Sąd ds. Służby Publicznej UE jako sąd wyspecjalizowany Unii
25.08.2011 | Autor: Marta Zagrajek | [ 0 komentarzy ] |
Sąd ds. Służby Publicznej UE odciąża Trybunał Sprawiedliwości i Sąd
Źródło: stock.xchng
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Szlakiem historii Unii Europejskiej - Lizbona
- Deregulacja zawodów prawniczych: łatwiej być prawnikiem
- Kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego w cieniu konfliktu na Ukrainie
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Jak ważne jest właściwie zorganizowane i sprawne sądownictwo wie każdy, kto miał kiedykolwiek styczność z wymiarem sprawiedliwości. Dlatego powstają sądy wyspecjalizowane w UE – aby uniknąć chaosu.
Krótka historia sądownictwa w UE
Europejski Trybunał Sprawiedliwości został utworzony Traktatem o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali z 1951 r. Natomiast w roku 1957, gdy powołano do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą i EURATOM dla każdej z nich stworzono osobne Trybunały Sprawiedliwości. Wszystkie te instytucje ujednolicono traktatem fuzyjnym z 25 marca 1957 r. Jak można sobie wyobrazić jeden sąd na tak dużą ilość spraw mu podległych to było zdecydowanie za mało – Jednolity Akt Europejski powołał Sąd Pierwszej Instancji, który miał odciążyć Trybunał Sprawiedliwości. Wraz z upływem czasu okazało się, że i to rozwiązanie nie jest wystarczające do sprawnego działania systemu sprawiedliwości w Unii. Traktat z Nicei przewidział zaistnienie w niedługim czasie izb sądowych wyspecjalizowanych w konkretnych sprawach. Traktat lizboński zmienił nazwę zarówno Sądu Pierwszej Instancji – na Sąd, jak i izb wyspecjalizowanych – na sądy wyspecjalizowane.
Charakterystyka Sądu ds. Służby Publicznej
Sąd ds. Służby Publicznej jest rodzajem sądu wyspecjalizowanego, o którym mowa w Traktacie o funkcjonowaniu UE w artykule 257. Zgodnie z nim to Parlament i Rada tworzą sądy tego typu i są one integralnymi częściami Trybunału. Oczywiście do utworzenia jest wymagana konsultacja z Komisją Europejską lub Trybunałem Sprawiedliwości (zależnie od tego, kto złożył wniosek w sprawie powołania sądu wyspecjalizowanego). Taki dokument określa również właściwość sądu i zasady jego organizacji. Sąd ds. Służby Publicznej powołany został oficjalnie decyzją Rady z dnia 2 listopada 2004 r. Jest on właściwy do rozpoznawania spraw konfliktowych pomiędzy Unią a jej pracownikami (wcześniej realizował tę dziedzinę Sąd Pierwszej Instancji, jeszcze wcześniej sam Trybunał – artykuł 270 TFUE). Od jego orzeczeń przysługuje odwołanie do Sądu w terminie 2 miesięcy (jest zatem pierwszą instancją, a Sąd wyjątkowo drugą).
Procedura przed sądem wyspecjalizowanym
Model skargi można znaleźć na oficjalnej stronie Trybunału. Procedura przed Sądem ds. Służby Publicznej składa się z dwóch części:
- pisemna – złożenie skargi, doręczenie skargi pozwanemu, komunikat o skardze publikowany w Dzienniku Urzędowym UE seria C , interwencja (inne osoby zainteresowane składają oświadczenia), odpowiedź na skargę, przygotowanie sprawozdania wstępnego, posiedzenie izby.
- ustna – rozprawa – przeprowadzana według schematu ze sprawozdania na rozprawę, które sporządza sędzia sprawozdawca, narada oraz ogłoszenie wyroku (zarówno rozprawa, jak i ogłoszenie wyroku są jawne).
Najważniejszy element - sędziowie
W skład Sądu ds. Służby Publicznej wchodzi 7 sędziów (inaczej niż w przypadku Sądu i Trybunału – tam 27) mianowanych przez Radę na 6 lat (ten element jest wspólny dla całego sądownictwa Unii). Dodatkowo sędziowie mają możliwość ponownego mianowania na to stanowisko. Spośród siebie wybierają oni prezesa, który zostaje nim na okres 3 lat i ma możliwość zostania nim ponownie tylko raz. Sędziowie przeważnie obradują w izbach składających się z 3 sędziów, w wyjątkowych sytuacjach obrady są przeprowadzane w pełnym składzie sądu lub izbie złożonej z 5 sędziów. Gdy sprawa, którą zajmuje się sąd jest mało zawiła i niezbyt znacząca orzeka w niej jeden sędzia.
Oficjalna strona Trybunału Sprawiedliwości Unii oraz regulamin Sądu ds. Służby Publicznej.