Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Seminarium dziennikarskie w Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie - relacja

23.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Fundacja Konrada Adenauera. Przedstawicielstwo w Polsce - Warszawa ul. Dąbrowskiego 56

Fundacja Konrada Adenauera. Przedstawicielstwo w Polsce - Warszawa ul. Dąbrowskiego 56
Źródło: zbiory własne

Ivan del Vecchio - ambasador Chorwacji w Polsce

Ivan del Vecchio - ambasador Chorwacji w Polsce
Źródło: zbiory własne

prof. Ewa Stasiak-Jazukiewicz i Dominika Bychawska-Siniarska

prof. Ewa Stasiak-Jazukiewicz i Dominika Bychawska-Siniarska
Źródło: zbiory własne

Od lewej: Agnieszka Lichnerowicz, Hanka Nowicka i Natalia Sosin

Od lewej: Agnieszka Lichnerowicz, Hanka Nowicka i Natalia Sosin
Źródło: zbiory własne

20 maja w siedzibie Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie odbyło się seminarium na temat dziennikarstwa europejskiego.

Współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy (SMD) ‘Polis’. Odbyło się ono w pięknym dworku przy ul. Dąbrowskiego 56 i zgromadziło około 30 osób, w tym studentów, dziennikarzy, przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i SMD ‘Polis’.

Programme d’Information du Citoyen Europeen (PRINCE)Pierwsze przemówienie należało do Anny Reismann koordynatorki programu PRINCE, w ramach którego seminarium się odbyło. Zaprezentowała ona projekt ‘Rozszerzenie Unii Europejskiej – zaangażuj się’. Jego zadaniem jest wyjaśnianie Europejczykom procesu rozszerzenia UE i pogłębianie ich wiedzy na temat państw kandydujących. Dzięki temu możemy dowiedzieć się więcej na temat państw z Bałkanów Zachodnich, które ubiegają się o przyjęcie do Wspólnoty.

‘Chcielibyśmy wzmacniać debatę o wyzwaniach i korzyściach rozszerzenia’- powiedziała Anna Reismann.

Program PRINCE skierowany jest do dziennikarzy, publicystów, lokalnych polityków i samorządowców oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji, a więc do wszystkich tych osób i instytucji, które kształtują opinię publiczną i mogą pomóc w realizacji projektu. Jest on realizowany w ośmiu państwach: Polsce, Holandii, Czechach, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Grecji i na Węgrzech. Warunkiem uczestnictwa jest apolityczność wyżej wymienionych osób i instytucji.

Spotkanie z Jego Ekscelencją ambasadorem ChorwacjiPierwszym gościem spotkania był ambasador Chorwacji w Polsce, Ivan del Vecchio, który pokrótce przedstawił historię państw byłej Jugosławii w ostatnich kilkudziesięciu latach oraz drogę swojego kraju w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej. Mówił także o problemach współczesnych Bałkanów.

‘Tito był bardzo mądry. Świetnie zorganizował nasz kraj (...), ale ja rozumiałem, że ten system nie jest przyszłościowy, bo nie było definicji własności prywatnej. Po Tito grupy etniczne zaczęły pytać o swobody religijne i wyrażanie swojej tożsamości.’- powiedział.

Jeśli chodzi o członkostwo Chorwacji w Unii Europejskiej, ambasador wyraził przekonanie, że jest to kwestia roku-dwóch, kiedy jego kraj dołączy do Wspólnoty. ‘Jest to jedyna alternatywa. Nie chcemy nawet rozmawiać o innej’- podkreślił.

Dyskusja panelowa ‘Rola dziennikarzy w kształtowaniu wizerunku krajów wstępujących do Unii Europejskiej’Pierwsza z zaplanowanych dyskusji panelowych dotyczyła ‘Roli dziennikarzy w kształtowaniu wizerunku krajów wstępujących do Unii Europejskiej’. Głos zabrali prof. Ewa Stasiak-Jazukiewicz i dr Marko Babic z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Maria Graczyk reprezentująca portal www.EurActiv.com . Moderatorką panelu była Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Poruszono problem braku szerokiej informacji na temat Bałkanów w mediach, które omawiają głównie tematy związane z Unią Europejską, gospodarką lub ‘sensacje’ (afery, skandale). Wizerunek Bałkanów w mediach jest na ogół negatywy. Dziś, dla przeciętnego Europejczyka, region ten kojarzy się głównie z wojną, korupcją czy 'mieszanką wybuchową' w postaci wielonarodowościowej kultury. Telewizja i prasa kształtują stereotypy na ten temat, co nie sprzyja rzetelnej informacji o południowych sąsiadach Unii. Niewiele wiemy na temat kultury, życia społecznego czy sportu w tym regionie.

Zaproszeni paneliści starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie są przyczyny takiego stanu. Podkreślali, że bardzo wiele zależy od samych dziennikarzy i redakcji. Media powinny dawać szansę na rzetelną informację i kształtować tożsamość europejską, co jest możliwe w pełni tylko wtedy, gdy Europę traktujemy jako całość – bez dzielenia jej na Unię i pozostałe kraje.

‘W imię europejskiego interesu trzeba mówić o Europie jako całości – wspólnocie, a nie tylko o własnych korzyściach z bycia w Unii’ – powiedziała prof. Ewa Stasiak-Jazukiewicz.

Zaproszeni goście podkreślali rolę dziennikarstwa obywatelskiego w kształtowaniu światopoglądu Europejczyków. Pozwala ono na często kontrowersyjne, ale rzetelne przedstawianie prawdy. Dziennikarze powinni stawiać pytania, dążyć do prawdy i poruszać ważne tematy w mediach, które powinny stać się forum debaty.

Maria Graczyk zaznaczyła natomiast, że ‘główną rolą dziennikarzy jest informowanie, a nie kształtowanie opinii’. Dr Marko Babic dodał, że ‘Liczy się profesjonalizm dziennikarzy (…), a media wyznaczają nam cele do osiągnięcia’

Dyskusja panelowa ‘Proces rozszerzenia Unii Europejskiej – jak to relacjonować?’W drugiej dyskusji wzięli udział: Natalia Sosin z Polsat News, Hanka Nowicka – autorka projektu ‘Bosnian Memory Paths’ oraz Agnieszka Lichnerowicz z Radia TOK FM. Moderatorem debaty był Jan Dąbkowski z SMD 'Polis'.

Hanka Nowicka opowiedziała o swoim projekcie przedstawiającym 19 historii ludzi, którzy przeżyli wojnę na Bałkanach i wyjechali z Bośni i Hercegowiny nigdy do niej nie wracając. Jest to przedsięwzięcie międzynarodowe, a jego celem jest pokazanie Europie historii prostych ludzi. Szczegółowy opis tego przedsięwzięcia możemy zobaczyć tutaj:
bosnianmemorypaths.com

‘Przy pisaniu profili tych ludzi kierowaliśmy się tym, co powiedzieli nam o sobie. (…) Przed wojną nie miało to dla nich znaczenia, ale teraz potrafią określić swoją tożsamość’ – powiedziała autorka projektu.

Jest to bardzo ważny projekt w kontekście kształtowania naszej wiedzy o Bałkanach.

Według Agnieszki Lichnerowicz ‘Pokazując dany region, pomagamy czytelnikom go zrozumieć’.

Poszerzamy w ten sposób wiedzę odbiorców na temat, który poruszamy. Jest to ważne, gdyż media bardzo mało poruszają temat Bałkanów - nie wiemy, jakimi problemami żyją tamci ludzie, ani co jest dla nich ważne.

Spotkanie w Fundacji Konrada Adenauera zakończyło się wręczeniem uczestnikom certyfikatów potwierdzających udział w seminarium.

Dla mnie udział w seminarium był nowym, ciekawym doświadczeniem. Poszerzyły się moje horyzonty myślowe na temat 'sztuki dziennikarskiej' oraz Bałkanów Zachodnich.

...

Odsłon: 6284 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Seminarium dziennikarskie w Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie - relacja nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - okolice Berlina - bez znajomości języka! 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Berlina

Komisjoner (k/m) - Ibbenbüren / Emsdetten - Niemcy 21.12.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ibbenbüren / Emsdetten

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! Naukowcy donoszą: dziura ozonowa się zasklepia! RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

W centrum Polski głośno o biotechnologii... fbeSQKgnDsy: qeQZTcruCgAPRGH

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... wQqegFXKPzdf: hVybWjsNLzOSGJ

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy