Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wspólna Polityka Zagraniczna I Bezpieczeństwa: Organy

30.05.2009 [ 0 komentarzy ]

II filar czyli Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa nie jest objęta prawem wspólnotowym, ale korzysta ze wspólnotowych instytucji, które funkcjonują jako organy WPZiB.


Rada Europejska


Rada Europejska odgrywa samodzielną rolę. Określa podstawowe kierunki działania WPZiB. Ustala zasady i ogólne wytyczne WPZiB oraz podejmuje decyzje w kwestii stopniowego uzupełnienia WPZiB „wspólną polityką obronną, która mogłaby doprowadzić do wspólnej obrony” (art. 17 TUE).

Rada do spraw Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych


Rada ta działa w składzie ministrów spraw zagranicznych i jest głównym organem decyzyjnym i wykonawczym WPZiB. Zapewnia „jednolitość”, „spójność” i „skuteczność” działaniom UE w WPZiB oraz rekomenduje Radzie Europejskiej wspólne strategie i jest odpowiedzialna za ich realizację. Poza tym podejmuje wspólne działania i przyjmuje wspólne stanowiska, jak również podejmuje decyzje w sprawie ustanowienia wzmocnionej współpracy. Pełni funkcje koordynacyjne.

Parlament Europejski


Parlament Europejski może kierować pytania do Rady oraz formułować zalecenia do niej. Poza tym konsultowany jest przez Prezydencję „w najważniejszych kwestiach i podstawowych kierunkach” WPZiB, jak również Prezydencja musi zagwarantować, że poglądy PE zostaną uwzględnione. Jednocześnie Prezydencja i Komisje Europejska informują PE na temat rozwoju WPZiB, a raz w roku przeprowadzana jest w PE debata dotycząca „postępów w realizacji” WPZiB.
Traktat Nicejski nieznacznie umocnił rolę PE w II filarze. Parlament ma być informowany o wniosku w sprawie ustanowienia wzmocnionej współpracy (art. 27c TUE), a Wysoki Przedstawiciel ds. WPZiB ma za zadanie informowanie PE o realizacji wzmocnionej współpracy (art.27d TUE).


Komisja Europejska


Komisja Europejska uczestniczy w pracach WPZiB (art.27 TUE), a zwłaszcza w reprezentowaniu UE przez Prezydencję w sprawach objętych WPZiB oraz w realizacji przez Prezydencję decyzji podjętych w ramach WPZiB (art.18 TUE). Poza tym KE wchodzi w skład „trójki” wraz z Wysokim Przedstawicielem ds. WPZiB i Prezydencją. Komisja może także składać zapytania do Rady w sprawie WPZiB oraz wnioskować o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady.
Na mocy Traktatu Nicejskiego KE wydaje opinię w sprawie wniosku o ustanowienie wzmocnionej współpracy oraz w sprawie przyłączenia się kolejnego państwa członkowskiego do funkcjonującej wzmocnionej współpracy (art.27e TUE).

Prezydencja


Prezydencja pełni trzy bardzo ważne funkcje w WPZiB. Po pierwsze reprezentuje Unię Europejską w sprawach objętych WPZiB. Po drugie jest odpowiedzialna za realizację decyzji podejmowanych w ramach WPZiB, jak również reprezentuje stanowisko UE w organizacjach międzynarodowych i podczas międzynarodowych konferencji.
Prezydencję wspiera Wysoki Przedstawiciel ds. WPZiB i Komisja. Te trzy organy tworzą tzw. „trojkę”.

Wysoki Przedstawiciel ds. WPZiB


Na mocy art. 207 ust.2 TWE urząd Wysokiego Przedstawiciela ds. WPZiB został połączony z urzędem Sekretarza Generalnego Rady (obecnie Sekretarza Generalnego).
Wysoki Przedstawiciel ds. WPZiB wspiera Prezydencję w sprawach WPZiB, wspomaga Radę w sprawach WPZiB, prowadzi dialog polityczny ze stronami trzecimi „działając w imieniu Rady i na zlecenie Prezydencji”.
Na podstawie TN Wysoki Przedstawiciel ds. WPZiB uzyskał kompetencje w ramach wzmocnionej współpracy w tej dziedzinie, które polegają na zapewnieniu, aby PE i państwa członkowskie „byli w pełni poinformowani o realizacji wzmocnionej współpracy”.


Komitet Stałych Przedstawicieli


Jest to tzw. COREPER, czyli organ pomocniczy Rady (art. 207 ust. 1 TWE). Składa się ze Stałych Przedstawicieli państw członkowskich na szczeblu ambasadorów. Zapewnia on kontynuację prac Rady podczas jej nieobecności oraz przygotowuje prace Rady.

Więcej informacji o organach WPZiB:
Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa: Organy cz. II
Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa

Na podstawie: J. Barcz, "Prawo UE. Zagadnienia systemowe, 2003;
Traktat o Unii Europejskiej, Maastricht 1 listopada 1993
Traktat Amsterdamski, 1 maja 1999
Traktat Nicejski 1 luty 2003


...

Odsłon: 6135 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wspólna Polityka Zagraniczna I Bezpieczeństwa: Organy nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Praca na ferie dla studentów i uczniów - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - praca blisko granicy - Oederan 26.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Oederan koło Chemnitz

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy