Andrzejki - tylko w Polsce?
29.11.2011 | Autor: Barbara Łukaszewicz | [ 0 komentarzy ] |
30 listopada większość krajów europejskich obchodzi dzień św. Andrzeja
Źródło: Wikimedia Commons
- Podobne tematy:
- Przekąski na andrzejkowy wieczór
- Obchody Dnia Matki w krajach Unii Europejskiej
- Dzień Świętego Patryka - jak zostać Irlandczykiem?
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Mimo że święty Andrzej uważany jest za patrona Polski, to nie dość, że nie jest to prawdą, to jeszcze inne narody europejskie również świętują dzień, w którymi wspomina się Andrzeja Apostoła.
Św. Andrzej jest często mylnie uznawany za jednego z patronów Polski, przez co wielu uważa, że tak zwane Andrzejki obchodzone są tylko w Polsce. Tak naprawdę święty Andrzej jest patronem Grecji, Rosji i Szkocji.
W Polsce Andrzejki obchodzi się w noc poprzedzającą święto, czyli z 29 na 30 listopada. Jest to jedna z ostatnich okazji, aby zorganizować huczną imprezę przed adwentem. Jak Andrzejki obchodzone są w Europie? Przedstawiamy kilka krajów, w których mieszkańcy świętują dzień św. Andrzeja.
Rumunia
Rumuni wierzą, że w Andrzejki można oczyścić duszę i pozbyć się złych duchów. W noc poprzedzającą Dzień św. Andrzeja zjada się oraz układa pod drzwiami i oknami czosnek, który ma za zadanie odstraszyć nachodzące ludzi duchy.
Bułgaria
Bułgarzy nazywają Andrzejki Świętem Niedźwiedzia, czyli Edrei. Według bułgarskiej legendy św. Andrzej narzekał, że nie obchodzi się w trakcie roku jego święta. Bóg powiedział mu, że każdy, kto nie będzie świętował dnia świętego Andrzeja będzie musiał nosić niedźwiedzia. A związane jest to z pewną legendą, według której zła macocha została ukarana przez tajemniczego starszego człowieka z siwą brodą. Za złe traktowanie pasierbicy ów człowiek zamienił jej córkę w niedźwiedzia. Gospodynie wrzucają do ognia ugotowane kolby kukurydzy, aby odgonić od ich córek złe moce.
Ukraina
Tam Dzień św. Andrzeja przypada na 13 grudnia, ponieważ zaczynają oni adwent ok. 2 tygodnie później niż na przykład w Polsce. Samo świętowanie podobne jest do tego w Polsce - Ukraińcy również organizują nocne wróżby. Dziewczyny jedzą naleśniki i cukierki, bo wierzą, że to przyniesie im szczęście w poszukiwaniu męża. Organizuje się również różne żarty i figle sąsiadom. Ci, którzy zostaną najczęściej odwiedzeni, mają największe szansę na pomyślnie wydanie za mąż córki.
Niemcy
Andrzejki zwane są tam "Andreasnacht". W Niemczech panuje przekonanie, że kobiety o szybkie zamążpójście powinny prosić właśnie św. Andrzeja. Według legendy jeśli w nocy z 29 na 30 listopada będą spać nago, to we śnie zobaczą swojego przyszłego męża.