Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Studenci i praca w Holandii

10.06.2011 Autor: Agata Koim[ 0 komentarzy ]
Praca w Holandii - wiele osób podejmuje  pracę "na czarno" w restauracjach, kawiarniach itd.

Praca w Holandii - wiele osób podejmuje pracę "na czarno" w restauracjach, kawiarniach itd.
Źródło: autor: Agata Koim

Wielu holenderskich studentów podejmuje pracę w niepełnym wymiarze godzin, żeby pokryć część kosztów utrzymania. Międzynarodowi studenci także mogą to zrobić, ale powinni pamiętać o kilku rzeczach.

Praca w Holandii - od czego zacząć?


Żeby móc legalnie pracować w Holandii, należy posiadać numer, który można określić jako odpowiednik polskiego NIP-u. Jeśli dana osoba chce przebywać w kraju dłużej niż cztery miesiące, ma obowiązek zarejestrować się w urzędzie miasta. Wymagane do tego są paszport lub dowód osobisty wraz z kontraktem mieszkaniowym. Po rejestracji czeka się do kilku tygodni na list z tzw. Burgerservicenummer (BSN). Jeśli pobyt trwa krócej niż cztery miesiące nie można ubiegać się o BSN, ale o sofi number (social fiscal number). Do jego otrzymania także wymagane są dowód tożsamości i kontrakt mieszkaniowy. Obywatele spoza UE muszą także przynieść pozwolenie na pobyt i podjęcie pracy oraz umowę o zatrudnienie. Na numer czeka się do kilku tygodni. W obu wypadkach na spotkanie aplikacyjne trzeba się umówić telefonicznie. W niektórych agencjach można uzyskać pracę, kiedy jeszcze nie posiada się numeru, ale gwarancję jego otrzymania. Natomiast wypłacenie pensji jest możliwe dopiero po przyznaniu numeru.

Pozwolenie na pracę


Kwestia pozwolenia na pracę i restrykcji godzinowych zależy od narodowości.
Obywatele Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Liechtensteinu, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch nie potrzebują pozwolenia na podjęcie pracy. Nie ma także żadnych restrykcji, co do liczby godzin możliwych do przepracowania.
Obywatele Bułgarii i Rumunii potrzebują pozwolenia na pracę, o które musi się ubiegać pracodawca lub agencja. Tutaj także nie ma limitów godzinowych.

Obywatele pozostałych krajów świata potrzebują pozwolenia na podjęcie pracy. Obowiązują ich także obostrzenia co do liczby godzin: mogą podjąć pracę w pełnym wymiarze w czerwcu, lipcu i sierpniu albo pracę w niepełnym wymiarze – nie więcej niż 10 godzin tygodniowo. Możliwa do wyboru jest tylko jedna opcja. O pozwolenie na podjęcie pracy może się ubiegać tylko agencja lub pracodawca. Do aplikacji wymagany jest dokument zezwalający na pobyt oraz zaświadczenie o byciu studentem holenderskiej uczelni. Cały proces trwa około pięciu tygodni.
Studentom zaleca się rejestrację w Dutch Service Immigration, co może znacznie ułatwić poszukiwanie pracy.

Co ze znajomością języka?


To, czy studentowi wystarczy znajomość języka angielskiego do podjęcia pracy w Holandii zależy w dużej mierze od miasta, w którym mieszka, pracy, którą chciałoby się podjąć i jej wymiaru godzinowego. Przykładowo w Nijmegen - jednym z popularniejszych celów wypraw erasmusowych - znalezienie pracy bez znajomości niderlandzkiego jest niezwykle trudne, o czym biura pośrednictwa pracy informują na samym początku. Oczywiście nie należy się poddawać, przy odrobinie szczęścia i wytrwałości można znaleźć pracę dorywczą lub w niepełnym wymiarze godzin. Zdecydowanie łatwiej jest w wakacje, kiedy zaczynają się prace sezonowe.

Jak szukać pracy?


W Holandii istnieje wiele biur pośrednictwa pracy, w których można zostawić swoje CV. Niektóre z nich specjalizują się w ofertach z konkretnego sektora, np. biurowego albo technicznego. Pracą dla studentów zajmuje się biuro ASA (www.asastudent.nl).
Można także skorzystać z licznych portali internetowych, gdzie pracodawcy wystawiają swoje oferty, a kandydaci mogą zamieszczać CV. Zazwyczaj trzeba wtedy wypełnić specjalny formularz, dotyczący doświadczenia zawodowego, edukacji, preferencji, które pomagają nakreślić profil kandydata. Warto przed jego wypełnieniem zapoznać się z systemem holenderskiego szkolnictwa - wymagane jest opisanie rubryczki dotyczącej wykształcenia, gdzie pojawiają się skróty, które mogą wprowadzić aplikanta w konfuzję, jeśli nie wie, jaki typ szkół one oznaczają. Przykładowo skrót HBO oznacza wyższą szkołę zawodową. Bardzo klarowne omówienie stopni edukacji w Holandii znajduje się na angielskiej Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_the_Netherlands). Portalem przeznaczonym szczególnie dla studentów jest Studentenbaan.nl. Można spróbować zamieścić swoje ogłoszenie także na stronie Maarktplatz.nl - odpowiedniku polskiego Gumtree.pl.
Wielu ludzi próbuje także szukać pracy na własną rękę.

Ubezpieczenie zdrowotne i podatki


Bolesną dla portfela może być kwestia konieczności wykupienia bardzo drogiego ubezpieczenia zdrowotnego. W Holandii każda pracująca osoba, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy i jej wymiar godzinowy, ma obowiązek posiadać niderlandzkie ubezpieczenie zdrowotne. To samo dotyczy pracujących studentów, nawet jeśli posiadają oni Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Ponieważ ubezpieczenie to jest bardzo drogie, rząd holenderski oferuje pewną pomoc osobom z małymi przychodami. Aby ją otrzymać, najlepiej udać się do biura podatkowego, gdzie wypełnia się odpowiedni formularz.
Ponieważ koszty ubezpieczenia i podatków są wysokie, wiele osób decyduje się na pracę "na czarno" w restauracjach, kawiarniach itd. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo wyższych pensji, nie otrzymuje się wtedy żadnej rekompensaty finansowej np. przy wypadku w pracy.

Wiele przydatnych informacji na temat pracy w Holandii można znaleźć na stronie organizacji Nuffic (http://www.nuffic.nl.

...

Odsłon: 7798 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Studenci i praca w Holandii nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Agata Koim Agata Koim Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 22.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Pracownik wylęgarni (k/m) - Niemcy 26.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Dohren

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Rostock

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy