stycznia 1918 roku przewodniczący Rady Komisarzy Narodowych Lenin podpisał dekret „O organizacji Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej”. Dzięki propagandzie szeregi Armii Czerwonej zostały zapełnione przez ochotników. Tak sformowane oddziały AC ruszyły do walki z armią niemiecką.
23 lutego 1943 roku Armia Czerwona zrobiła prezent w rocznicę omawianego święta rozgromiwszy Niemców pod Stalingradem. Aż w końcu 23 lutego 1945 roku męstwo rosyjskich żołnierzy zostało ukoronowane zwycięstwem nad wojskami Hitlera.

Spoglądając w głąb historii, od wiek wieków męstwo i bohaterstwo rosyjskich wojów, sława i potęga rosyjskiej broni jest nieodłączną częścią wielkości państwa rosyjskiego. Okazje obrony ojczystej ziemi Rosjanie mieli bardzo często, jednak zawsze rosyjski żołnierz wypełniał swój obowiązek z honorem i do ostatniej kropli krwi.

27 stycznia - Dzień sławy żołnierskiej


Święto jest obchodzone z okazji zniesienia ponad 900 dniowej blokady Leningradu, umożliwionej zwycięstwami odniesionymi na polach Kurska, Smoleńska, Ukrainy i wielu innych.

2 Luty - Dzień żołnierskiej sławy Rosji


Święto obchodzone z okazji zwycięstwa nad wojskami faszystowskimi pod Stalingradem, kiedy to latem 1942 roku, na drodze dwustu najkrwawszych dni II WŚ, zniwelowane zostały plany niemieckiego dowództwa na zdobycie południowej części ZSRR.

Do dni sławy żołnierskiej zalicza się również 10 lipca, na który datuje się zwycięstwo armii rosyjskiej pod dowództwem Piotra I Wielkiego nad Szwedami w bitwie pod Połtawą. W rezultacie armia Karola XII przestała istnieć, a on sam ukrył się z Mazepą w Imperium Osmańskim.

23 sierpnia - Dzień pogromu wojsk niemiecko-faszystowskich w bitwie o Kursk w 1943 roku


Od przebiegu tej bitwy w dużej mierze zależał dalszy przebieg wojny. Bitwa trwała od 5 lipca do 23 sierpnia i pociągnęła za sobą niewiarygodne straty ze strony Armii Czerwonej. Lecz dzięki zwycięstwu pod Kurskiem stosunek sił na froncie raptownie się zmienił na korzyść Rosjan.

Na rosyjskim herbie widnieje jeździec godzący w smoka. Jest to wizerunek św. Jerzego, którego święto obchodzone jest 6 Maja.
Legendy głoszą, że zabił on siejącego spustoszenie w mieście Bejrucie smoka, tym samym ratując córkę zarządcy tej miejscowości. Dzięki temu, potwór już nie nękał ludności Bejrutu, która od tamtego czasu przeszła na chrześcijaństwo.
Od zakończenia bitwy na Kulikowym polu z czasów Dimitrija Donskogo święty Jerzy jest patronem Moskwy i wojskowych.
Zbiegiem okoliczności można nazwać symboliczne porównanie święta Jerzego z pełnym pogromem faszystowskich Niemiec, które ogłosiły swoją kapitulację 8 maja 1945 r., przyjętą przez marszałka Gieorgija (Jerzego) Żukowa, kierującego zwycięskimi bitwami Wielkiej wojny Ojczyźnianej: bitwą pod Moskwą, pod Stalingradem, na łuku Kurskim oraz szturmem na Berlin.

9 maja - Dzień Zwycięstwa


Dzień Zwycięstwa ZSRR nad faszystowskimi Niemcami w Wielkiej wojnie Ojczyźnianej w 1945 roku. Jest to w Rosji dzień wolny od pracy.
Od 1995 roku został wznowiony zwyczaj uroczystej parady wojsk na Placu Czerwonym. Tego dnia spotykają się również weterani i składa się wianki pod pomnikami Sławy i Żołnierskiej Waleczności, grzmią także salwy honorowe.

22 sierpnia - dzień flagi państwowej Federacji Rosyjskiej


Tego dnia 1991 roku Naczelna Rada RFSRR zaakceptowała „Płótno z trzech pasów białego, błękitnego i szkarłatnego” jako oficjalną flagę narodową Rosji. Tego dnia nad Białym domem po raz pierwszy została wciągnięta trójkolorowa flaga, zastępująca czerwone płótno z sierpem i młotem. Za ojca ‘trikolor’a został uznany Piotr I. 20 stycznia 1705 roku wydał on dekret, zgodnie z którym „na każdym statku handlowym” powinna być podnoszona biało-granatowo-czerwona flaga. Piotr I osobiście wykonał szkic flagi i określił porządek pasów poziomych. Każdy kolor ma swoje znaczenie.
Według jednej z wersji: biały oznacza wolność, granatowy Bogurodzicę, mającą pod opieką Rosję, a czerwony - władzę.
Inna wersja głosi, że biały symbolizuje szlachetność, granatowy - uczciwość, a czerwony - śmiałość i wielkoduszność, cechy charakteryzujące Rosjan.

12 grudzień - święto Konstytucji


Konstytucja została przyjęta w Rosji w referendum 12 grudnia 1993 roku. Sama Konstytucja, mająca najwyższą moc prawną, działanie bezpośrednie i zwierzchnictwo na terytorium całej Rosji, weszła w życie 25 grudnia 1993 roku. Obecna Konstytucja Rosji w porównaniu z poprzednimi większą wagę przywiązuje do praw i wolności obywatelskich. Obrona tych praw jest gwarantowana przez normy prawa międzynarodowego.
Do 24 grudnia 2004 roku, dopóki Duma Państwowa nie przyjęła poprawki, zmieniającej kalendarz świąteczny państwa, Dzień Konstytucji był dniem wolnym. Dniu Konstytucji towarzyszą najróżniejsze imprezy masowe, koncerty z udziałem gwiazd sceny, a w 2008 roku przeprowadzono pierwszy konkurs piękności „Miss Konstytucji”.

Można odnieść wrażenie, że Rosjanie lubują się w świętowaniu dni związanych ze zwycięstwami Armii Rosyjskiej, ale poza nimi jest oczywiście wiele innych bardziej lub mniej ważnych świąt Państwowych. Praktycznie każdy dzień jest świętem kogoś lub czegoś.


...

Odsłon: 7528 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Rosyjskie święta państwowe nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Pavel Tourtsevitch Pavel Tourtsevitch Rusycysta
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Praca na produkcji dla uczniów i studentów 20.06.2018 Kraj: Niemcy

Spawacz aluminium 14.06.2018 Kraj: Niemcy

Hydraulik 12.06.2018 Kraj: Francja Miasto: Aurillac

ELEKTRYK budowlany / przemysłowy – NIEMCY 21.06.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieSexi randki pisze: Szukasz ciekawych portali randkowych lub kamerek online? Porad jak optymalnie ustawić >> 10.11.2017 16:50     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Fundusze unijne szansą na szybki rozwój Fundusze unijne szansą na szybki rozwój Bezpłatne szkolenia : Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

Życzenia wielkanocne po angielsku... Barbara: Dziękuje za życzenia, szkoda, ze są one bez tłumaczenia. Dla osób takich jak...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy