Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Byłam sekretarką Goebbelsa

12.09.2011 Autor: Dominika Pietrzyk[ 0 komentarzy ]
Joseph Goebbels - minister propagandy w rządzie III Rzeszy, szef Brunhildy Pomsel.

Joseph Goebbels - minister propagandy w rządzie III Rzeszy, szef Brunhildy Pomsel.
Źródło: Wikipedia.pl

Niemiecki tabloid "Bild". To w nim ukazał sie wywiad z byłą sekretarką Goebbelsa.

Niemiecki tabloid "Bild". To w nim ukazał sie wywiad z byłą sekretarką Goebbelsa.
Źródło: Wikipedia.org

Gdyby nie samobójcza śmierć Goebbelsa, prawdopodobnie zasiadłby wraz z innymi oskarżonymi na ławie Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

Gdyby nie samobójcza śmierć Goebbelsa, prawdopodobnie zasiadłby wraz z innymi oskarżonymi na ławie Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.
Źródło: Wikipedia.org

Ponad pół wieku po zakończeniu II wojny światowej, Brunhilde Pomsel przerywa milczenie. Osobista sekretarka Josepha Goebbelsa, ministra propagandy w rządzie III Rzeszy, opowiada o pracy z tyranem.

Stuletnia dziś kobieta, długo broniła się przed publikacją tak bolesnej dla siebie historii. Od 66 lat konsekwentnie odmawiała współpracy licznym wydawnictwom i dziennikarzom. Dopiero kilka dni temu, po długich miesiącach negocjacji, zgodziła się na wywiad dla niemieckiego tabloidu „Bild”. Pomsel opowiada w nim nie tylko o pracy dla Goebbelsa, ale także o rodzinnym życiu „numeru dwa” nazistowskich Niemiec.

„Kariera” u boku Goebbelsa


W 1933 roku, jak większość znajomych, młoda Pomsel wstąpiła do NSDAP. Początkowo pracowała na stanowisku sekretarki w pałacu Wilhelmplatz w Berlinie, później przeniesiono ją na podobne stanowisko w ministerstwie propagandy. Jak wspomina, była najszybciej pisząca sekretarką w resorcie, dlatego też w 1942 roku otrzymała nakaz pracy dla samego Goebbelsa. Nie mogąc odmówić, przez prawie 4 lata nosiła miano osobistej sekretarki ministra.

Pomimo iż do 1945 roku Brunhilde Pomsel notowała każde niemal wypowiedziane słowo szefa - zarówno te podczas publicznych wystąpień, jak i pochodzące z prywatnej korespondencji – utrzymuje, że nie wiedziała o tragicznych planach Niemców. Jak twierdzi, nie znała się na polityce, nie interesowały ją sprawy społeczne. Członkini nazistowskiej partii o Holocauście i ludobójczych działaniach Niemców dowiedziała się dopiero po wojnie. Wcześniej notowane hasła o podobnej tematyce i treści, jak przekonuje były jej obce.

Człowiek pozorów


Kobieta wspomina też o osobistych relacjach z Goebbelsem, o tym jakie pozory stwarzał jej przełożony. Choć nieznajomym jawił się jako uprzejmy i przyjazny człowiek, sekretarka przedstawia go jako zimną i bezduszną osobę. - Nie można się było do niego zbliżyć. (…) Nigdy nie zadał mi żadnego osobistego pytania. Wydaje mi się, że do samego końca nie znał mojego imienia - wyznała Pomsel. Inne wrażenie sprawiał natomiast żona ministra – Magda. Gdy alianci zbombardowali berliński dom Brunhildy Pomsel, ta podarowała jej kilka ze swych kosztownych sukien.

Na przekór tragicznym wydarzeniom, za których sterem stał m.in. sam minister propagandy, rodzina Goebbelsów prowadziła zwyczajne życie. Sekretarka wspomina niedzielne popołudnia, podczas których dzieci jej szefa bawiły się należącą do niej maszyną do pisania, a także wspólny obiad, na którym podano gęś.

Tajne akta i nieuchronna klęska


Spędzając w towarzystwie Goebbelsa każdą niemal chwilę, Pomsel miała dostęp do najbardziej tajnych i poufnych dokumentów. Wiedziała zatem dokładnie jak przedstawiają się losy niemieckiej armii, znała moment, w którym nastąpi klęska jej ojczyzny. Ostatnie dni przed triumfem aliantów spędziła w podziemiach ministerstwa. Atmosfera była napięta choć Goebbelsa nie było już wśród obecnych tam pracowników – przebywał w bunkrze Hitlera.
W ciągi kilku dób sytuacja potoczyła się już niezwykle szybko – 1 maja nadeszła wiadomość o samobójstwie Führera, a niedługo po tym wkroczyli Rosjanie, którzy zabrali Pomsel z podziemi. Następne 5 lat Brunhilde Pomsel więziona była w specjalnych obozach rosyjskich.

Uciekając przed sprawiedliwością


Przez kilka lat, była sekretarka ministra propagandy w rządzie III Rzeszy, nie znała powojennych losów swojego przełożonego. Dopiero po jakimś czasie dowiedziała się, że małżeństwo Goebbelsów zabiło szóstkę swych dzieci podając im cyjanek, a następnie sami popełnili samobójstwo. W obawie przed sprawiedliwością zabili nie tylko siebie, ale także niewinne niczemu potomstwo.

Nie była to jednak najbardziej okrutna prawda, jaką poznała wówczas Pomsel. Wtedy to, jak twierdzi, dotarły do niej informacje o tragicznych działaniach Hitlera - Holocauście i całej krzywdzie wyrządzonej narodowi żydowskiemu.


...

Odsłon: 4437 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Byłam sekretarką Goebbelsa nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Dominika Pietrzyk Dominika Pietrzyk Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk Budowlany 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Różne Lokalizacje

Koordynator (m/k) z j. niemieckim 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wietze

Pracownik produkcji (k/m) bez znajomości języka – również dla par! Zapewniony pewny dojazd! 27.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Fizjoterapeuta 05.03.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... mgAZYiXDbHn: djhPosSxwNgE

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... ipovJMUzkSAsWjC: bXDjEylnrW

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... FzrfLWUIZlCMcQ: PFeqMvlkJyA

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RkarPuqGjXBFVe: JrQtBKFomLlWgei

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy