Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Wspólna polityka rolna: definicje, cele, zasady

29.05.2009 [ 0 komentarzy ]

Idea wspólnej polityki rolnej pojawiła się dosyć późno, bo dopiero pod koniec prac nad Traktatem o EWG. Jednak z czasem okazało się, że WPR jest jedną z najważniejszych polityk UE. W Europie bowiem jest bardzo dużo państw, których gospodarka opiera się na rolnictwie.

Definicje


Na mocy art. 32 ust. 1 TWE rolnictwo obejmuje uprawę ziemi, hodowlę, leśnictwo i rybołówstwo, a także handel produktami rolnymi. Aneks I do TWE (dawniej Aneks II) wylicza produkty rolne, które są objęte wspólnym rynkiem.
Z uwagi na brak sprecyzowania pojęcia producenta rolnego w przepisach TWE, ETS uznał, że obowiązywać powinna definicja producenta rolnego wynikająca z ustawodawstwa wewnętrznego państw członkowskich.

Można jednak ustalić trzy podstawowe kryteria uznania danego producenta za producenta rolnego:
  • podjęcie kierownictwa gospodarczego jednostką rolno – produkcyjną
  • ponoszenie ryzyka i odpowiedzialności majątkowej za działalność jednostki rolno – produkcyjnej
  • uzyskanie w związku z tym, na gruncie ustawodawstwa wewnętrznego danego kraju członkowskiego, uprawnień socjalno – emerytalnych.

Cele wspólnej polityki rolnej


Cele WPR przedstawione są w art. 33 TWE. Można je podzielić na dwie grupy: celów ekonomiczno – rynkowych i celów socjalnych.

Cele ekonomiczno – rynkowe obejmują zwiększenie wydajności rolnictwa, a w następstwie o stabilizację rynków i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw.

Cele socjalne to : zapewnienie odpowiedniego życia ludności wiejskiej poprzez wzrost indywidualnych dochodów osób zatrudnionych w rolnictwie oraz ochrona konsumentów produktów rolnych gwarantując im korzystne ceny zakupu.

Cele te wykluczają się wzajemnie, co zauważył ETS i wydał orzeczenie, które stanowi, że państwo członkowskie może jeden z tych celów traktować preferencyjnie, pod warunkiem, że nie będzie to prowadziło do dyskryminacji producentów lub konsumentów.

Zasady WPR

  • Zasada wyjątkowości – oznacza, że reguły dotyczące WPR mają pierwszeństwo nad niektórymi zasadami ogólnymi, np. Rada na mocy art.42 TWE ma prawo wyłączyć zasady wolnej konkurencji w produkcji rolnej i handlu produktami rolnymi, jeśli jest to potrzebne do celów WPR.
  • Zasada preferencji europejskiej – reguła ta przyznaje pierwszeństwo interesom europejskich producentów i przetwórców produktów rolnych w odniesieniu do podmiotów gospodarczych pochodzących z państw trzecich.
  • Zasada wyłączenia jakiejkolwiek dyskryminacji, jednakowego traktowania producentów lub konsumentów rolnych na terenie UE.
  • Zasada solidarności finansowej – odnosi się ona do dwóch obszarów. Po pierwsze państwa członkowskie wspólnie ponoszą koszty WPR, przy czym państwa bogatsze i lepiej rozwinięte gospodarczo ponoszą większą część kosztów. Po drugie obowiązuje zasada współodpowiedzialności, oznacza, że jeśli dany producent rolny przekroczy swoje limity produkcyjne i narazi UE na większe wydatki, niż przewidywano, wówczas ma obowiązek ponieść część wydatków, do których wzrostu się przyczynił.
  • Zasada regionalizacji oddziaływania – Unia Europejska w ramach realizacji WPR musi uwzględniać specyfikę gospodarczą i warunku naturalne poszczególnych regionów UE oraz dążyć do zmniejszenia różnic pomiędzy regionami.
  • Zasada ochrony środowiska – musi być brana pod uwagę przy realizacji WPR.

Na podstawie: J. Barcz, "Prawo UE. Prawo materialne i polityki", 2003.


...

Odsłon: 9591 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Wspólna polityka rolna: definicje, cele, zasady nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-
Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pielęgniarka 04.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Schwerin

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 01.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Fizjoterapeuta 26.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wurzburg

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy