Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Zatrzymać się na chwilę w Barretstown i poczuć się jak dziecko

19.07.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Przewodnie hasło Barretstown to 'Zabawa przede wszystkim'

Przewodnie hasło Barretstown to 'Zabawa przede wszystkim'
Źródło: zbiory własne

Barretstown to szansa dla wielu rodzin na odzyskanie radości życia

Barretstown to szansa dla wielu rodzin na odzyskanie radości życia
Źródło: zbiory własne

W drodze do stadniny koni

W drodze do stadniny koni
Źródło: zbiory własne

Dzieciństwo kojarzy nam się z beztroską, zabawą, masą wolnego czasu i wakacjami. Ten okres w życiu teoretycznie powinien nieść najmniejszą dawkę zmartwień i problemów.

Esencja dzieciństwaNajsłodsze cukierki, najzabawniejsze kreskówki i najradośniejsze wspomnienia…dla wielu z nas to właśnie jest esencją dzieciństwa. Niestety nie każde dziecko może w taki sposób przeżywać najmłodsze lata swojego życia.
Wiadomość o chorobie dziecka jest straszna nie tylko dla niego samego, ale także dla jego rodziny. Dla wielu jest przeszkodą w realizowaniu marzeń, nawet tych najprostszych i najmniejszych. Dla niejednego dziecka oznacza konieczność rezygnacji ze szkolnych wycieczek, obozów w górach czy nad jeziorem. Choroby przewlekłe, a w wielu przypadkach nieuleczalne lub śmiertelne powodują, że młodzi ludzie zamykają się na swoich rówieśników i otoczenie. Życie ze świadomością, że nie można robić tego wszystkiego, co rówieśnicy jest bardzo przytłaczające dla większości dzieci i powoduje u nich spadek poczucia własnej wartości. Nie zawsze potrafią cieszyć się ze swoich sukcesów w szkole czy w innych dziedzinach.
Istnieją niezliczone metody leczenia raka takie jak chemioterapia, radioterapia i wiele bolesnych testów, przez które dzieci i rodziny nigdy nie powinny przechodzić. Bardzo trudno jest wyobrazić sobie,, jak to jest dowiedzieć się, że twoje dziecko ma raka. Historia każdej dotkniętej nowotworem rodziny jest wyjątkowa. Mają one jednak jeden wspólny punkt - diagnozę.

Jeden z ojców chorego dziecka, Benji Bennet mówi: Miałem świetną pracę, dzieci bawiły się na trawniku. Dużo czasu spędzaliśmy razem i byliśmy bardzo szczęśliwi i to nie z powodu pieniędzy czy samochodu. Nagle poczuliśmy się jakbyśmy dojechali do końca drogi by zderzyć się z czymś.

Z kolei Edel Jauny dodaje: Diagnoza mojego syna zmieniła nasze życie, to najbardziej znacząca rzecz, jaka wydarzyła się w moim życiu.

Magiczne miejsceNiewiele jest takich miejsc na ziemi, które w tak ogromny sposób zmieniły życie chorych na raka i inne poważne choroby dzieci oraz ich rodzin, jak Barretstown. Średniowieczny irlandzki zamek położony wśród zielonych pagórków i łąk, z dala od ruchliwych dróg oraz miejskiej cywilizacji jest dla nich miejscem, w którym ponownie odnajdują swoje dzieciństwo. Mimo że dla wielu bardzo odległe, to jest to miejsce magiczne. Naładowane pozytywną energią, wpływającym korzystnie na zdrowie wiejskim spokojem i świeżym powietrzem, od wielu lat przyciąga swoją niezwykłością wolontariuszy i będące pod ich opieką chore dzieci z całego świata. Barretstown to finansowany całkowicie przez osoby prywatne ośrodek założony w 1994 roku przez Paula Newmana. Obejmuje zamek, teatr, salę plastyczną, studio muzyczne i fotograficzne oraz jadalnię. Poza tym uczestnicy mogą korzystać z jeziora, jeździć konno oraz strzelać z łuku.

Pobyt tam odmienia co roku życie wielu dzieci, rodziców oraz wolontariuszy zaangażowanych w bezcenną pracę, której celem jest odnajdywanie radości w dzieciństwie dotkniętym chorobą i bólem.

Moja historiaPosłuchajmy historii kilku osób, które chcą podzielić się swoimi wrażeniami z pobytu w Barretstown.

U Rachel Lett zdiagnozowano raka kiedy była dzieckiem. Jej historia jest niesamowita, gdyż nastolatka twierdzi, że nigdy nie żałowała, iż ma raka. Dzięki chorobie mogła przyjechać do Barretstown, gdzie spotkała ludzi, którzy stali się jej najlepszymi przyjaciółmi.

Rachel: Moi rodzice zabraniali mi chodzić w różne miejsca, nawet do szkoły, gdyż bali się o mnie. Opuściłam bardzo dużo zajęć w szkole, gdyż byłam zbyt chora, a później musiałam powtarzać rok szkolny. Moje poczucie pewności siebie i bezpieczeństwa bardzo spadło. Czułam, że nie byłam w pełni dzieckiem, nie przeżywałam w pełni swojego życia. Było to dla mnie bardzo trudne, gdyż z powodu raka musiałam przestać robić rzeczy, na które miałam ochotę. Przyjechaliśmy do Barretstown jako rodzina na weekend i to było niesamowite. Sądzę, że żadne z nas tego nigdy nie zapomni, tych doświadczeń które przeżyliśmy jako rodzina. Barretstown wywarło bez wątpienia wielki wpływ na moje życie. Stałam się bardziej pewną siebie osobą. Trudno to ująć w słowa, ale to uczucie jest wyjątkowe. Po prostu musisz tu przyjechać i przeżyć to. Dla mnie to najfajniejsze miejsce na Ziemi.

Pobyt w Barretstown motywuje do przełamywania barier, pokonywania własnych słabości, podejmowania prób. Sukces w postaci wejścia na wysoką na kilkanaście metrów drabinkę, trafienie strzałą do tarczy czy przepłynięcie jeziora kajakiem wywołuje uśmiech na twarzy dziecka i wzmacnia je wewnętrznie. Jest bodźcem pokazującym, że pomimo choroby dziecko może robić wszystko to, co zdrowi rówieśnicy. Przykładem tego jest także Kate:

Kate: Kiedy pierwszy raz dowiedziałam się, że jestem chora, byłam przerażona. Czułam się zdezorientowana, gdyż wiedziałam, że mam raka, ale nie wiedziałam co się ze mną stanie. Kiedy moi rodzice dowiedzieli się, że jestem chora byli oczywiście w szoku. O chorobie dowiedziałam się w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Samo przejście do nowej szkoły było ciężkie, a na dodatek ja nie miałam włosów. Jadąc do Barretstown bałam się, gdyż pierwszy raz jechałam gdzieś bez rodziców. Czułam się tam niesamowicie, chciałam tańczyć. Ludzie tam są bardzo mili. Nie traktują cię jakbyś była chorym dzieckiem, czyli tak jak traktują cię inni kiedy jesteś w domu. Po powrocie do domu stałam się pewniejszą siebie osobą. Kiedy jesteś chora tracisz wiarę w siebie, nie czujesz się ze sobą dobrze, ale kiedy jesteś w Barretstown czujesz się jak zdrowa, zupełnie inna osoba. Uczysz się tam wiele o sobie i dowiadujesz się, jak wiele rzeczy potrafisz zrobić. To, że jesteś chora nie ma znaczenia. Możesz jeździć konno czy wspinać się tak, jak każda inna osoba.

Zabawa przede wszystkimWpływ pobytu w Barretstown na psychikę dzieci jest ogromny i nie da się go zmierzyć żadną skalą. Najwłaściwszym określeniem było by stwierdzenie, że uczestnicy zmieniają się nie do poznania. Przed przyjazdem smutne i niewierzące w swoje możliwości dzieci i nastolatki po powrocie do domów są pełne życia, radości i uśmiechu. Pogodzone ze swoim losem i skupione na chorobie, ciągłych wizytach u lekarzy, w Barretstown ładują akumulatory pozytywną energią i entuzjazmem.

Przewodnim hasłem campu jest Zabawa przede wszystkim, tak więc każda chwila pobytu tam jest wypełniona zabawą, tańcem, śpiewem i przyjazną atmosferą. Nowe przyjaźnie, znajomości i niesamowite wspomnienia powodują, że w dzieci wstępuje nowe życie. Chętnie pokazują znajomym i rodzinie zdjęcia, filmy oraz pamiątki z Irlandii. Ich stan psychiczny bardzo się poprawia, a to ważne w chorobie z nowotworami czy chorobami krwi, bo na takie choroby cierpią mali uczestnicy campu w Barretstown.

Zajęcia teatralne dają możliwość popisania się swoim talentem aktorskim przed pozostałymi dziećmi, opiekunami i tłumaczami oraz pokonania nieśmiałości, zdobycia uznania i akceptacji rówieśników. Gra na instrumentach i sesje zdjęciowe w plenerze są doskonałą okazją dla dzieci pasjonujących się muzyką i fotografią skrywających w sobie talenty z tym związane. Pod okiem liderów zajęciowych mają szansę zabłysnąć na forum grupy. Każdy występ i każde dzieło artystyczne stworzone przez małego uczestnika nagradzane jest brawami. Panuje atmosfera akceptacji i docenienia, dająca dzieciom motywację do prezentowania swoich talentów i uwierzenia we własne siły. Budowanie poczucia wartości młodych ludzi służy wzmocnieniu ich psychiki oraz poprawie samopoczucia.
Wspinaczka jest chyba najbardziej emocjonującym zajęciem. Wiąże się z nią adrenalina i nutka rywalizacji, kto wejdzie najwyżej. Wejście na kilkunastometrową drabinkę daje szansę na przełamanie strachu i nadzieję, że tak jak dziecko pokonało wysokość, tak może zwycięsko stawić czoła chorobie.

Zajęcia zaprojektowane by odpowiadać na potrzeby dzieci podzielone są na indywidualne, w których dziecko może zaprezentować swoje talenty artystyczne czy sportowe oraz zespołowe, dające szansę na naukę współdziałania oraz integrację. Praca zespołowa zbliża młodych ludzi do siebie i pomaga budować koleżeńskie relacje, wypełnia przestrzeń przeznaczoną na czas spędzony z rówieśnikami. Poznanie kolegów z innego kraju jest frajdą, a dla wielu dzieci jest to pierwszy kontakt z obcokrajowcami w ogóle. Jest on więc najczęściej podtrzymywany po powrocie do domów.

Duch optymizmuProgram realizowany w Barretstown to nie tylko czas wolny dla dzieci. Każde zajęcie, począwszy od gier, poprzez sztukę i muzykę do spotykania przyjaciół i słania łóżka, to szansa na budowanie dziecięcej pewności siebie oraz zaufania. Każde wyzwanie, przed którym dziecko staje jest dostosowane do jego możliwości. Może to więc być coś wymagającego dużego wysiłku fizycznego, jak przepłynięcie jeziora kajakiem lub coś subtelnego, jak wyrażenie emocji poprzez napisanie wiersza. Troska i opieka dorosłych pozwala dzieciom na osiągnięcie sukcesu w każdym wyzwaniu, z którym się mierzą. Ten proces na wielu płaszczyznach prowadzi do odkrywania przez dziecko, że potrafi zrobić więcej niż sądziło. W ten sposób stopniowo odbudowuje poczucie pewności siebie.

W grach nie ma przegranych - każdy, nawet najmniejszy sukces nagradzany jest entuzjazmem i oklaskami pozostałych uczestników, a niepowodzenie nie jest brane pod uwagę - każdy osiąga sukces. Opiekunowie także biorą udział w zabawach. Mimo pełnionych funkcji są integralną częścią grupy. Ich zaangażowanie w zajęcia i czerpanie radości z zabaw oraz bycie w zespole z dziećmi skraca dystans wynikający z różnicy wieku i faktu, że osoby te nie znały się wcześniej. Tak więc opiekunowie grają z dziećmi w karty, układają wieżę z klocków i są częścią osady kajakowej. Wzmacnia to poczucie bezpieczeństwa dzieci i aktywizuje je do zabawy i otwartości. Wolontariusze dbają o tworzenie ciepłej i przyjaznej atmosfery. Skłonni do poświęcenia swojego czasu, zapału i energii posiadają cechy pozwalające na wyrażanie empatii względem dzieci, okazywanie im zrozumienia, pobudzanie do uśmiechu i zarażanie pozytywną energią. Kreatywność, pomysłowość oraz umiejętność motywowania dzieci do zabawy to kolejne cechy opiekunów w Barretstown. Swoim zapałem, uśmiechem i empatią potrafią zachęcić do brania udziału w grach i pokazać korzyści płynące z poznawania nowych ludzi, rówieśników borykających się z podobnymi chorobami.
Rolą wolontariuszy i kadry ośrodka jest zarażenie dzieci pasją do zabawy i otwarcia się na innych. Uczestnikami są osoby z różnych państw, przedstawiciele odmiennych religii, kultur, a dzięki Barretstown możliwa jest ich integracja, wyjście ponad podziały i różnice. Ponadkulturowość ośrodka, który istnieje dzięki woli i pracy wielu bezinteresownych ludzi przyczynia się do propagowania tolerancji oraz wartości wpływających na budowanie i wzmacnianie zdrowia psychicznego chorych dzieci, a także ich rodzin. W swoich krajach nie mogą w pełni przeżywać dzieciństwa i czerpać pełnymi garściami z młodzieńczej beztroski i tego wszystkiego, co zdrowe dziecko powinno doświadczać kiedy ma 8, 12 czy 14 lat.

Również dla wolontariuszy pobyt w Barretstown jest niezapomnianym przeżyciem.

Antonina, wolontariuszka z Białorusi tak opisała swoje wrażenia: Duch optymizmu i entuzjazmu dawał mi tam największą radość. Wiara, że świat jest pozytywnym i przyjaznym miejscem, w którym można wygrać z każdym problemem znów we mnie odżyła. Spotkałam wspaniałych ludzi i mimo, że spędziliśmy razem zaledwie 10 dni, nadal do siebie piszemy i dzwonimy.

Ilya, tłumacz z Rosji dodaje: W Barretstown nie mieliśmy naszych znajomych czy rodzin - zostawiliśmy ich w naszych krajach, mieliśmy tylko siebie a mimo to nie chcę tracić kontaktu z nowymi osobami, które mogę nazwać przyjaciółmi.

W Baretstown wszyscy mówią do siebie po imieniu, co pozwala ominąć bariery i przełamać pierwsze lody. Każdy ma plakietkę z imieniem dzięki czemu łatwiej nawiązać znajomości i przyjaźnie.

Szansa na lepsze jutroBarretstown odbudowuje dziecięce życie i niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki na twarzach młodych ludzi pojawia się uśmiech, a w sercach nadzieja. Choć na chwilę mogą poczuć się w pełni dziećmi bez trosk i problemów.

Barretstown daje możliwość osiągania rzeczy, których normalnie nie mielibyśmy okazji zrobić, od narysowania zwykłego rysunku do przepłynięcia jeziora kajakiem czy jazdy konnej. – dodaje Benji Bennet.

Rodzinne sesje wzmacniają więzi oraz poczucie bezpieczeństwa, dają nadzieję na lepsze jutro. Zmaganie się z chorobą to długotrwała walka, która nie zawsze przynosi spodziewane efekty. Dlatego tak ważne jest zdrowie psychiczne dzieci i ich rodzin, gdyż tylko siła ducha i wiara w pokonanie choroby może pomóc w przypadku kiedy różne sposoby walki z rakiem zawodzą. Pobyt w Barretstown bez wątpienia pomaga odbudować zdrowie psychiczne młodych ludzi i ich rodziców. Zabawy, gry i różne wyzwania czekające na dzieci dają szansę na wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz przeżywanie w pełni dzieciństwa. Pomagają w tym zabawa i entuzjazm, które są nieodłączną częścią programu. Śmiało można powiedzieć, że odbudowują dziecięce i rodzinne życie i mimo, że pobyt tam trwa zaledwie kilka dni, to jego wpływ na uczestników jest ogromny. Można go podsumować słowami 4-letniego Seana:

Chciałbym zawsze mieszkać w Barretstown.


...

Odsłon: 3554 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Zatrzymać się na chwilę w Barretstown i poczuć się jak dziecko nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Komisjoner (k/m) kompletowanie zamówień 23.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Geisenfeld

Rekruter (k/m) - Lublin 06.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lublin

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy