EBC wspomoże Hiszpanię i Włochy w obliczu kryzysu
| 15.08.2011 | Autor: Marta Zagrajek | [ 0 komentarzy ] |
Ratowania z kryzysu ciąg dalszy
Źródło: Wikimedia Commons
- Wybierasz się do Hiszpanii?
- Zarezerwuj hotel w Hiszpanii
- Wynajmij samochód w Hiszpanii
- Podobne tematy:
- Hiszpania: Rajoy obiecuje zmniejszenie deficytu budżetowego w 2012 r.
- Program Kultura szansą dla rozwoju polskiej literatury
- Rośnie poziom bezrobocia w Wielkiej Brytanii
- Hiszpania - inne artykuły:
- „Tak” znaczy „nie”, czyli kilka słów o europejskich dziwactwach
- "Młodsza" siostra Mona Lisy
- Nabór do Hiszpańskiej Szkoły Dyplomacji trwa
Europejski Bank Centralny podjął decyzję o skupowaniu obligacji rządowych Hiszpanii i Włoch, które od pewnego czasu przeżywają głęboki kryzys na rynku finansowym.
Wiadomo, że im wyższe oprocentowanie obligacji, tym wyższe koszty obsługi długu.
Czy faktycznie EBC udało się tylko na chwilę uspokoić sytuację gospodarczą w tych krajach, czy też nad oprocentowaniem tych obligacji nie uda się dłużej zapanować?
Jak wynika z oświadczenia EBC, jego działania w kwestii hiszpańsko-włoskiej mają tylko doraźny charakter, ponieważ tymi zadaniami ma zająć się właśnie EFSF.
Założenia zmian w polityce fiskalnej Włoch i Hiszpanii zostały przyjęte z pewnym zadowoleniem - wiążą się one ze zmniejszeniem deficytów budżetowych i poprawą konkurencyjności na rynku. Przyjęcie tych założeń umożliwi działania Europejskiemu Finansowemu Funduszowi Stabilizacyjnemu (EFSF), którego możliwości Niemcy i Francja chcą zwiększyć w obliczu obecnego kryzysu ekonomicznego. Postanowienia te zostały omówione i zawarte na euroszczycie z dnia 21 lipca tego roku.



