Praca sezonowa w Szkocji - co warto wiedzieć?
25.07.2011 | Autor: Aleksandra Borowa | [ 0 komentarzy ] |
Praca sezonowa w Szkocji, zbiór maliny.
Źródło: zdjęcie własne
Uprawa truskawki na ziemi.
Źródło: zdjęcie własne
- Wybierasz się do Wielkiej Brytanii?
- Zarezerwuj hotel w Wielkiej Brytanii
- Wynajmij samochód w Wielkiej Brytanii
- Podobne tematy:
- Hiszpania: 22% procent młodych pracuje dorywczo
- Języki wschodnioeuropejskie pomogą w karierze
- Języki skandynawskie – trudne, ale opłacalne
- Wielka Brytania - inne artykuły:
- Funt słabnie, londyńskie akcje drożeją, a co dalej?
- DAX: Brexit raczej zdołuje, niż wspomoże niemiecki indeks
- Wielka Brytania głosuje za opuszczeniem Unii Europejskiej
Praca sezonowa kojarzy się nam z możliwością zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie. Dość dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród studentów, cieszy się praca sezonowa w Szkocji.
Praca sezonowa w Szkocji - typowe wymagania farmy
Jedna z farm owocowych, która znajduje się niedaleko miasteczka Perth w swojej ofercie pracy nie stawia żadnych ograniczeń. Dla niektórych jednak niezbędnym warunkiem jest silna wola, determinacja i odpowiednia motywacja do pracy.
Zbiorem owoców (truskawki, maliny) może zajmować się każdy. Nie jest wymagane konkretne wykształcenie, czy też odbycie odpowiednich kursów. Jedyną przeszkodą w podjęciu pracy może okazać się stan zdrowa, czy też niewystarczająca kondycja fizyczna.
Dzień z życia pikera
Pracownicy farmy zazwyczaj określani są jako” pikerzy”, czyli osoby zajmujące się zbiorem owoców. To od nich zależy nie tylko jakość, ale także ilość zebranych owoców.
„Każdy dzień pracy na tej farmie wygląda podobnie, właściwie nie różni się od poprzednich” – twierdzi 18-letnia Asia. „ Pracuję tutaj już prawie dwa miesiące, przyjechałam zaraz po egzaminach maturalnych. O pracy dowiedziałam się od koleżanki, która również pracowała na tej farmie podczas wakacji.”– dodaje dziewczyna. Każdy dzień pracy rozpoczyna się miedzy godziną 4:30, a 6:00 szkockiego czasu. Kończy natomiast różnie, w zależności od wielu czynników, np. ilości zamówień na konkretne owoce.
I co dalej?
Każdy pracownik po przyjeździe na farmę przechodzi odpowiednie szkolenie, podczas którego zostaje mu zaprezentowany system zbierania owoców. Osoba, która nigdy nie pracowała przy zbiorze owoców ma szansę zapoznać się z wymaganiami. Po szkoleniu każdy zostaje poinformowany o systemie zarobkowym.
System zarobkowy
Obecnie w Szkocji rolnicza stawka minimalna wynosi £5.96 za godzinę. Dodatkowo za ponad 39 godzin pracy tygodniowo przysługują nadgodziny, płacone w wysokości: 1,5 * podstawowa stawka godzinowa. Jeżeli chodzi o formalności dotyczące umowy o pracę, pracownik zobowiązany jest podpisać zgodę na pracę, za określoną wcześniej kwotę. Nie jest to jednak typowa umowa o pracę, która określa długość zatrudnienia czy wynikające z niej konsekwencje w razie niewywiązania się z niej. Zarobione pieniądze wypłacane są w systemie tygodniowym na konto bankowe. Aby dopełnić formalności pracownik zobowiązany jest podpisać regulamin obowiązujący w miejscu zamieszkania jak i w pracy oraz zaakceptować stałe opłaty za mieszkanie, gaz i prąd, zazwyczaj kwota ta nie przekracza £40. Każdy legalnie zatrudniony pracownik w Szkocji posiada swój unikatowy National Insurance Number, innymi słowy numer ubezpieczenia społecznego. Jest niezbędny do identyfikacji składek płaconych na ubezpieczenie zdrowotne.
Na czym polega praca sezonowa?
Owoce muszą być zebrane codziennie, niezależnie od pogody, która w Szkocji bywa zmienna. Niestety nie jest możliwe żadne opóźnienie, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami – za niewywiązanie się z umowy. Truskawki i maliny rosną w specjalnych tunelach, praca nie odbywa się pod gołym niebem. Owoce zbierane są do panetek, inaczej kobiałek, czyli pojemników specjalnie do tego przeznaczonych. Wszystkie zebrane owoce zanim trafią do sklepów są sprawdzane, sortowane i pakowane.
Często praca sezonowa, która zazwyczaj trwa nie dłużej niż 3 miesiące okazuje się największą szkołą życia, ze względu na ponadprzeciętny wysiłek fizyczny oraz psychiczny.