Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Certyfikat z angielskiego - udowodnij swoje umiejętności

29.05.2009 Autor: Paulina Bogacz[ 4 komentarze ]
Logo TELC, europejskiego certyfikatu językowego

Logo TELC, europejskiego certyfikatu językowego
Źródło: telc.net

Język angielski jest jednym z najczęściej stosowanych w Europie. Przydaje się w kontaktach towarzyskich, jak i w zdobywaniu pracy. Warto posiadać dokument potwierdzający poziom wiedzy z tego języka. Przyjrzyjmy się niektórym certyfikatom angielskiego, dostępnym na naszym rynku.

Egzaminy Cambridge ESOL


Najpopularniejszym rodzajem certyfikatów sprawdzających ogólną wiedzę z języka angielskiego w Polsce są egzaminy Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages). Dzięki tym certyfikatom (zależnie od poziomu) możliwe jest, między innymi, rozpoczęcie studiów za granicą, czy też nauczanie języka angielskiego w szkołach.
Do egzaminów Cambridge ESOL zaliczamy:
 • KET – Key English Test (poziom Rady Europy – A2)
 • PET – Preliminary English Test (poziom Rady Europy – B1)
 • FCE – First Certificate In English (poziom Rady Europy – B2)
 • CAE – Certificate in Advanced English (poziom Rady Europy – C1)
 • CPE – Certificate of Proficiency English (poziom Rady Europy – C2)
Egzamin FCE, CAE i CPE zdajemy uzyskując 60% i więcej. Oceny pozytywne to: A, B i C, negatywne: D i E.

Specjalistyczne egzaminy Uniwersytetu Cambridge


TOLES
Kolejnym egzaminem prowadzonym przez Uniwersytet Cambridge jest TOLES (Test of Legal English Skills). Jest to egzamin dla prawników i studentów prawa, gdyż sprawdza on umiejętności prawniczego języka angielskiego. TOLES można zdawać na trzech poziomach:
 • TOLES – Foundation
 • TOLES – Higher
 • TOLES – Advanced
BEC
BEC (Business English Certificates) jest egzaminem sprawdzającym znajomość biznesowego języka angielskiego. Są trzy poziomu tego certyfikatu:
 • Preliminary (odpowiednik PET)
 • Vantage (odpowiednik FCE)
 • Higher (odpowiednik CAE)
Certyfikat ten jest ważny bezterminowo, tak jak certyfikaty Cambridge ESOL i TOLES.

Egzaminy ETS


ETS (Educational Testing System) jest organizacją posiadającą swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Przeprowadza następujące egzaminy:

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) – egzamin ten sprawdza umiejętności posługiwania się językiem angielskim w kontekście studiów i kariery akademickiej. Od 2006 roku weszła nowa wersja egzaminu, o nazwie TOEFL iBT, którą w całości zdaje się na komputerze.

TOEIC (Test of English for International Communication) – certyfikat ten ukazuje zdolności do posługiwania się językiem angielskim w kontekście pracy w środowisku międzynarodowym. Testuje on biegłość posługiwania się językiem głównie w sytuacjach biznesowych (praca biurowa, negocjacje itp.)

Istnieje też certyfikat TOEIC Bridge, który sprawdza znajomość języka angielskiego u osób, które dopiero zaczęły naukę tego języka.

Europejskie certyfikaty – TELC


Certyfikaty te opracowywane są w odniesieniu do poziomów językowych określonych przez Radę Europy (od A1 do C2).Wprowadzenie ich zalecane jest przez Radę Unii Europejskiej. TELC (The European Language Certificates) rozpoznawalny jest w całej Europie. Egzaminy te obejmują umiejętności języka angielskiego ogólnego, jak i specjalistycznego (np. techniczny).

Jak widać w naszym kraju mamy bardzo duży dostęp do różnych certyfikatów z angielskiego dlatego warto z nich korzystać. Dokument poświadczający znajomość języka obcego wzbogaci każde CV.

Biznesowe certyfikaty LCCI


Egzaminy te są odpowiednikiem BECa czyli certyfikują znajomość angielskiego na potrzeby biznesu. Mają bardzo praktyczne podejście - egzamin polega na przygotowaniu oficjalnych dokumentów biznesowych (pisemny) oraz prezentacji wylosowanego tematu biznesowego i rozmowie na jego temat (ustny). Oczywiście gramatyka jest ważna, jednak równie ważne są idiomy biznesowe oraz specyficzne reguły pism formalnych.

Certyfikaty są wydawane przez Londyńską Izbę Handlowo – Przemysłową (LCCI- London Chamber of Commerce & Industry). Są znane i respektowane przez firmy niemal na całym świecie (w Polsce niestety nieco mniej popularne).
Certyfikat ma poziomy: początkujący, 1, 2, 3 i 4.


...

Odsłon: 10932 | ranking >>


Komentarze: 4 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Certyfikat z angielskiego - udowodnij swoje umiejętności:

Komentarz

daniel

2009-06-03, 10:57

Certyfikat to ważna rzecz ale jeszcze ważniejsza to rozmawianie w danym języku. Co z tego że ma się super słownictwo jak się go nie umie użyć. Warto wyjeżdżać na wakacje za granicę. Teraz granice są pootwierane, można podróżować bez żadnych problemów. można sprawdzić swoje language skillsy a na dodatek pozwiedzać, może coś zarobić:)


Komentarz

yes

2010-10-12, 10:30

Słyszałam, ze jednym z najbardziej uznanych certyfikatów językowych jest Toeic. W sumie się nie dziwię, bo jest to język biznesowy, wiec musi być poważany. Słyszałam, że w Axonie można się przygotować do zdawania takiego organizmu - dobra szkoła językowa, to na pewno podstawa, szczególnie jeżeli zamierzamy zdawać taki egzamin.


Komentarz

kika

2011-06-12, 16:17

Kończąc studia licencjackie zdaje się egzamin na poziomie B2, czy mając zaliczony ten egzamin, mogę się ubiegać o CAE (C1)?


Komentarz

dino

2011-06-19, 17:16

ubiegać się możesz zawsze, a poziom B2 to bardzo dobry poziom wyjściowy do przygotowań do egzaminu CAE :)Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Paulina Bogacz Paulina Bogacz Redaktor TwojaEuropa.pl
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

PRACA NA CHŁODNI – WAALWIJK 20.07.2018 Kraj: Holandia

Pracownik fizyczny –Drome (Francja) 25.06.2018 Kraj: Francja Miasto: Drome

Elektryk budowlany lub przemysłowy (14 Euro brutto + 60 Euro diety) 16.07.2018 Kraj: Niemcy

Operator giętarki CNC 20.07.2018 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Własna firma we Włoszech krok po kroku Własna firma we Włoszech krok po kroku KATARZYNA BUDZINSKA: http://studiogambini.com/servizi

Fundusze unijne szansą na szybki... Bezpłatne szkolenia : Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń....

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... marcin: witam potrzebuje kat.b -508542549

Nie zdałeś prawa jazdy w Polsce?... Barbara: bardzo pomocna jest ta Wasza strona: www.twojaeuropa.pl Dzięki

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

Szwecja, 10.08.2018 - 10.08.2018
PREBARYKACJA BETONU - Szwecja

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy