Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca sezonowa w Danii

10.03.2012 Autor: Agata Koim[ 6 komentarzy ]
Bardzo popularną pracą sezonową w okresie jesiennym jest praca w duńskim leśnictwie.

Bardzo popularną pracą sezonową w okresie jesiennym jest praca w duńskim leśnictwie.
Źródło: Wikipedia

Praca sezonowa w Danii przyciąga coraz większą ilość Polaków. Niektórzy wyjeżdżają na stałe. Co decyduje o atrakcyjności tego kraju?

Dlaczego praca sezonowa w Danii?


Istnieje kilka powodów, dla których warto spróbować swoich sił pracując w Królestwie Danii. Na pewno jednym z najbardziej przyciągających czynników są wysokie zarobki: miesięcznie można otrzymać 20-30 tys. koron duńskich, co w przybliżeniu daje ok. 10-16 tys. zł. Dodatkowo Dania jest państwem, które na tle innych członków UE wyróżnia się brakiem uprzedzeniem i niechęci w stosunku do obcokrajowców przyjeżdżających do pracy. Bardzo ceni się wykwalifikowanych pracowników. Państwo to posiada też niezwykle rozwinięty system opieki socjalnej. Dodatkowo można się cieszyć pięknem duńskiej natury.
Jeśli chodzi o wymagane kwalifikacje, to można zapomnieć o wyjeździe do Danii bez znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. W niektórych rejonach istotny jest także język niemiecki. Warto zainteresować się kulturą tego kraju - będzie to dodatkowym walorem w oczach pracodawców. Zazwyczaj wymaga się też ukończonych 18 lat, siły fizycznej, doświadczenia w rolnictwie i gotowości do rozpoczęcia pracy w bardzo wczesnych godzinach porannych. Dużym atutem są też wcześniejsze pobyty za granicą oraz prawo jazdy – to ostatnie przydaje się szczególnie przy wycince choinek.

Praca latem


Sezonowa praca podczas okresu letniego w Danii to głównie zajęcia w obszarze rolnictwa. Zdarzają się oferty w branży remontowej (odnawianie, malowanie mieszkań itd.) oraz au pair (dla kobiet). Jednak najpopularniejszą i najbardziej opłacalną pracą jest zbieranie warzyw i owoców. Zbiera się truskawki, jabłka, brzoskwinie, czereśnie, maliny, dynie, cebule itd. Stawka to około 10-15 euro za godzinę, miesięcznie można zarobić ok. 2 tys. euro. Trzeba pamiętać, że praca ta jest ciężka i wymagająca. Zbiory zazwyczaj zaczynają się o 4 rano. Dodatkowo w wypadku zbiorów truskawek pracuje się na akord, w wypadku innych owoców i warzyw zarobki mogą być rozliczane w systemie godzinowym. Wyjeżdżający muszą się liczyć z tym, że praca sezonowa w dużej mierze jest uzależniona od pogody – oznacza to, że w pewne dni może nie być pracy, a sam czas rozpoczęcia i zakończenia także może być uzależniony od warunków pogodowych.
Sezon trwa mniej więcej od połowy maja do połowy sierpnia. W tym czasie zazwyczaj pracownikom nie oferuje się zakwaterowania wewnętrznego – ludzie przywożą namioty i rozbijają je na specjalnym polu. Trzeba też przynieść własną zastawę kuchenną. Pola namiotowe zazwyczaj posiadają kuchnię, łazienkę, toaletę oraz salon z telewizją.

Praca jesienią


Także jesienią Dania oferuje zatrudnienie. Najlepiej opłacalnym zajęciem w tej porze roku jest wycinanie i transport choinek – stawka to ponad 20 euro za godzinę. Praca zaczyna się mniej więcej na przełomie października i listopada i trwa do końca grudnia. Z racji tego, że jest ona niezwykle ciężka i odbywa się w trudnych warunkach pogodowych, zatrudnia się głównie mężczyzn. Warto mieć prawo jazdy i samochód – wpływa to na wysokość zarobków. Kobiety pracują na hali i zajmują się sortowaniem i pakowaniem drzewek. Stawki też są wysokie: za 7 tygodni takiej pracy można zarobić 3000 euro. Popularną propozycją dla kobiet jest także praca w fabrykach tworzących ozdoby choinkowe. Stawka to ok. 13-14 euro na godzinę; firmy zaczynają rekrutację mniej więcej już od początku listopada.
Inna popularną formą zatrudnienia jest zbieranie pieczarek – tutaj stawka to 14-16 euro za godzinę.
W listopadzie zaczyna się także praca w szkółkach leśnych i ogrodniczych. Trwa ona ok. 4-10 tygodni. Do obowiązków należy sortowanie sadzonek, sadzenie i wykopywanie roślin oraz drzewek, a także odnawianie tuneli foliowych i szklarni.

Praca stała


Wielu Polaków wyjeżdża do stałej, regularnej pracy w Danii. Okazuje się bowiem, że wielu polskich specjalistów jest bardzo cenionych w tym kraju. Na dobre zarobki mogą liczyć lekarze (ok. 5000 euro), pielęgniarki (ok. 2500 euro), sekretarki (ok. 3700 euro) i informatycy (3500 euro). Poszukiwani są także: operatorzy maszyn ciężkich, ślusarze, hydraulicy, tokarze, spawacze i monterzy.
W wypadku podejmowania pracy stałej (dłuższej niż 3 miesiące) należy uzyskać pozwolenie na pobyt i na pracę. Po przepracowaniu pełnego roku, uzyskuje się prawo do pełnego pakietu świadczeń socjalnych.
Tydzień pełnoetatowej pracy to ok. 37 godzin.

Osoby poszukujące pracy sezonowej mogą skorzystać z popularnej i sprawdzonej strony http://www.seasonalwork.dk. Strona dostępna jest w języku angielskim, zawiera wiele przydatnych informacji i linków. Aplikanci mogą tam zostawić swoje CV.
Osoby zainteresowane pracą przy choinkach mogą znaleźć informacje na stronie: http://www.ps-xmastree.dk.

...

Odsłon: 24573 | ranking >>


Komentarze: 6 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Praca sezonowa w Danii:

Komentarz

Czepialska

2011-06-30, 00:55

I znow masa niescislosci:
1. w Danii nie zarabia sie w Euro, a w koronach dunskich.
2. By zostac sekretarka, trzeba dobrze znac dunski i najlepiej miec dusnkie wyksztalcenie jako asystent biurowy.
3. BY podjac prace nie potrzeba pozwolenia na prace! Ba! od dwoch lat, go nie potrzeba.
4. Nie wiem co ma Pani na mysli piszac "pelen pakiet socjalny", ale nie przychodza mi na mysl, zadne swiadczenia, na ktore trzeba by sobie "zasluzyc rokiem pracy".

Znow braki merytoryczne. Wstyd.


Komentarz

2012-12-29, 23:51

Witam.
Nazywam się Natalia i mieszkam w Horsens.
Pilnie poszukuje pracy. Mogę pracować długo i zacząć nawet od jutra.
Jestem bardzo zmotywowana do pracy.
Czekam z niecierpliwością na jakiekolwiek informację na temat pracy.

Pozdrawiam.


Komentarz

2012-12-29, 23:52

NaCia1992100@wp.pl


Komentarz

Grzegorz Laskowski |

2013-01-03, 10:45

Możesz podjąć współpracę z http://www.nextranet.pl/?pid=144557 ; po zarejestrowaniu się na tej stronie możesz zapoznać się z warunkami pracy i płacy oraz podpisać umowę współpracy. powodzenia!


Komentarz

kim

2014-04-02, 11:51

czy wie ktoś jak można się skontaktować z kimś od pracy w Danii przy wycince choinek. Ps. Czekam na wiadomość?


Komentarz

Bartek

2014-11-09, 20:26

Witam wszystkich podobnie jak kolega wyżej szukam pracy w Danii przy wycince choinek jeżeli znalazłyby się jakieś oferty prosiłbym o wiadomośćPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agata Koim Agata Koim Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Operator wózka widłowego (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bad Sobernheim

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy