Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Długi weekend w Lozère

22.06.2011 Autor: Agnieszka Galezewska[ 0 komentarzy ]
Góry Sewenny stanowią łańcuch niskich i średnich gór w postaci kilku prawie równoległych grzbietów, zbudowanych głównie z granitow, lupkow i wapieni, pocięty licznymi głębokimi dolinami rzecznymi.

Góry Sewenny stanowią łańcuch niskich i średnich gór w postaci kilku prawie równoległych grzbietów, zbudowanych głównie z granitow, lupkow i wapieni, pocięty licznymi głębokimi dolinami rzecznymi.
Źródło: Zrodlo wlasne

Widok na trasę kolejową, między miejscowością La Bastide i Villefort

Widok na trasę kolejową, między miejscowością La Bastide i Villefort
Źródło: Agnieszka Galezewska

Minęlam rownież malownicze miejscowosci, miedzy innymi: Prévenchères czy sredniowieczne La Garde-Guérin:

Minęlam rownież malownicze miejscowosci, miedzy innymi: Prévenchères czy sredniowieczne La Garde-Guérin:
Źródło: Agnieszka Galezewska

La Bastide Puylaurent

La Bastide Puylaurent
Źródło: Agnieszka Galezewska

Jezioro Villefort

Jezioro Villefort
Źródło: Agnieszka Galezewska

Dobrym sposobem na wypoczynek jest górska turystyka piesza. Z mojego punktu widzenia jest to relaks intensywniejszy od kilkugodzinnego leżenia na plaży.

Tym razem na długi czerwcowy weekend, wybrałam przepiękne francuskie góry Sewenny (Les Cévennes, Cevenas, Cevena), rozciągające się, miedzy innymi, na terenie słabo zaludnionego departamentu Lozere, w regionie Lakwendocja-Roussillon (oznaczony liczbą 48; więcej informacji: http://lozere48.free.fr/
Zamieszkałam w przepięknej miejscowości La Bastide Puylaurent, usytuowanej nad brzegiem rzeki Allier, miedzy miejscowością Villefort i Langogne. Co ciekawe, z geograficznego punktu widzenia część miejscowości (1/4) znajduje się w departamencie Ardèche (region Rhone-Alpes), a druga część znajduje się w departamencie Lozère (region Lakwendocja-Roussillon) - 3/4 powierzchni.
Schronienie na te kilka weekendowych dni znalazłam, bez większego problemu, w znanym schronisku "L'Etoile": http://la.bastide48.free.fr/, znajdującym się na wysokości 1024m n.p.m. Kiedyś był to starodawny hotel Ranc lub inaczej nazywany Hotel du Parc przebudowany w schronisko, niekiedy przyjaźnie nazywane - po prostu domem gościnnym http://www.etoile.fr/pl/witamy.htm

Trasa rowerowa do Villefort


Pierwszego dnia przemierzyłam około 25-kilometrową trasę rowerową, oznakowaną czerwona-biało palisadą, prowadzącą do 700-osobowej miejscowości Villefort, położonej na wysokości 591 m n.p.m. Przyznaję, że trasa nie była zanadto skomplikowana, a to dlatego, że przez około 18 kilometrów zjeżdżałam z góry w dół. No tak, należy zaopatrzyć się w dobry rower górski VTT z niezawodnymi hamulcami, nie zapomnieć o kasku, chroniącym głowę, dobrej mapie i kremie przeciwsłonecznym. Tak, tak, słońce nieźle przypieka! Ja o ochronnym kremie nie pomyślałam i spiekłam sobie skórę. W razie czego, nie zapomnij kurtki przeciwdeszczowej, ponieważ niezapowiedziane, ostre i bardzo zimne deszcze zdarzają się tutaj, w tym regionie, bardzo często. Ja również o tym nie pomyślałam i przemokłam do suchej nitki.

Trasa rowerowa do Villefort zatem nie jest skomplikowana, poza 2-kilometrową drogą, po której należy się wspinać na nogach, prowadząc rower obok, albo też mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną i przede wszystkim nie palić papierosów. Warto mieć przy sobie dużą butelkę wody, by co jakiś czas popijać sobie po kropelce.
Bywają momenty bardzo niebezpieczne, tzw. górska serpentyna, gdzie należy ostro przyhamowywać i trzymać się naprawdę prawej strony jezdni. Wystarczy jeden moment zagapienia się i wypadek murowany, tym bardziej, iż na pewnym odcinku ta stroma trasa jest bardzo uczęszczana przez turystów samochodowych i rowerowo-motorowych.

Jezioro Villefort


Kilka kilometrów przed wjazdem do miejscowości Villefort, o której cały czas mowa powyżej, znajduje się przepiękne jezioro Villefort z dość przyjemną, niedużą plażą. A woda w jeziorze wydaje się być bardzo lodowata, ale już po kilku chwilach robi się bardzo orzeźwiająco.


Po chłodzącej kąpieli w jeziorze Villefort nie pozostaje nic innego, jak udać się jak najszybciej do jakiejś restauracji. Zrobiłam się głodna, jak wilk. No tak, ale nieopodal nic nie ma: ani knajpki, ani budki z hot-dogami...mniam, mniam... Pojechałam zatem do miasta, gdzie restauracji jest od wyboru do koloru i pomimo tego, iż pora obiadowa dawno minęła, udało mi się namówić kelnera do zrobienia mi kanapki bagietkowej z suchą kiełbasą wiejską i ogórkiem konserwowym. Do tego kawka z mlekiem i już! Za wszystko zapłaciłam o połowę mniej niż w Paryżu, czyli tylko 5 euro.
Zajrzałam do dwóch, zabawnych butików, w których miałam wrażenie cofnąć się do czasów głębokiego komunizmu w Polsce. Ex-hipisowska obsługa była nawet bardzo serdeczna. Kupiłam tutejszy sok jabłkowy, własnej roboty konfiturę mleczną (confiture de lait) oraz z fig. Dorzuciłam kilka kartek pocztowych i po sprawie!

Wiecej fotek Villefort znajduje sie tutaj:
http://villefort48.free.fr/photos.htm

Plan miasta:
http://villefort48.free.fr/plan.htm

Szczegolowe info po francusku:
http://villefort48.free.fr/

Do La Bastide Pulaurent wrocilam dlugo oczekiwanym pociagiem (zdjecia pieknego dworca znajduja sie tutaj: http://www.raileuropexpress.com/rubrique,la-gare-de-villefort,1179908.html

Adres dworca:
48800 Villefort
France
Tél : 04 66 46 80 03
Połączenia do: Paryża przez Clermont-Ferrand, Nimes i Alès.
Rozkład jazdy pociągów na: http://www.trains-horaires.com/gares/villefort

La Bastide Puylaurent


I tak oto, po upływie 20 minut znalazłam się z powrotem w La Bastide Puylaurent (wysokość nad p.m. - 1024 m).
Do roku 1917 miejscowość nosiła nazwę Puylaurent i została utworzona tuż po inauguracji nowej drogi kolejowej w Nimes, wiodącej do Saint-Germain-des-Fossés. W zasadzie do końca XVIII wieku na La Bastide składało się zaledwie kilkanaście domów, położonych równolegle wzdłuż turystycznej trasy Regordane (GR 700). Znajdowało się też tutaj kilka wiejskich gospód, które służyły pielgrzymom i wędrowcom za schronienie w czasie mroźnych zim. W roku 1974 zbudowano tutaj kościół, który podziwiać można do dnia dzisiejszego.
Dopiero po powstaniu dworca kolejowego w tejże miejscowości, sytuacja zaczęła się nieco zmieniać: zaczęło przybywać wędrowców.
Dworzec w La Bastide jest najwyżej położonym dworcem, który łączy Paryż i Nimes z przesiadką w Clermont Ferrand oraz Marvejols, przejeżdżając przez Chasseradès, Belvezet, Allenc et Mende (stolica regionu Lozère). Pociąg nazywa się "Cevenol".
Uwaga: "Cevenol" trasę z La Bastide do Clermont-Ferrand pokonuje przez prawie trzy godziny!
Trochę długo, ale nie należy z niego rezygnować, chociażby za cenę malowniczych krajobrazów, które można podziwiać, siedząc spokojnie w wagonie kolejowym.
Cena biletu, kupionego dzień przed odjazdem w obie strony (Paryż - La Bastide Puylaurent) wynosi 125 euro (Corail + Teoz). Niestety TGV jest dwa razy droższy!

La Bastide przecinają następujące szlaki wędrówek górskich:
GR7, GR70 Chemin Stevenson, GR72, GR700 (Regordane), trasa Gorges de l'Allier, Roujanel, Montagne Ardéchoise, Cévenol et Margeride.
W La Bastide znajduje się poczta, mini urząd miasta, drogeria, apteka, kiosk ruchu, mini market spożywczy, rzeźnik, piekarnio-ciastkarnia, stacja benzynowa z garażem samochodowym i od niedawna - przychodnia zdrowotna. Nad brzegami rzeki Allier znajduje się pole kempingowe (3 km od La Bastide, w kierunku Chasseradès). Nie brakuje tutaj również punktów, przeznaczonych do kąpieli rzecznych, miejsc zabaw i rozrywki dla dzieci.

Cena noclegu ze śniadaniem i kolacją w Etoile (http://www.etoile.fr/) wynosi 45 euro.
3 noclegi = 3 x 38 euro (zniżka) = 114 euro + 125 euro (bilet kolejowy w obie strony) = 239 euro (długi weekend).
Drugiego dnia wyruszyłam pieszo na szczyt Espervelouze, a następnie szlakami górskimi do znanego na całym świecie Klasztoru Trapistów Notre Dame des Neiges (Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji OCSO), wywodzącego się z opactwa cysterskiego la Trappe (wycieczka trwała prawie osiem godzin).

"Pod górą Espervelouze"

Tak mi dobrze tutaj, pod tą małą brzózką,
Otoczona szczytami gór Cevennés,
Zmoczona od niespodziewanego deszczu,
Siedzę stulona pod tą brzózką młodą

Ubrana w czerwony sweter, długie spodnie sportowe i bluzę na głowie,
Mokną mi plecy i coraz bardziej przytulam moje ciało do siebie,
Chronię je przed zimnym powiewem wiatru sewenskiego i wielkokroplastego deszczu.

Niech już przestanie kapać na mój zeszyt!
Niech już zaświeci słonko!
Ah, te góry!


Trzeciego dnia zmęczenie dawało mi się bardzo we znaki, ale mimo tego wyruszyłam szlakiem górskim na przechadzkę dookoła miejscowości, w której mieszkałam: La Bastide Puylaurent. Ta niby najprostsza trasa okazała się najbardziej skomplikowana. Ciężko było mi odnaleźć ścieżkę, dlatego że aktualny przewodnik turystyczny 2011 nie zawierał w swojej treści informacji o tym, że szlaki zostały porośnięte zielskiem, prawie do wysokości moich kolan. Postanowiłam zatem zrezygnować z wycieczki i uciąć sobie drzemkę na trawie.


Agnieszka Galezewska

...

Odsłon: 4567 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Długi weekend w Lozère nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agnieszka Galezewska Agnieszka Galezewska Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 24.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) – Niemcy – Praca dla studentów na święta! 27.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Komisjoner (k/m) – Ibbenbüren / Emsdetten – Niemcy 01.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

Elektryk przemyslowy, budowlany, niemiecka Umowa 05.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Offenburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy