Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Praca za granicą - nie daj się oszukać!

19.05.2011 Autor: Nasz Swiat [ 0 komentarzy ]
Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, znacznie wzrosła liczba obywateli polskich wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, znacznie wzrosła liczba obywateli polskich wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy
Źródło: stock.xchng

Polacy nie znając języka nie potrafią znaleźć pracy, zadłużają się, a w niektórych przypadkach stają się bezdomnymi.

Polacy nie znając języka nie potrafią znaleźć pracy, zadłużają się, a w niektórych przypadkach stają się bezdomnymi.
Źródło: www.everystockphoto.com

Polacy wyjeżdżają często za granicę w poszukiwaniu pracy. Każdego roku bardzo dużo rodaków ginie tam bez śladu. Aby temu zapobiec fundacja ITAKA zorganizowała kampanię społeczną "Bezpieczna praca".

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, znacznie wzrosła liczba obywateli polskich wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy. Niestety zdarza się, że padają oni ofiarą nieuczciwych pośredników pracy lub oszustów. Osoby oszukane, często pozostawione bez środków do życia, należą do grupy szczególnie narażonej na ryzyko zaginięcia. Na 1365 osób, których zaginięcie zgłoszono do fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych w 2010 r., aż 270 zaginęło za granicą. Najwięcej Polaków zaginęło w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Włoszech.
O zagrożeniach związanych z wyjazdem do pracy za granicą i kampanii "Bezpieczna praca" opowiada Monika Sternik w rozmowie z Anną Malczewską:

Od jakiego czasu trwa kampania społeczna „Bezpieczna praca” i jakie są jej główne cele?

Kampania trwa od 30 marca 2011 r. Jej główne cele to przeciwdziałanie zjawisku handlu ludźmi i pracy przymusowej oraz zmniejszenie liczby zaginięć wśród osób wyjeżdżających do pracy za granicę. W ramach naszej akcji zamierzamy przekazać im niezbędne informacji: jak się przygotować do wyjazdu, jak zachować się w razie zagrożenia oraz do jakiej instytucji udać się po pomoc.


Skąd z Polski wyjeżdża najwięcej naszych rodaków do pracy za granicą?

Fundacja ITAKA nie prowadzi takich statystyk. Możemy odnieść się do liczby zaginięć – wg danych ITAKI najwięcej zaginionych zgłaszanych jest w województwach dolnośląskim, śląskim i mazowieckim.

Ze statystyk Państwa wynika, że duży odsetek zaginionych to ludzie młodzi, poniżej 35 lat. Z jakiego powodu najczęściej „słuch o nich ginie”?

Wynika to z faktu, że to właśnie młodzi ludzie najchętniej decydują się na wyjazd do pracy za granicę. Chętniej też podejmują ryzyko pracy „na czarno” czy u niesprawdzonego pracodawcy. Chęć szybkiego „dorobienia się” popycha ich do nieprzemyślanych decyzji i źle zaplanowanych wyjazdów.

Gdzie w Europie ginie najwięcej Polaków?

Zdecydowana większość zagranicznych zaginięć Polaków zgłaszana jest na terenie Wielkiej Brytanii (67 osób zaginionych w 2010 r.) , Niemczech (43 osoby zaginione w 2010 r.), Włoszech i Holandii (w obydwu krajach po 20 zgłoszeń zaginięcia Polaków w 2010 r.).


Na jakie trudności najczęściej napotykają?

Polacy często decydują się na wyjazd bez znajomości języka kraju, do którego jadą. To sprawia, że na miejscu nie są w stanie zweryfikować oferty pracy czy skutecznie egzekwować swoich praw. Przez to łatwiej padają ofiarą nieuczciwych pracodawców czy pośredników. Często też wyjeżdżają bez zabezpieczenia finansowego i nie zapewniając sobie mieszkania. Nie znając języka nie potrafią znaleźć pracy, zadłużają się, a w niektórych przypadkach stają się bezdomnymi.


Na stronie bezpiecznapraca.eu osoby, które zamierzają wyjechać w poszukiwaniu pracy mogą znaleźć wiele cennych informacji: jak się przygotować do wyjazdu, jak zachować się w razie zagrożenia oraz do jakiej instytucji udać się po pomoc, przygotowanych przez ITAKĘ - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Dlaczego według Państwa, mając dostęp do wyżej wymienionych informacji nasi rodacy nadal bardzo często decydują się na wyjazd „w ciemno”?

Większość zaginięć zagranicznych wiąże się z wyjazdem do pracy. Polacy chętnie wyjeżdżają „w ciemno” i podejmują pracę nielegalnie, przy czym nie znają języka kraju, w którym przebywają. W ten sposób łatwo padają ofiarą oszustów.
Poza tym wciąż panuje przeświadczenie, że w krajach takich, jak Wielka Brytania, Holandia czy Niemcy jest ogromne zapotrzebowanie na tanią siłę roboczą. Często Polacy wyjeżdżają do swoich znajomych, którzy twierdzą, że doskonale sobie radzą i nie ma żadnych problemów ze znalezieniem pracy. Potem na miejscu okazuje się, że pracy jednak nie ma.


Dlaczego często boją się przyznać przed rodziną w Polsce, że nie powiodło się im za granicą?

Bardzo często ludzie wstydzą się przyznać, że nie udało im się znaleźć dobrej pracy. Wyjazd za granicę do pracy traktują jako wielką, często już ostatnią szansę na poprawienie sytuacji finansowej swojej i swojej rodziny. Nierzadko zadłużają się u rodziny i znajomych, a gdy ponoszą porażkę i nie są w stanie oddać długu, wstyd sprawia, że ucinają kontakt z rodziną.

Fundacja ITAKA prowadzi także całodobową linię + 48 22 654 70 70, gdzie eksperci udzielają informacji zarówno osobom, którym nie udało się za granicą oraz ich rodzinom. Czy pod ww. numer można zadzwonić zza granicy?

Tak, pod ten numer można dzwonić także zza granicy. Psycholodzy i specjaliści ds. poszukiwań dyżurują przy nim całą dobę przez 7 dni w tygodniu.

Z Moniką Sternik, z fundacji Itaka rozmawiała Anna Malczewska.


...

Odsłon: 8201 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Praca za granicą - nie daj się oszukać! nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Nasz Swiat Nasz Swiat Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: północno-zachodnie Niemcy

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy