Trybunał Sprawiedliwości UE oczami Marka Safjana
26.08.2011 | Autor: Marta Zagrajek | [ 0 komentarzy ] |
Trybunał Sprawiedliwości UE umożliwia harmonizowanie prawa krajowego i unijnego
Źródło: Wikimedia commons
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest często mylony z Trybunałem Sprawiedliwości
Źródło: Wikimedia commons
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Komisja proponuje nowoczesne prawo umów cyfrowych
- Nadia Sawczenko prowadzi strajk głodowy
- Deregulacja zawodów prawniczych: łatwiej być prawnikiem
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Marek Safjan – były prezes Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, obecnie sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE w wywiadzie dla TOK FM opowiada nie tylko o Trybunale, ale także o euroentuzjazmie.
Klasyczna pomyłka
O dziwo, wielu Polaków nadal myli Trybunał Sprawiedliwości UE z Luksemburga z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ze Strasburga. O ile pierwszy jest organem Unii, o tyle drugi jest organem międzynarodowym bazującym na ochronie praw zawartych w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (ratyfikowana przez Polskę w 1993 r.). Być może pomyłki te wynikają z tego, iż sprawy prowadzone przed Trybunałem Praw Człowieka są bardziej nagłaśniane medialnie i często są kontrowersyjne (na przykład sprawa Alicji Tysiąc przeciwko Polsce). Niewątpliwie jednak większą wagę z punktu widzenia prawnego dla UE mają wyroki Trybunału Sprawiedliwości.
Jakimi sprawami aktualnie zajmuje się Trybunał?
Sytuacje związane z handlem elektronicznym – jak określać adresatów ofert dostępnych w Internecie? Czy oferta dostępna w języku angielskim za granicami konkretnego kraju jest dostępna dla obywateli innego kraju? Trybunał określił, że jest dostępna, co umożliwia ochronę konsumenta w danym kraju pozbawiając bezkarności za ewentualne nadużycia w tej kwestii. Jak to natomiast jest z ochroną w przypadku obrażenia konkretnej osoby na łamach czasopisma ogólnie dostępnego w Internecie? Dokąd taka osoba ma się wtedy udać, aby bronić swych praw? Na to pytanie Trybunał będzie musiał znaleźć odpowiedź.
Niech sądy zadają pytania prejudycjalne!
Bardzo często Trybunał zajmuje się także pytaniami prejudycjalnymi. Są to pytania, które wysyłają sądy z poszczególnych państw członkowskich i dotyczą zakresu stosowania prawa unijnego w kraju. Jednymi z najczęstszych są pytania obejmujące sferę podatkową, jednak powinno tych pytań z różnych obszarów być znacznie więcej – wyjaśniają one specyfikę prawa europejskiego i pomagają w harmonizacji z prawem krajowym. Polskie sądy wydają się dopiero nieśmiało z tego prawa i zarazem obowiązku korzystać.
Trzeba pamiętać, że gdy sprawa sądowa ma wymiar europejski, jej rozstrzygnięcie jest możliwe tylko przez Trybunał Sprawiedliwości UE! Bowiem bez harmonizacji prawa cała integracja europejska byłaby znacznie węższa i napotykałaby wiele trudności na swojej drodze.
Kryzys ekonomiczny a entuzjazm w Europie
Ogólny kryzys europejski wyraźnie wpływa na społeczeństwa państw członkowskich – nie widać już takiej chęci integracji, solidarności w obliczu tego ciężkiego okresu. Co dziwne, Polska pozostaje wśród euroentuzjastów – czy to wpływ polskiej prezydencji czy też polskie społeczeństwo ma nadzieję na lepsze perspektywy ze strony integracji europejskiej?
Co robi ETS w obliczu kryzysu?
Jako sąd działa w swoim normalnym trybie, niemniej jednak jak każda instytucja unijna będzie odczuwał skutki kryzysu – w napływie spraw dotykających tej materii mniej lub bardziej. Marek Safjan podaje przykład napływu imigrantów, który jest niezwykle istotny dla państw członkowskich – imigranci są zagrożeniem dla obywateli choćby na rynku pracy. W tej mierze powstaje pytanie, jak sobie z tym radzić? Swobody, które są częścią integracji unijnej nie mogą być nagle ograniczane – są przecież jej kwintesencją. Nasuwa się również problem ochrony praw imigrantów – jak szeroka ona powinna być i jak ją zapewnić.