Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Transylwania - baśniowa kraina hrabiego Drakuli

10.09.2011 Autor: Agata Kowal[ 0 komentarzy ]
Zamek Bran; reklamowany, jako siedziba Drakuli

Zamek Bran; reklamowany, jako siedziba Drakuli
Źródło: Wikipedia

Sirnea w okolicach Braszowa

Sirnea w okolicach Braszowa
Źródło: Wikipedia

miasto Sighisoara

miasto Sighisoara
Źródło: Wikipedia

kościół warowny w Biertan

kościół warowny w Biertan
Źródło: Wikipedia

Otoczony pasmem Karpat "kraj za lasem", kraina, która zachwyca malowniczymi krajobrazami i średniowiecznymi zamkami - nam jednak od zawsze kojarzy się tylko z postacią hrabiego Drakuli.

Położona w centralnej Rumunii Transylwania to kraina magiczna i bajkowa. Zresztą samą opowieść o niej można by zacząć słowami „za górami, za lasami…”. I wszystko się zgadza, bowiem Transylwania po łacinie znaczy tyle co „kraj za lasem”. Natomiast polski odpowiednik – Siedmiogród, pochodzi od niemieckiej nazwy Siebenbürgen i odnosi się do siedmiu zamków warownych – siedmiu grodów Transylwanii.

Myśląc o Transylwanii, przychodzi nam na myśl kraina z powieści Brama Stokera Drakula” lub sceny z filmu „Nieustraszeni pogromcy wampirów” Polańskiego. Faktycznie, średniowieczne zamki w Rasznowie i Branie mocno przypominają książkowy i filmowy dom Drakuli. Jednak Transylwania nie jest jedynie krainą opuszczonych, ponurych, ukrytych we mgle zamczysk. Miejsce to ma do zaoferowania dużo więcej.

Norymberga Transylwanii i Kraków w centrum Rumunii


Spośród siedmiu miast Siedmiogrodu (Kluż, Sybin, Bystrica, Mediasz, Sebesz, Sighisoara i Braszów), chyba najbardziej reprezentatywnymi i oddającymi klimat Transylwanii są dwa ostatnie.

Sighisoara zwana jest, nie bez powodu, Perłą Siedmiogrodu i Norymbergą Transylwanii. Wzgórze Zamkowe w tym mieście wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Sighisoara zachwyca zwłaszcza nocą, kiedy reflektory oświetlają strzeliste wieże i baszty średniowiecznych murów. Miasto dzieli się na dwie odmienne części: dolne miasto zabudowane jest barokowymi kamienicami, natomiast w ufortyfikowanym mieście górnym dominują kościoły i wieże gotyckie. Koniecznie trzeba wejść na wieżę zegarową i obejrzeć stąd panoramę starego miasta. Osobliwością wieży jest wspaniały zegar z 1648 r. z drewnianymi ruchomymi figurami, które od 300 lat pokazują czas - arcydzieło zegarmistrza Jana Kirschnela. Niepowtarzalną atmosferę miasta budują, oprócz średniowiecznych gotyckich murów i kościołów, również wąskie uliczki i wciąż tętniąca życiem zabytkowa starówka.

Trochę inny klimat ma Braszów, leżący w centralnej Rumunii, na pograniczu Transylwanii, Mołdawii i Wołoszczyzny. Szczególnie godna polecenia jest braszowska starówka, z wieloma urokliwymi restauracjami, pubami i kawiarniami, która swoją atmosferą bardzo przypomina Kraków.

Oprócz dużych miast o bogatej historii warto także odwiedzić malownicze wsie i miasteczka Transylwanii, które często kryją prawdziwe perełki architektoniczne.

Kościoły obronne i zamki chłopskie


Fenomenem Siedmiogrodu są kościoły obronne i zamki chłopskie. Mieszkańcy Transylwanii, stale narażeni na najazdy ze strony imperium tureckiego, obwarowywali kościoły potężnymi murami. Te gotyckie warownie można znaleźć w całym Siedmiogrodzie. Wiele z nich wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Warto obejrzeć choć jedną z nich, na przykład kościół warowny w Biertan (26 km od Sighisoary ). Jest to jeden z największych i najlepiej zachowanych kościołów warownych Rumunii.
Warto też odwiedzić osadę Rasnov na południe od Braszowa (26 km). Na wysokim wzgórzu nad miasteczkiem znajdują się dobrze zachowane ruiny chłopskiego zamku. Jest to kolejna wielka osobliwość Transylwanii. Mieszkańcy wsi budowali takie twierdze sami dla siebie. Brak w nich więc prawdziwie zamkowych pałaców i rezydencji, są natomiast domki, pomieszczenia dla inwentarza i spichlerze. W razie napaści mieszkańcy kilku wsi chronili się w obrębie murów.

Zamek Drakuli


Turystyka Rumunii opiera się w dużej mierze na legendarnej postaci hrabiego Drakuli. Warto wiedzieć, iż pierwowzorem wampira był autentyczny władca Siedmiogrodu – Vlad III Tepes.
Siał on postrach w całej krainie, odznaczał się szczególnym zamiłowaniem do wbijania opornych bojarów i tureckich jeńców na pal – stąd też przydomek „Palownik”. Jego drugi przydomek, Draculea (Syn Smoka lub Syn Diabła), oznacza nic innego, jak tylko, że jego ojcem był Vlad II Dracul (Smok). Tak powstały przerażające legendy o straszliwym władcy Siedmiogrodu, z których inspirację do napisania swej powieści zaczerpnął Bram Stoker. Powołał on do życia krwiopijczego Drakulę mającego siedzibę gdzieś w górskim zamczysku Transylwanii.

A tymże zamczyskiem rzekomo miał być zamek Bran (ok. 30 km na południe od Braszowa) – tak też jest on najczęściej reklamowany. Jako legendarna siedziba Drakuli jest głównym skupiskiem kultu wampira (choć prawdopodobnie Vlad III Tepes nigdy nie postawił tam nogi). U podnóża zamku kwitnie handel za sprawą sprzedawców masek, płaszczy, ciupag czy kubków z podobizną Drakuli.
Jednak zamek Bran warto zobaczyć, chociażby ze względu na sam klimat, jaki tworzy. Malownicza XIV-wieczna budowla znajduje się na wysokiej skale nad doliną, i sprawia wrażenie tajemniczości dzięki dużej ilości komnat i wąskich korytarzy wraz z tajnymi przejściami.


...

Odsłon: 8449 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Transylwania - baśniowa kraina hrabiego Drakuli nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agata Kowal Agata Kowal Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Bautzen 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Wózek widłowy (K/M) w 06536 Südharz. 11.38€ b/h + 33€ diety 26.11.2020 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy