Studenci i praca w Holandii
10.06.2011 | Autor: Agata Koim | [ 0 komentarzy ] |
Praca w Holandii - wiele osób podejmuje pracę "na czarno" w restauracjach, kawiarniach itd.
Źródło: autor: Agata Koim
- Wybierasz się do Holandii?
- Zarezerwuj hotel w Holandii
- Wynajmij samochód w Holandii
- Podobne tematy:
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
- Najdroższe kierunki studiów w Polsce
- KE: postępowanie wyjaśniające ws. podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce
- Holandia - inne artykuły:
- KE: korzyści podatkowe dla Fiata i Starbucksa są niezgodne z przepisami
- Holandia: młode bezdzietne pary są najszczęśliwsze
- Dzieła Rembrandta wracają do Holandii
Wielu holenderskich studentów podejmuje pracę w niepełnym wymiarze godzin, żeby pokryć część kosztów utrzymania. Międzynarodowi studenci także mogą to zrobić, ale powinni pamiętać o kilku rzeczach.
Praca w Holandii - od czego zacząć?
Żeby móc legalnie pracować w Holandii, należy posiadać numer, który można określić jako odpowiednik polskiego NIP-u. Jeśli dana osoba chce przebywać w kraju dłużej niż cztery miesiące, ma obowiązek zarejestrować się w urzędzie miasta. Wymagane do tego są paszport lub dowód osobisty wraz z kontraktem mieszkaniowym. Po rejestracji czeka się do kilku tygodni na list z tzw. Burgerservicenummer (BSN). Jeśli pobyt trwa krócej niż cztery miesiące nie można ubiegać się o BSN, ale o sofi number (social fiscal number). Do jego otrzymania także wymagane są dowód tożsamości i kontrakt mieszkaniowy. Obywatele spoza UE muszą także przynieść pozwolenie na pobyt i podjęcie pracy oraz umowę o zatrudnienie. Na numer czeka się do kilku tygodni. W obu wypadkach na spotkanie aplikacyjne trzeba się umówić telefonicznie. W niektórych agencjach można uzyskać pracę, kiedy jeszcze nie posiada się numeru, ale gwarancję jego otrzymania. Natomiast wypłacenie pensji jest możliwe dopiero po przyznaniu numeru.
Pozwolenie na pracę
Kwestia pozwolenia na pracę i restrykcji godzinowych zależy od narodowości.
Obywatele Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch nie potrzebują pozwolenia na podjęcie pracy. Nie ma także żadnych restrykcji, co do liczby godzin możliwych do przepracowania.
Obywatele Bułgarii i Rumunii potrzebują pozwolenia na pracę, o które musi się ubiegać pracodawca lub agencja. Tutaj także nie ma limitów godzinowych.
Obywatele pozostałych krajów świata potrzebują pozwolenia na podjęcie pracy. Obowiązują ich także obostrzenia co do liczby godzin: mogą podjąć pracę w pełnym wymiarze w czerwcu, lipcu i sierpniu albo pracę w niepełnym wymiarze – nie więcej niż 10 godzin tygodniowo. Możliwa do wyboru jest tylko jedna opcja. O pozwolenie na podjęcie pracy może się ubiegać tylko agencja lub pracodawca. Do aplikacji wymagany jest dokument zezwalający na pobyt oraz zaświadczenie o byciu studentem holenderskiej uczelni. Cały proces trwa około pięciu tygodni.
Studentom zaleca się rejestrację w Dutch Service Immigration, co może znacznie ułatwić poszukiwanie pracy.
Co ze znajomością języka?
To, czy studentowi wystarczy znajomość języka angielskiego do podjęcia pracy w Holandii zależy w dużej mierze od miasta, w którym mieszka, pracy, którą chciałoby się podjąć i jej wymiaru godzinowego. Przykładowo w Nijmegen - jednym z popularniejszych celów wypraw erasmusowych - znalezienie pracy bez znajomości niderlandzkiego jest niezwykle trudne, o czym biura pośrednictwa pracy informują na samym początku. Oczywiście nie należy się poddawać, przy odrobinie szczęścia i wytrwałości można znaleźć pracę dorywczą lub w niepełnym wymiarze godzin. Zdecydowanie łatwiej jest w wakacje, kiedy zaczynają się prace sezonowe.
Jak szukać pracy?
W Holandii istnieje wiele biur pośrednictwa pracy, w których można zostawić swoje CV. Niektóre z nich specjalizują się w ofertach z konkretnego sektora, np. biurowego albo technicznego. Pracą dla studentów zajmuje się biuro ASA (www.asastudent.nl).
Można także skorzystać z licznych portali internetowych, gdzie pracodawcy wystawiają swoje oferty, a kandydaci mogą zamieszczać CV. Zazwyczaj trzeba wtedy wypełnić specjalny formularz, dotyczący doświadczenia zawodowego, edukacji, preferencji, które pomagają nakreślić profil kandydata. Warto przed jego wypełnieniem zapoznać się z systemem holenderskiego szkolnictwa - wymagane jest opisanie rubryczki dotyczącej wykształcenia, gdzie pojawiają się skróty, które mogą wprowadzić aplikanta w konfuzję, jeśli nie wie, jaki typ szkół one oznaczają. Przykładowo skrót HBO oznacza wyższą szkołę zawodową. Bardzo klarowne omówienie stopni edukacji w Holandii znajduje się na angielskiej Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_Netherlands). Portalem przeznaczonym szczególnie dla studentów jest Studentenbaan.nl. Można spróbować zamieścić swoje ogłoszenie także na stronie Maarktplatz.nl - odpowiedniku polskiego Gumtree.pl.
Wielu ludzi próbuje także szukać pracy na własną rękę.
Ubezpieczenie zdrowotne i podatki
Bolesną dla portfela może być kwestia konieczności wykupienia bardzo drogiego ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii każda pracująca osoba, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar godzinowy, ma obowiązek posiadać niderlandzkie ubezpieczenie zdrowotne. To samo dotyczy pracujących studentów, nawet jeśli posiadają oni Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Ponieważ ubezpieczenie to jest bardzo drogie, rząd holenderski oferuje pewną pomoc osobom z małymi przychodami. Aby ją otrzymać, najlepiej udać się do biura podatkowego, gdzie wypełnia się odpowiedni formularz.
Ponieważ koszty ubezpieczenia i podatków są wysokie, wiele osób decyduje się na pracę "na czarno" w restauracjach, kawiarniach itd. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wyższych pensji, nie otrzymuje się wtedy żadnej rekompensaty finansowej np. przy wypadku w pracy.
Wiele przydatnych informacji na temat pracy w Holandii można znaleźć na stronie organizacji Nuffic (http://www.nuffic.nl.