Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca w Danii - prawo i formalności

10.03.2012 Autor: Agata Koim[ 1 komentarz ]
Praca w Danii wiąże się z załatwieniem pewnych formalności. Najlepiej zająć się nimi jeszcze w Polsce, w Ambasadzie Królestwa Danii.

Praca w Danii wiąże się z załatwieniem pewnych formalności. Najlepiej zająć się nimi jeszcze w Polsce, w Ambasadzie Królestwa Danii.
Źródło: Wikipedia

Przed wyjazdem do Danii warto się zapoznać ze specyficznym prawem dotyczącym pracy oraz listą formalności, które należy wypełnić. Pomoże to uniknąć wielu problemów po przyjeździe na miejsce.

Duńskie prawo pracy


Prawo pracy w Królestwie Danii jest dosyć unikalne – nie ma tam jednolitego kodeksu pracy. Wszelkie kwestie związane z pracą, takie jak wysokość wypłaty, wymiar godzin itd. są regulowane poprzez tzw. common agreement, które zawiera Duńska Federacja Związków Zawodowych z podmiotami odpowiedzialnymi za zatrudnienie. Oczywiście umowa może być renegocjowania – w wypadku wysokości wynagrodzenia dzieje się to co 2 lata. Nie ma prawnie zatwierdzonej pensji minimalnej. Warto podkreślić, że pozycja związków zawodowych jest niezwykle silna: należy do nich ok. 60% Duńczyków. Obcokrajowcy także mają się prawo zostać ich członkami. Związki zawodowe, poza regulowaniem umów, pomagają także w kwestiach związanych z wypadkami w pracy i rehabilitacją, niektóre oferują osobiste doradztwo i pomoc w planowaniu kariery.
Prawo pracy w Danii jest przestrzegane wyjątkowo restrykcyjnie – jakiekolwiek nadużycia czy próby oszukania pracowników zazwyczaj kończą się rozprawą sądową.
Pełen etat w Danii to ok. 37 godzin pracy tygodniowo.
Imigrant może też założyć własną firmę – wystarczy tylko udać się do urzędu gminy przedstawiając biznesplan oraz dowód na to, że posiada się kwalifikacje odpowiednie dla osoby ubiegającej się o samozatrudnienie.
Dniami wolnymi od pracy są soboty oraz niedziele, a także święta państwowe (1 stycznia, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, Dzień Modlitwy, Wniebowstąpienie, drugi dzień Zielonych Świąt, Dzień Konstytucji oraz Boże Narodzenie).
Osoba pracująca w dni ustawowo wolne otrzymuje dodatkowo 100% wynagrodzenia. Podobnie dodatkowe pieniądze są wypłacane za nadgodziny. W wypadku pierwszych trzech godzin jest to dodatkowe 50% stawki; w wypadku dalszych godzin – 100%.

Praca w Danii - formalności


W wypadku pracy sezonowej do 3 miesięcy imigrant nie musi się starać o pozwolenie na pobyt. Jest to natomiast konieczne, kiedy chce się osiąść w Danii na dłuższy czas. Konieczność ubiegania się o pozwolenie na pracę została zniesiona w 2009 roku. Polscy imigranci, którzy chcą przebywać w Danii dłużej niż 3 miesiące muszą aplikować o kartę pobytową w Statsforvaltning - duńskim urzędzie imigracyjnym.
Kiedy osoba chce zostać w Danii dłużej niż 3 miesiące i nie pracować, musi udowodnić, że posiada środki na utrzymanie; może wtedy pozostać w celu poszukiwania pracy przez okres 6 miesięcy.
Bardzo ważne jest, żeby nie przyjeżdżać do Danii bez kontraktu, który pracodawca powinien przekazać zatrudnionemu. Jego brak może spowodować duże problemy. W kontrakcie powinny się znaleźć co najmniej takie informacje, jak: dane pracodawcy i pracownika, miejsce pracy i jej opis, data rozpoczęcia zatrudnienia i oczekiwany czas jej trwania (jeśli nie jest to zatrudnienie na stałe), prawa do urlopu z informacją o płatności lub jej braku, terminy wypowiedzenia dla obu stron, uzgodnione wynagrodzenie wraz z zasiłkami, częstotliwość wypłat, czas pracy w wymiarze dziennym lub tygodniowym oraz informacja o tym, na jakich common agreement oparta jest umowa.

Podatki i ubezpieczenie


Po roku na pełnym etacie, pracownikowi przysługuje pełen pakiet świadczeń socjalnych. Otrzymuje on także 25 dni płatnego urlopu.
Podatki w Danii są bardzo wysokie – to z nich pokrywa się pomoc socjalną i ubezpieczenie zdrowotne. Podatki są płacone państwu i gminie. Obowiązuję one każdego pracownika, także sezonowego. Ważne jest, aby od razu po przyjeździe dokonać odpowiednich formalności.
Imigrant powinien jak najszybciej zgłosić się do urzędu podatkowego. Są one przypisane do 30 okręgów, trzeba więc znaleźć odpowiedni dla swojego miejsca zatrudnienia. Pracownik otrzymuje tzw. tax card – elektroniczny dokument, który zawiera jego historię podatkową. Jest on niezbędny dla pracodawcy, aby mógł on wypłacić wynagrodzenie. Pracownik otrzymuje także numer podatkowy, tzw. CPR- number. Aby otrzymać kartę należy wypełnić specjalny formularz i wysłać pocztą do lokalnego biura podatkowego wraz z kopią CPR-number. Jeśli się go nie posiada, należy dołączyć kopię dokumentu tożsamości oraz akt małżeństwa.
Polska i Dania podpisały umowę zapobiegającą podwójnemu opodatkowaniu, co oznacza, że imigrant będzie płacił należności tylko w Danii. Przed opuszczeniem kraju, powinien wypełnić formularz, który pozwoli na przeniesienie praw podatkowych do swojej ojczyzny.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, przysługuje ono z chwilą rozpoczęcia pracy – należy tylko przywieźć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego i dokumentację poświadczającą bycie ubezpieczonym w Polsce. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie staje się aktywne po 6 tygodniach.

...

Odsłon: 10801 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Praca w Danii - prawo i formalności:

Komentarz

Czepialska

2011-06-30, 00:48

Od dziennikarza oczekiwalabym jednak poprawnosci merytorycznej.
1. Umowa zbiorowa to nie "common agreement" a OVERENSKOMST. 2. Statsforvaltning to nie urzad emigracyjny, a po prostu odpowiednik urzedu miejskiego/wojewodzkiego.
3. Umowa nie koniecznie musi byc oparta na overenskomst.
4. Przynaleznosc do urzedu skarbowego nie okresla sie na podstawie miejsca zatrudnienia, a miejsca zamieszkania.
5. Nie ma w Danii Tax Cardu a jest forskudsopgørelse.
6. Cpr NUMMER - zeby go otrzymac trzeba zalegalizowac swoj pobyt w Danii.
7. Umowa o podwojnym opodatkowaniu nie mowi o tym, ze podatek placi sie w miejcu pracy. Placi sie go tam, gdzie jest centrum interesow zyciowych danej osoby.
8. Ubezpieczenie zdrowotne przysluguje z chwila otrzymania tzw. zoltej karty (czyli zalegalizowania pobytu w Danii). MOzna byc objetym ubezpieczeniem a nie pracowac. Oczywiscie "niebieska karta" jest tez wazna, ale dotyczy tylko naglych zachorowan lub wypadkow.

Przyznam, ze jestem mocno zadziwiona tak lekkim podejsciem do tematu. Wstyd.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agata Koim Agata Koim Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Elektryk przemysłowy (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: północno-zachodnie Niemcy

Brukarz (k/m) - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy