Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Procedura stanowienia budżetu UE

17.08.2011 Autor: Marta Zagrajek[ 0 komentarzy ]
Budżet w Unii Europejskiej

Budżet w Unii Europejskiej
Źródło: Wikimedia Commons

Jak wygląda proces przyjmowania budżetu w tak wielkiej skali jaką jest Unia Europejska? Czy różni się od krajowej procedury? Co zmienił traktat lizboński? O tym w dzisiejszym artykule.

Nawiązując do wcześniejszego artykułu - o budżecie w formacie bardziej ogólnym - należy przypomnieć, że zastosowanie w całej procedurze prawodawczej będą miały zasady budżetowe, wymienione przede wszystkim w Traktacie o funkcjonowaniu UE (artykuł 310, 320). Przede wszystkim znaczenie ma w kwestii uchwalania budżetu jego roczność, zgodność z Wieloletnimi Ramami Finansowymi i ustalanie w walucie euro.

Stanowienie budżetu


Procedura stanowienia budżetu jest uregulowana również traktatowo - w artykułach 314-316. Jest to, podobnie jak w każdym państwie, proces wieloetapowy. Wszystkie czynności wykonywane w jego ramach są nazwane specjalną procedurą ustawodawczą. Co trzeba wiedzieć na początku? Z pewnością fakt, że stanowić budżet może tylko Parlament Europejski razem z Radą UE.

Jakie są poszczególne etapy tej procedury?


 • Każda instytucja oprócz EBC przed 1 lipca ustala preliminarz wydatków na następny rok budżetowy.
 • Komisja, do której należy inicjatywa prawodawcza, łączy preliminarze instytucji w projekt budżetu (preliminarze mogą być ujęte w różnych wariantach). Projekt jest zatem prognozą dochodów i wydatków!
 • Projekt ten KE przedkłada PE i Radzie UE maksymalnie do 1 września, dodatkowo do czasu powołania komitetu pojednawczego Komisja może go zmieniać.
 • Na podstawie projektu, Rada zajmuje swoje stanowisko i następnie przekazuje go do Parlamentu najpóźniej do 1 października. Rada powinna umotywować swoje stanowisko, by uniknąć niejasności we współpracy z PE.
  - Parlament może zatwierdzić w ciągu 42 dni przekazane mu stanowisko Rady UE - budżet zostaje przyjęty
  - Parlament może nie podjąć żadnej decyzji w ciągu 42 dni - budżet zostaje przyjęty
  - Parlament może przyjąć poprawki większością głosów w ciągu 42 dni - tak poprawiony projekt zostaje przekazany Radzie i Komisji - w tym wypadku Przewodniczący PE zwołuje komitet pojednawczy. Nie zbierze się on, gdy Rada przyjmie w ciągu 10 dni poprawiony przez Parlament projekt budżetu.
 • Gdy Rada ma zastrzeżenia co do poprawek PE, komitet pojednawczy w ciągu 21 dni ma za zadanie osiągnąć porozumienie pomiędzy tymi instytucjami. Komisja także uczestniczy w tej części - stara się zbliżyć stanowiska Rady i Parlamentu.
  - jeżeli porozumienie nie zostanie osiągnięte - Komisja przedkłada nowy projekt budżetu.
  - jeżeli uda się osiągnąć porozumienie - PE i Rada mają 14 kolejnych dni na przyjęcie projektu.
 • PE i Rada zatwierdzają budżet lub nie podejmują decyzji, lub któreś z nich zatwierdzi projekt - budżet zostaje przyjęty.
 • PE większością głosów i Rada odrzucą projekt lub tylko jedno z nich odrzuci, drugie natomiast nie podejmie żadnej decyzji - Komisja musi przedłożyć nowy projekt budżetu.
 • PE odrzuci większością głosów, a Rada przyjmie projekt - Komisja przedkłada nowy projekt.
 • PE zatwierdza projekt, a Rada go odrzuca - Parlament w ciągu 14 dni stanowiąc większością głosów i dodatkowo 3/5 oddanych głosów potwierdza wszystkie lub niektóre poprawki. Jeśli natomiast którakolwiek z poprawek nie zostanie potwierdzona - stanowisko wypracowane w ramach komitetu pojednawczego w kwestii tej zmiany zostaje utrzymane i budżet zostaje przyjęty.

Co zmienił traktat lizboński?


W stosunku do rozwiązań sprzed Traktatu z Lizbony, rola Parlamentu znacznie się wzmocniła - jest on na równi z Radą UE, wcześniej miał charakter bardziej opiniodawczy i niewiążący dla postanowień Rady Unii. Decydujące znaczenie miał tylko jeśli chodziło o wydatki nieobowiązkowe, a podział na wydatki obowiązkowe i nieobowiązkowe został zniesiony również w grudniu 2009 roku przez wejście w życie tego traktatu. Nowością jest także powołanie do życia tzw. komitetu pojednawczego, którego rolą jest wypracowanie porozumienia pomiędzy Parlamentem a Radą (składa się on z członków PE, jak i Rady).


...

Odsłon: 7159 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Procedura stanowienia budżetu UE nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Marta Zagrajek Marta Zagrajek Praktykantka
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 13.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: DÜSSELDORF

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Elektryk przemyslowy, Kolonia 24.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Gütersloh

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy