Łotewska stolica - Ryga
06.06.2011 | Autor: Emilia Urbańska | [ 2 komentarze ] |
Widok z wieży kościoła św. Piotra
Źródło: http://www.wikipedia.org/
Widok na starówkę
Źródło: http://www.wikipedia.org/
Zespół kamienic Trzej Bracia
Źródło: http://www.wikipedia.org/
Dom Bractwa Czarnogłowych
Źródło: http://www.wikipedia.org/
Uniwersytet Łotewski
Źródło: http://www.wikipedia.org/
- Wybierasz się na Łotwę?
- Zarezerwuj hotel na Łotwie
- Wynajmij samochód na Łotwie
- Podobne tematy:
- 7 cudów Portugalii
- Średniowieczne nagrobki w Chorwacji na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
- Podatki odstraszyły Niemców od kościołów
- Łotwa - inne artykuły:
- Rosja może wprowadzić sankcje na produkty rybne z UE
- Wojna hybrydowa – UE kontra Rosja
- Eksport na wschód – nie tylko Rosja się liczy
Ryga to połączenie średniowiecza i secesyjnej architektury. Cegła łączy się tu z delikatnymi, falistymi kształtami i fantazyjnymi wzorami. Wszystko to sprawia wspaniałe wrażenie.
Krótka historia miasta
W Zatoce Ryskiej nad rzeką Dźwiną mieści się Ryga - stolica Łotwy. Miasto to znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, podobnie jak estoński Tallin, dlatego też podróże w stronę tych nadbałtyckich państw stały się tak popularne.
Miasto powstało w 1201 roku, jego założycielem był biskup Albert von Buxhövden, wcześniej była to osada rybacka. Miasto posiadało port i należało do Hanzy, było cenionym ośrodkiem handlowym, ze względu na swoje korzystne położenie. Ryga przechodziła pod władanie różnych państw na przestrzeni wieków. Przez długi czas zostawała pod wpływami niemieckimi. Znajdował się tu niemiecki Zakon Kawalerów Mieczowych. Miasto należało do I Rzeczypospolitej, Szwecji, Rosji, Niemiec oraz ZSRR. Spowodowało to, że w mieście widać liczne naleciałości poszczególnych kultur. Stolicą Republiki Łotewskiej Ryga stała się w 1918 roku. Jednakże w 1940 r. miasto zostało wcielone do ZSRR. Ostatecznie stolicą niepodległego państwa łotewskiego, Ryga stała się dopiero w 1991 roku - po ogłoszeniu niepodległości przez Łotwę. Miasto podzielone jest na 47 mikrorejonów, które porównać można do naszych osiedli.
Starówka i zabytki łotewskiej stolicy
Ryska starówka jest niezwykle mała, jednak zdecydowanie godna uwagi. Znajdują się tu średniowieczne, kupieckie kamienice i gotyckie kościoły. Ponadto zobaczyć tu możemy gmachy gildii kupieckich, a także pozostałości obronnych murów. Dla Rygi, poza średniowieczną zabudową, charakterystyczna jest architektura secesyjna. Niezwykłego uroku nadają miastu brukowane, wąskie uliczki. Na starówce znajduje się również Doma Baznica - katedra z XIII wieku wraz z kompleksem klasztornym, która jest największą średniowieczną świątynią w krajach nadbałtyckich. Ciekawym zabytkiem jest również XIV–wieczny Dom Bractwa Czarnogłowych. Ponadto na Starym Mieście spotkać możemy tak zwanych Trzech Braci - kompleks średniowiecznych mieszkalnych domów, których nazwa nawiązuje do Trzech Sióstr znajdujących się w Tallinie, będących również zespołem trzech budynków. Najstarszy z Braci to późnogotycki budynek z XV wieku, znajduje się on po prawej stronie, środkowy pochodzi z 1646 roku, natomiast najmłodszy z nich to XVII-wieczna kamienica czynszowa. Nad Dźwiną znajduje się także zamek pochodzący z XIV wieku. Rigas pils posiadał 4 baszty, do dziś jednak zachowała się tylko jedna. Był on siedzibą władz rosyjskiej guberni a także pałacem prezydenckim. Współcześnie jest rezydencją prezydencką oraz siedzibą kilku państwowych muzeów. Swoją siedzibę mają tu między innymi: Muzeum Sztuki Obcej (eksponaty greckie, rzymskie, włoskie, niemieckie i flamandzkie), a także Muzeum Literatury i Sztuki.
Podczas panowania rosyjskiego, w Rydze powstała prawosławna cerkiew - Sobór Narodzenia Pańskiego, która została zbudowana w latach 1876 - 1883 w stylu bizantyjskim. W mieście znajdziemy również świątynie rzymskokatolickie, między innymi Katedrę św. Jakuba. Do najstarszych średniowiecznych kościołów należy świątynia pod wezwaniem św. Piotra, która pochodzi z XIII wieku. Znajdowała się przy niej jedna z najstarszych miejskich szkół. Ponadto z wieży kościoła roztacza się piękna panorama Rygi. W mieście swoje piętno odcisnął także socrealizm. Jego reliktem jest wieżowiec Akademii Nauk Łotwy. Posiada on 21 pięter, budowany był w latach 1952- 1958. W 1905 roku zbudowano natomiast w Rydze Synagogę Miejską w stylu klasycystycznym. Dwukrotnie stawała się ona celem ataków bombowych. W centrum znajduje się Pomnik Wolności, który symbolizuje niepodległość państwa. Zastąpił on pomnik Piotra Wielkiego. Niezależność Łotwy uosabia część monumentu zwana „alegorią wolności”, przedstawiająca postać trzymającą w dłoniach trzy gwiazdy, które mają odpowiadać historycznym regionom państwa - Inflanty, Kurlandia i Łatgalia. W Rydze znajduje się również Uniwersytet Łotewski założony w 1919 roku. W mieście wiele miejsca poświęcono również dla zieleni, znajduje się tam 15 miejskich parków oraz 7 parków leśnych, a ponadto liczne skwery oraz bulwary. Miasto tętni życiem, znajduje się tu niezwykle wiele restauracji, kawiarni i nocnych klubów, które przyciągają turystów niemal cały rok.
Najważniejsze informacje dotyczące wyjazdu do Łotwy można znaleźć na stronie
www.ryga.polemb.net
ABC
2012-02-23, 14:21
Proszę nie pisać bzdur, że Ryga stała się stolicą Łotwy dopiero w 1991r., poniważ stała się nią w 1918r.!!! Między I, a II, wojną światową istniała niepodległa Łotwa, która powstała, tak jak Polska- po I wojnie światowej i stolicą Łotwy była już wtedy Ryga. Potem był okres okupacji sowieckiej i odzyskanie niepodległości w 1991r.