Praca sezonowa w Danii
10.03.2012 | Autor: Agata Koim | [ 6 komentarzy ] |
Bardzo popularną pracą sezonową w okresie jesiennym jest praca w duńskim leśnictwie.
Źródło: Wikipedia
- Wybierasz się do Danii?
- Zarezerwuj hotel w Danii
- Wynajmij samochód w Danii
- Podobne tematy:
- Praca sezonowa za granicą – ciekawe propozycje
- Islandia – mroźny raj
- Holenderscy plantatorzy tulipanów potrzebują rąk do pracy
- Dania - inne artykuły:
- Dania najszczęśliwszym krajem na świecie
- Ponadprzeciętne zarobki dzięki językom skandynawskim
- Sześć europejskich krajów przystąpi w tym roku do wyborów
Praca sezonowa w Danii przyciąga coraz większą ilość Polaków. Niektórzy wyjeżdżają na stałe. Co decyduje o atrakcyjności tego kraju?
Dlaczego praca sezonowa w Danii?
Istnieje kilka powodów, dla których warto spróbować swoich sił pracując w Królestwie Danii. Na pewno jednym z najbardziej przyciągających czynników są wysokie zarobki: miesięcznie można otrzymać 20-30 tys. koron duńskich, co w przybliżeniu daje ok. 10-16 tys. zł. Dodatkowo Dania jest państwem, które na tle innych członków UE wyróżnia się brakiem uprzedzeniem i niechęci w stosunku do obcokrajowców przyjeżdżających do pracy. Bardzo ceni się wykwalifikowanych pracowników. Państwo to posiada też niezwykle rozwinięty system opieki socjalnej. Dodatkowo można się cieszyć pięknem duńskiej natury.
Jeśli chodzi o wymagane kwalifikacje, to można zapomnieć o wyjeździe do Danii bez znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. W niektórych rejonach istotny jest także język niemiecki. Warto zainteresować się kulturą tego kraju - będzie to dodatkowym walorem w oczach pracodawców. Zazwyczaj wymaga się też ukończonych 18 lat, siły fizycznej, doświadczenia w rolnictwie i gotowości do rozpoczęcia pracy w bardzo wczesnych godzinach porannych. Dużym atutem są też wcześniejsze pobyty za granicą oraz prawo jazdy – to ostatnie przydaje się szczególnie przy wycince choinek.
Praca latem
Sezonowa praca podczas okresu letniego w Danii to głównie zajęcia w obszarze rolnictwa. Zdarzają się oferty w branży remontowej (odnawianie, malowanie mieszkań itd.) oraz au pair (dla kobiet). Jednak najpopularniejszą i najbardziej opłacalną pracą jest zbieranie warzyw i owoców. Zbiera się truskawki, jabłka, brzoskwinie, czereśnie, maliny, dynie, cebule itd. Stawka to około 10-15 euro za godzinę, miesięcznie można zarobić ok. 2 tys. euro. Trzeba pamiętać, że praca ta jest ciężka i wymagająca. Zbiory zazwyczaj zaczynają się o 4 rano. Dodatkowo w wypadku zbiorów truskawek pracuje się na akord, w wypadku innych owoców i warzyw zarobki mogą być rozliczane w systemie godzinowym. Wyjeżdżający muszą się liczyć z tym, że praca sezonowa w dużej mierze jest uzależniona od pogody – oznacza to, że w pewne dni może nie być pracy, a sam czas rozpoczęcia i zakończenia także może być uzależniony od warunków pogodowych.
Sezon trwa mniej więcej od połowy maja do połowy sierpnia. W tym czasie zazwyczaj pracownikom nie oferuje się zakwaterowania wewnętrznego – ludzie przywożą namioty i rozbijają je na specjalnym polu. Trzeba też przynieść własną zastawę kuchenną. Pola namiotowe zazwyczaj posiadają kuchnię, łazienkę, toaletę oraz salon z telewizją.
Praca jesienią
Także jesienią Dania oferuje zatrudnienie. Najlepiej opłacalnym zajęciem w tej porze roku jest wycinanie i transport choinek – stawka to ponad 20 euro za godzinę. Praca zaczyna się mniej więcej na przełomie października i listopada i trwa do końca grudnia. Z racji tego, że jest ona niezwykle ciężka i odbywa się w trudnych warunkach pogodowych, zatrudnia się głównie mężczyzn. Warto mieć prawo jazdy i samochód – wpływa to na wysokość zarobków. Kobiety pracują na hali i zajmują się sortowaniem i pakowaniem drzewek. Stawki też są wysokie: za 7 tygodni takiej pracy można zarobić 3000 euro. Popularną propozycją dla kobiet jest także praca w fabrykach tworzących ozdoby choinkowe. Stawka to ok. 13-14 euro na godzinę; firmy zaczynają rekrutację mniej więcej już od początku listopada.
Inna popularną formą zatrudnienia jest zbieranie pieczarek – tutaj stawka to 14-16 euro za godzinę.
W listopadzie zaczyna się także praca w szkółkach leśnych i ogrodniczych. Trwa ona ok. 4-10 tygodni. Do obowiązków należy sortowanie sadzonek, sadzenie i wykopywanie roślin oraz drzewek, a także odnawianie tuneli foliowych i szklarni.
Praca stała
Wielu Polaków wyjeżdża do stałej, regularnej pracy w Danii. Okazuje się bowiem, że wielu polskich specjalistów jest bardzo cenionych w tym kraju. Na dobre zarobki mogą liczyć lekarze (ok. 5000 euro), pielęgniarki (ok. 2500 euro), sekretarki (ok. 3700 euro) i informatycy (3500 euro). Poszukiwani są także: operatorzy maszyn ciężkich, ślusarze, hydraulicy, tokarze, spawacze i monterzy.
W wypadku podejmowania pracy stałej (dłuższej niż 3 miesiące) należy uzyskać pozwolenie na pobyt i na pracę. Po przepracowaniu pełnego roku, uzyskuje się prawo do pełnego pakietu świadczeń socjalnych.
Tydzień pełnoetatowej pracy to ok. 37 godzin.
Osoby poszukujące pracy sezonowej mogą skorzystać z popularnej i sprawdzonej strony http://www.seasonalwork.dk. Strona dostępna jest w języku angielskim, zawiera wiele przydatnych informacji i linków. Aplikanci mogą tam zostawić swoje CV.
Osoby zainteresowane pracą przy choinkach mogą znaleźć informacje na stronie: http://www.ps-xmastree.dk.
Czepialska
2011-06-30, 00:55
I znow masa niescislosci:
1. w Danii nie zarabia sie w Euro, a w koronach dunskich.
2. By zostac sekretarka, trzeba dobrze znac dunski i najlepiej miec dusnkie wyksztalcenie jako asystent biurowy.
3. BY podjac prace nie potrzeba pozwolenia na prace! Ba! od dwoch lat, go nie potrzeba.
4. Nie wiem co ma Pani na mysli piszac "pelen pakiet socjalny", ale nie przychodza mi na mysl, zadne swiadczenia, na ktore trzeba by sobie "zasluzyc rokiem pracy".
Znow braki merytoryczne. Wstyd.