Nazarbajew bohaterem narodowym
| 30.11.2011 | Autor: Daniel Fraid | [ 0 komentarzy ] |
Nursułtan Nazarbajew
Źródło: Wikimedia Commons
- Wybierasz się do Kazachstanu?
- Zarezerwuj hotel w Kazachstanie
- Wynajmij samochód w Kazachstanie
Rząd Kazachstanu chce nadać tytuł bohatera narodowego prezydentowi Nursułtanowi Nazarbajewowi.
Premier podpisze ustawę?
Podczas ostatniego posiedzenia gabinetu kazachskiego rządu, premier Karim Masimow miał stwierdzić, iż „ustawa o nadaniu tego zaszczytnego tytułu [bohatera narodowego] będzie najważniejszym dokumentem, jaki w życiu podpisał”. 16 grudnia kraj będzie świętować 20 rocznicę niepodległości. Jest to również okazja, jak piszą zachodnie media, aby wzmocnić pozycję Nazarbajewa oraz uczynić go najważniejszą postacią współczesnej „mitologii państwowej”.
Liczne zaszczyty
Nursułtan Nazarbajew w świadomości społecznej jest traktowany niemalże z boskim uwielbieniem. Ten 71-letni przywódca ma bogate doświadczenie polityczne. Nazarbajew od 1984 roku był premierem Kazachskiej SRR, a od kwietnia 1990 - jej prezydentem. Od 1991 roku jest nieprzerwanie prezydentem niepodległego Kazachstanu. Wśród przyznanych mu już wielu zaszczytów i odznaczeń, najistotniejszym jest tytuł Ełbasy - "przywódcy narodu", który został przyznany w zeszłym roku przez Parlament. Jako Ełbasy Nazarbajew będzie mógł po przejściu na emeryturę zachować wpływ na politykę i cieszyć się dożywotnim immunitetem.
Nazarbajew w baśniach
Prezydent stał się bohaterem baśni i książek dla dzieci. Na przykład wydany w 2010 roku "Mój prezydent" opowiada historię młodego Nazarbajewa, który uwielbiał się uczyć, chodził do szkoły okrągły rok, a na zajęcia wychodził z domu z narodowym instrumentem Kazachstanu – dumbrą i przygrywał sobie w czasie marszu. Z kolei w zeszłym tygodniu odbyła się w Astanie premiera nowej sztuki teatralnej na temat prezydenta - przedstawienie opowiadania baśniową historię o wędrującym nocą przywódcy i jego przygodach, np. rozmowie z magicznymi drzewami.



