Promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia
12.07.2011 | Autor: Marta Górska | [ 0 komentarzy ] |
Program PO KL 6.2 kojarzony jest głównie z 40-tysięcznym dofinansowaniem na otworzenie własnej działalności gospodarczej.
Źródło: www.efs.gov.pl
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Komisja wzywa do odnowienia zobowiązania do integracji Romów
- Trendy w funduszach unijnych na szkolenia - już 23.06 w Łodzi!
- Znajomość języków a sukces całej firmy
- Polska - inne artykuły:
- Zintegrowany System Kwalifikacji – ZSK
- Chcesz pracować w reklamie? Aplikuj do programu Dentsu Innovation Camp
- Tłumaczenia w biznesie – zlecić agencji czy zatrudnić tłumacza?
Pomysłów na biznes, zwłaszcza wśród młodych, nie brakuje. Najczęściej jednak brak kapitału jest przyczyną rezygnacji z marzeń o własnym biznesie. Wsparcie w ramach PO KL 6.2 problem ten rozwiązuje.
Do kogo skierowany jest projekt?
Środki wykorzystywane w ramach tego programu mają przyczyniać się przede wszystkim do wzrostu zatrudnienia poprzez tworzenie nowych miejsc pracy bądź samozatrudnienia. Warto pamiętać, że bezpośrednimi beneficjentami tego programu nie są osoby fizyczne, lecz firmy i instytucje, organizacje pozarządowe czy ośrodki badawcze. Te z kolei przeznaczają finanse na działania, których celem jest wzrost zatrudnienia.
Działania w ramach projektu
Program PO KL 6.2 kojarzony jest głównie z 40-tysięcznym dofinansowaniem na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Środki jednak mogą być wykorzystane w znacznie szerszym zakresie, np. na organizację szkoleń, akcje promocyjno-informacyjne, doradztwo zawodowe, podnoszenie kwalifikacji oraz promocję dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości. Wachlarz możliwych działań jest bardzo szeroki, ale we wniosku należy udowodnić, że przyniosą one oczekiwany efekt tj. przyczynią się do promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Warto zauważyć, że cel programu jest na tyle ogólny, że uzyskanie dofinansowania zależy od umiejętności odpowiedniego uzasadnienia potrzeby naszych działań.
Własny biznes
Osoby fizyczne mogą ubiegać się o środki na otworzenie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej do instytucji, która uzyskała dofinansowanie w ramach projektu PO KL 6.2.
Warto jednak pamiętać, że często uzyskanie środków może trwać kilka miesięcy, ponieważ poprzedza je ukończenie kursu. Należy jednak pozytywnie ustosunkować się do konieczności udziału w szkoleniach. Przejście wszystkich etapów zakończonych sukcesem gwarantuje, że nasz pomysł na biznes jest dobry i mamy szansę na jego realizację.
Grupy docelowe, które z punktu widzenia realizacji celów projektu są szczególnie pożądane, to osoby pozostające bez zatrudnienia przez dłuższy czas, kobiety, osoby przed 25 rokiem życia, osoby po 45 roku życia, zamieszkujące tereny wiejskie, gminne i mniejsze miejscowości. Instytucja, która przyznała dofinansowanie ma obowiązek monitorowania prawidłowości ich wydatkowania przez okres 12 miesięcy. Jeżeli chodzi o wysokość kwoty, jaką można otrzymać, to jest to 40 tysięcy złotych na osobę w przypadku otwierania firmy oraz po 20 tysięcy na osobę w przypadku spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w przeciągu ostatniego roku nie mogą natomiast przystąpić do projektu.
Wsparcie pomostowe
Wsparcie pomostowe to mniej znana forma udzielania pomocy. Jest to wypłacana co miesiąc kwota (w zależności od umowy może zostać przyznana na okres 6 bądź 12 miesięcy). Najwyższa jej wartość nie może przekroczyć minimalnego wynagrodzenia w kraju. Wsparcie pomostowe obejmuje także szereg szkoleń i doradztwo w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Więcej informacji:
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/PoradnikBeneficjenta/PoKL/Strony/6.2-Wsparcie-oraz-promocja-przedsiebiorczosci-i-s.aspx