Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Parki dinozaurów w Polsce i Europie

17.08.2011 Autor: katja szalek[ 0 komentarzy ]
Bałtowski Park Jurajski

Bałtowski Park Jurajski
Źródło: Wikipedia

JuraPark w Solcu Kujawskim

JuraPark w Solcu Kujawskim
Źródło: Wikipedia

W okresie wakacyjnym wielu z nas podróżuje po Polsce i Europie samochodem. Aby urozmaicić długą podróż warto zatrzymać się i odwiedzić jeden z dinoparków.

Kiedyś, aby pokazać dzieciom sylwetki tych ogromnych zwierząt, opowiedzieć czym się żywiły, jak żyły, trzeba było odwiedzać inne kraje, a teraz również w naszym kraju, jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe parki rozrywki proponujące całodzienną zabawę urozmaiconą dinozaurami.


Bałtowski Park Jurajski


Położony 14 km od Ostrowca Świętokrzyskiego Park został otwarty w 2004 roku i bardzo szybko stał się wizytówką całego regionu. W okolicy gór Świętokrzyskich już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku odnaleziono w jurajskich skałach ślady największych gadów w dziejach Ziemi - dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich skamieniałości, rozpoczęto prace badawcze, które potwierdziły założenia - odkryto tropy allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Za sprawą tego odkrycia powstał pomysł założenia w tym rejonie jurajskiego parku.
Powstały ścieżki dydaktyczne, gdzie na kolorowych tablicach ustawionych wzdłuż trasy, można znaleźć informacje o rozwoju życia na lądach i morzach przed milionami lat lub o pradawnym układzie kontynentów. Największą atrakcją parku są oczywiście postaci kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych przed wiekami zwierząt, przedstawione w naturalnej wielkości, w tym największy z modeli - jurajski roślinożerca sejsmozaur o długości 50 metrów. Wszystkie rekonstrukcje gadów wykonano z ogromną dbałością o szczegóły. Dla zainteresowanych, możliwa jest wycieczka z przewodnikiem, który ciekawie przybliży nam 500 milionów lat historii Ziemi - od pierwszych skamieniałości, przez dinozaury, aż do ery człowieka.
Na najmłodszych gości czeka atrakcyjnie wyposażony plac zabaw, huśtawki, karuzele, drabinki i zjeżdżalnie oraz piaskownica paleontologa, gdzie można odkopać szkielet drapieżnego tyranozaura.
Na 40 ha naturalnego zbocza powstał Zwierzyniec Bałtowski, podzielony na dwa sektory. Trasy spacerowe „Bałtowskiej Pętli”, szlaki rowerowe czy stoki narciarskie wiodą pośród zgromadzonych tu dzikich zwierząt. Górną część zwiedza się z przewodnikiem, jadąc żółtym amerykańskim schoolbusem. Można obejrzeć tu kilkaset zwierząt takich jak: lamy, wielbłądy jedno i dwugarbne, muflony, antylopy nilgau, alpaki, dziki, bydło, owce kameruńskie, owce arui, strusie, jelenie europejskie i angielskie, bydło zebu, kozy afrykańskie i wiele innych. Dolną część zwiedza się pieszo indywidualnie, bez przewodnika. Można tu zobaczyć różnego rodzaju ptactwo egzotyczne, kangury, kozy, mary patagońskie, papugi, szopy pracze, żurawie koroniaste, ostronosy, gęsi, kaczki i wiele innych. Zwiedzanie całego Zwierzyńca Bałtowskiego zajmuje około 1 godzinę (cena: 10zł/os).

Do innych atrakcji należy:
  • zwiedzanie Ośrodka Jazdy Konnej, gdzie instruktor pokazuje jak należy siodłać konia i czyścić go, opowiada o rasach końskich (czas: 30min, cena: 2zł/os).
  • przejażdżka po Bałtowie kolejką, która wiezie turystów do najpiękniejszych zakątków okolicy (czas: 30min, cena: 6zł/os).
  • pokaz trzykrotnego Mistrza Polski Przewodników Psów Policyjnych obejmujący następujące zagadnienia : zachowanie dzieci przed pogryzieniem psa, posłuszeństwo psa wobec przewodnika, czynności: pies zdejmuje czapkę przewodnikowi, wstydzi się, udaje martwego, skacze przez hula-hop, turla się, a także wiele innych ( czas: 25min, cena: 4zł/os).
  • kino emocji Cinema 5D to nowa atrakcja kompleksu bałtowskiego. Podczas pokazu, poza trójwymiarowym obrazem widzowie doznają też innych wrażeń zmysłowych: dotykowych, dźwiękowych, zapachowych. Efekty te sprawiają, że oglądający biorą aktywny udział w dziejących się na ekranie scenach. Obecnie w kinie można obejrzeć film pt.: „Dinozaury z Patagonii”.
  • Organizowane są też godzinne spływy tratwami (rezerwacja) oraz wiele innych atrakcji.
Orientacyjne ceny biletów wstępu do Parku: normalne 17 zł (PREMIUM 52 zł), Bilety ulgowe 13 zł (PREMIUM 48 zł). Bilet PREMIUM upoważnia posiadacza do zwiedzania JuraParku oraz do korzystania ze wszystkich urządzeń Parku Rozrywki bez limitu (za wyjątkiem Kina Emocji – Cinema 5D, tyrolki oraz urządzeń uruchamianych za pomocą monety).

ZaurolandiaJeden z największych w Polsce parków dinozaurów leży przy krajowej drodze nr 5, obok wioski Rogowo, na trasie łączącej Bydgoszcz z Poznaniem.
Czynny przez cały rok park, położony w malowniczych okolicach jeziora Rogowskiego, jest idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę. Największą atrakcję stanowi oczywiście dwukilometrowa ścieżka edukacyjna z naturalnej wielkości kilkudziesięcioma modelami prehistorycznych gadów: diplodoków, tyranozaurów, pterodaktyli. Podczas organizowanych codziennie warsztatów, każdy z gości może zostać paleontologiem - odkrywcą. Przy pomocy prostych narzędzi dzieci preparują ze skamieniałej bryły szkielet małego dinozaura.

Są tu też inne atrakcje: letnie, ciepłe dni umilić może zabawa w wielkich basenach, po których pływa się łódeczkami. Tu każdy sam może kierować łodzią i zostać wilkiem morskim. Tuż obok znajdują się tory wzorowane na Formule 1, na których młodzi mistrzowie kierownicy, w sportowych bolidach, ścigać mogą się na kilkusetmetrowym torze. Jest też przygotowany dla dzieci tor quadowy z terenowymi czterokołowcami firmy Yamaha o pojemności 90 cm3, na których mali goście, pod okiem instruktorów, mogą samodzielnie lub w towarzystwie rodziców pojeździć leśną drogą.

Na terenie Zaurolandii znajduje się też park linowy dla najmłodszych, z wiszącymi mostami, linami poręczowymi, świetnie nadającymi się do wspinaczki. Zaciekawienie wzbudzają kolejki elektryczne oraz kolorowe samochodziki – huśtawki i nadmuchiwane zjeżdżalnie.
Dla dorosłych gości wybudowano tor, po którym jeżdżą quady Yamaha Grizzly. Podczas 5-kilometrowej wyprawy z przewodnikiem (lub jeśli zdecyduje, że nasze umiejętności są wystarczające, to samodzielnie) można oddać się niezłej zabawie. Organizatorzy zapewniają kaski, specjalne kombinezony chroniące przed błotem oraz szkoleniowy instruktaż.
Jednym słowem Zaurolandia, to miejsce, gdzie cofnął się czas, i to w dwójnasób. Możemy podziwiać prastary świat dinozaurów, zobaczyć jak były ogromne i niebywałe, a na dodatek w dorosłym już życiu bezkarnie wrócić do dziecięcych lat, by pojeździć po wyznaczonych trasach kładami lub zaznać (bolesnych?) przyjemności płynących z gier PaintBallowych.

Orientacyjne ceny biletów wstępu: normalny 20 zł, ulgowy 15 zł, rodzinny 60 zł, GOLD JUNIOR - bilet całodniowy dla dziecka z możliwością korzystania ze wszystkich dodatkowych atrakcji w parku 38 zł.

Łeba ParkTo największy w Polsce tak rozbudowany park dinozaurów, pięknie położony na obszarze około 20 ha, otoczony lasami, stawami i trzęsawiskami. Wędrując licznymi szlakami możemy poznać kolejne okresy dziejów Ziemi. Podczas spaceru ścieżkami, kładkami i mostami przez trzciny obcujemy z około 100 dinozaurami - wśród nich znajdują się dwa kolosy Seismosaurus mierzące 45 metrów długości i jedyny w Polsce Brachiosaurus o wysokości 13 metrów. Łeba Park daje również możliwość obejrzenia pradawnej chaty i grot przedstawiających życie Neandertalczyków.
Spragnionych bliskiego kontaktu ze zwierzętami obecnie żyjącymi organizatorzy zapraszają do Mini ZOO, gdzie można karmić owce, kozy, jelenie, daniele i ujeżdżać kucyki. Dla najmłodszych przygotowane są place zabaw utrzymane w charakterze nawiązującym do ery życia dinozaurów, gdzie odkryć można ich szkielety. Na miłośników wspinaczek czekają mini ścianki. Jest też kino, a dzieci szkolne mogą przyjechać tu na wycieczki organizowane na szlaku edukacyjnym.
Orientacyjne ceny biletów wstępu: bilet normalny 25 zł, bilet ulgowy 15 zł.

Muzeum Historii Naturalnej w BerlinieDla wszystkich dzieci, a także dorosłych zainteresowanych życiem dinozaurów, niezwykle ciekawa może być także wycieczka do Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. W swoich zbiorach posiada ono kolekcję około 30 milionów eksponatów zoologicznych, minerałów i innych. Najbardziej znane okazy to oczywiście największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie, zajmujący główne miejsce w sali wystawowej oraz najlepiej zachowany okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx. Poza szkieletami na zwiedzających czekają też atrakcje multimedialne, dające osobliwą możliwość „ożywienia” przedstawianych tu eksponatów.
Szkielet dinozaura składa się z kości odnalezionych podczas wyprawy do Tanzanii w latach 1909-13 niemieckiego paleontologa Wernera Janenscha. Okaz mierzy niemal 22 metry długości i 12 metrów wysokości, a zwierzę za życia ważyło ponoć ponad 50 ton. Natomiast okaz Archaeopteryx odnaleziono w 1880 roku, w niemieckich Solnhofen, w pokładach jurajskich. Jest to jeden z dziesięciu odkrytych okazów Archaeopteryxa na świecie (jednocześnie najbardziej kompletny). Zwierzę to łączy w sobie cechy dinozaura z cechami ptaka, dlatego jest dowodem istnienia ogniwa ewolucyjnego łączącego gady i ptaki. Okaz jest jedną z najsławniejszych skamieniałości na świecie.
Ceny biletów wstępu wahają się od 3,5 do 10 euro.


Na mapie naszego kraju i tuż za jego granicami jest wiele ciekawym miejsc, które dla miłośników dinozaurów będą prawdziwym rajem. Zanim zdecydujemy się odwiedzić jedno z nich, warto poczytać w Internecie również o innych atrakcjach oferowanych przez organizatorów, po to by wycieczka była interesująca dla wszystkich uczestników biorących w niej udział, zarówno tych małych, jak i dorosłych.

katja szalek redaktor portalu o tematyce turystycznej: www.eprzewodnicy.pl...

Odsłon: 6545 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Parki dinozaurów w Polsce i Europie nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

katja szalek katja szalek Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 06.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Stolarz / Monter, praca w Niemczech 11.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lüdinghausen

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: północno-zachodnie Niemcy

Zbrojarz 20.07.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy