Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Jarmarki bożonarodzeniowe - część I

20.11.2011 Autor: Barbara Łukaszewicz[ 0 komentarzy ]
Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych zrodziła się na obszarze niemieckojęzycznej Europy. Na zdjęciu: Jarmark w Heilbronn

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych zrodziła się na obszarze niemieckojęzycznej Europy. Na zdjęciu: Jarmark w Heilbronn
Źródło: Wikimedia Commons

Zbliża się Boże Narodzenie i w Europie jak co roku zostaną wystawione jarmarki bożonarodzeniowe.
Przyjrzyjmy się tym organizowanym w Szwajcarii, Niemczech i Polsce.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych zrodziła się na obszarze niemieckojęzycznej Europy. W Austrii jarmarki zaczęły być organizowane pod koniec XIII wieku, w Niemczech natomiast na początku wieku XIV. Do dziś najwięcej jarmarków jest organizowanych na terenie Austrii i Niemiec. Przypadają one najczęściej na przełom listopada i grudnia i trwają do początku stycznia. Największe jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są w Niemczech. W zeszłym roku najwięcej ludzi przyciągnął jarmark w Dortmundzie – 3, 6 miliona gości.
Jarmarki są organizowane na placach i ulicach w centrum miast. Są rozstawiane specjalne budki i stoiska. Na jarmarkach można kupić świąteczne przysmaki, wyroby rękodzielnicze i ozdoby świąteczne. Organizowane są koncerty kolęd, prezentacje szopek i jasełek.
Jarmarków jest w Europie tak dużo, że nie sposób opisać wszystkich w jednym artykule. Dlatego też zapraszamy na pierwszą z dwóch części opisujących najważniejsze europejskie jarmarki. Dziś pokażemy te rodem ze Szwajcarii, Niemiec i Polski.

Bazylea


Jarmark jest największy w całej Szwajcarii i posiada najdłuższą oświetloną ulicę w Europie. Ma ona długość ok. 3 kilometrów i ciągnie się od Aeschenplatz przez most na Renie do Messeplatz. Trwa od 26 listopada do 23 grudnia.

Zurych


Tutaj z kolei jest organizowany największy szwajcarski jarmark bożonarodzeniowy pod dachem. Odbywa się na głównym dworcu w Zurychu, a jego największą atrakcją jest mierząca 15 metrów choinka przyozdobiona kryształami Swarovskiego.

Lucerna


Tutaj odbywa się najwyżej położony jarmark w całej Europie. Ulokowany jest na szczycie Pilatus. Wznosi się ona na wysokość 2137 m. 16-17 listopada.

Bremgarten


Najspokojniejszy, wręcz romantyczny jarmark szwajcarski. Organizowany na rynku centrum miasta, do którego nie mają prawa wjazdu samochody.

Berno


Tutaj jarmark organizowany jest obok szwajcarskiego parlamentu.

Genewa


W tym roku po raz drugi obędzie się Międzynarodowy Festiwal Drzewek Bożonarodzeniowych. Drzewka zaprezentuje 22 artystów z całego świata. Patronat nad festiwalem objął UNICEF.

Dortmund


Na chwilę obecną najliczniej odwiedzany jarmark w Europie. Organizowany jest od ponad 100 lat. Tutaj znajduje się najwyższa choinka świata przyozdobiona tysiącami świecidełek.

Heilbronn


Odbywa się na rynku miasta, na Kiliansplatz i na Sülmer Straße. Charakterystyczne w wystroju jarmarku są setki mniejszych i większych choinek oraz jodeł zdobiących jarmarczne stoiska.

Berlin


Jarmark w stolicy Niemiec odbywa się na Gendarmenmarkt, jak również na placu Poczdamskim czy na Aleksanderplatz, gdzie jarmark jest największy.

Lüneburg


Tutaj odbywa się jeden z najpiękniejszych jarmarków północnej części Niemiec. Głównym wydarzeniem jarmarku jest odbywający się w dniach 4-5 grudnia Christmarkt, który zorganizowany jest na wzór jarmarków XVI-wiecznych. W tych dniach przysmaki są sprzedawane przez rzemieślników i kupców przebranych w średniowieczne stroje.

Norymberga


Tu odbywa się znany Christkindlesmarkt. Otwierany jest przez znanego „Norymberskiego Anioła”. Największą atrakcją jarmarku są pieczone kiełbaski, czyli Bratwurst oraz pierniki- Lebkuchen. Można podziwiać szopki urządzone w różnych stylach.

Drezno


Czyli jeden z najstarszych jarmarków w Europie i najstarszy w Niemczech. Przez Niemców jest nazywany Striezelmarkt od słowa strucli, czyli Striezel. Strucla jest tradycyjnym saksońskim wypiekiem. W tym roku zostanie zorganizowany po raz 577.

Warszawa


Jarmark w Warszawie jest organizowany na Rynku Starego Miasta. W tym roku będzie trwał od 26 listopada do 8 stycznia i będzie czynny od 12 do 20. Będą gościć wystawcy nie tylko z Polski, ale również z Austrii, Chorwacji, ze Słowacji czy Litwy. Uroczysta inauguracja odbędzie się 26 listopada o godzinie 16. Zostaną też zainaugurowane Dni Słowacji pod honorowym patronatem Ambasadora Republiki Słowacji w Polsce.

Kraków


Jarmark w Krakowie odbywa się na Rynku Starego Miasta. Dużą atrakcją są krakowskie szopki oraz ręcznie zdobione figurki przedstawiające największe zabytki Krakowa np. Kościół Mariacki. Od końca lat 30. XX wieku w pierwszy czwartek grudnia (w tym rok będzie to 1 grudnia) pod pomnikiem Adama Mickiewicza organizowane są szopki oraz konkurs na najpiękniejszą z nich. Barwny korowód szopek po zakończonym konkursie kieruje się do muzeum w Krzysztoforach, gdzie do lutego trwa wystawa najpiękniejszych szopek.

Wrocław


W tym roku jarmark będzie trwał od 25 listopada do 23 grudnia w godzinach od 10 do 21. W tym roku na jarmarku pojawią się nowe dwumetrowe krasnale, a z balkonu domu „Pod Krasnalem” będzie można usłyszeć świąteczną muzykę. Atrakcją jest Bajkowy Lasek, w którym znajdą się najpopularniejsze bajkowe poruszające się postaci. Na Rynku stanie 8-metrowy drewniany wiatrak z poruszającymi się figurkami. Tegoroczną nowością będą pokazy rzeźbienia w lodzie (17 grudnia, g. 13-15). Będzie można spróbować kasztanów jadalnych. 17 grudnia o godz. 17 odbędzie się koncert pastorałek i kolęd.

Gdańsk


W Gdańsku jarmark potrwa od 4 do 22 grudnia na Długim Targu w godzinach 11-19. Jak co roku w ramach jarmarku zostanie zorganizowana akcja charytatywna „Paczka od serca” na rzecz Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku. Będzie można wylicytować rzeczy ofiarowane przez znanych sportowców i artystów.

Białystok


Do tego roku w Białymstoku odbywał się niewielki jarmark i ślizgawka. Teraz zrezygnowano z lodowiska na rzecz powiększenia. Większy niż do tej pory jarmark zostanie otwarty 6 grudnia. Na razie miasto ogłosiło konkurs na zorganizowanie najpiękniejszego jarmarku.
...

Odsłon: 7165 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Jarmarki bożonarodzeniowe - część I nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Barbara Łukaszewicz Barbara Łukaszewicz Redaktorka
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy