Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Bawaria to nie tylko Oktoberfest!

20.05.2011 Autor: katja szalek[ 1 komentarz ]
Bawaria

Bawaria
Źródło: Wikipedia

Neuschwanstein - zamek w Alpach Bawarskich

Neuschwanstein - zamek w Alpach Bawarskich
Źródło: Wikimedia Commons

Oktoberfest - święto piwa

Oktoberfest - święto piwa
Źródło: Wikimedia Commons

Bawaria leży w samym środku Europy granicząc ze Szwajcarią, Austrią i Czechami. Jest największą i zarazem najciekawszą krainą Niemiec.

Urocze krajobrazy, czyste jeziora oraz słoneczne winne zbocza przyciągają amatorów romantycznego wypoczynku. Na popularnych trasach turystycznych, jak na przykład Romantyczna Trasa, Trasa Zamków albo Niemiecka Trasa Alp można odkryć piękne zamki i baśniowe krajobrazy.

Bawaria to prawdziwy raj dla turystów również zimą: Alpy z najwyższym szczytem w Niemczech, górą Zugspitze oraz ze świetną infrastrukturą: wyciągami i schroniskami - stwarzają bardzo dobre możliwości dla narciarzy. Latem piękne jeziora przyciągają miłośników sportów wodnych. Górzyste tereny Lasu Bawarskiego wabią nieskazitelną przyrodą i rozsądnymi cenami. Warto więc zorganizować podróż, by poznać ten rejon.

Region wyróżnia się różnorodnością krajobrazu, zamożnością oraz tradycją – wszystko to sprawia, że co roku ponad 26 milionów gości przybywa tu, czyniąc Bawarię najpopularniejszym celem urlopowym Niemiec. Głównymi miastami regionu są: Monachium, Norymberga, Augsburg i Bamberg.

Monachium - dawna stolica Niemiec


Monachium za czasów upadku Berlina przejęło jego rolę – to tu była przez długi czas prawdziwa stolica Niemiec. Barokowe kościoły, średniowiecznie klasztory oraz inne zabytki metropolii światowego formatu są symbolami Bawarii. Tu wznoszą się również majestatyczne pałace, pochodzące z czasów rozkwitu niepodległego królestwa, tu rozwija się współczesny przemysł.

Nymphenburg to bardzo chętnie odwiedzany przez turystów zespół pałacowo-parkowy mieszczący letnią rezydencję Wittelsbachów. Barokowy pałac z lat 1663-1728 wybudowany w duchu włoskiej willi prezentuje bogate wnętrza i park krajobrazowy z kanałami wodnymi i pawilonami oraz rokokowy domek myśliwski Amalienburg.

Norymberga - symbol niemieckiej historii


Norymberga to raj nie tylko dla amatorów słynnych pierników czy kiełbasek, ale także symbol niemieckiej historii, drugie co do wielkości miasto Bawarii. To tu niemal pięć wieków temu wydano dzieło Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", tu działał wynalazca globusa Martin Behaim oraz Wit Stwosz.

Bamberg - miasto na siedmiu wzgórzach


Bamberg to miasto leżące - podobnie jak antyczny Rzym - na siedmiu wzgórzach. Można zwiedzić tu wspaniale zachowane Stare Miasto, wzgórze katedralne i stary pałac biskupi - oplecione rzeką Regnitz. Warto zobaczyć też zamek na wodzie - Concordia oraz skosztować wyśmienitego lokalnego piwa.

Königsee – Jezioro Królewskie jest najpiękniejszym zakątkiem Berchtesgadener Land. Akwen ma powierzchnię 5,5 km2, a jego głębokość dochodzi nawet do 188 m.

Chiemsee – największe jezioro Bawarii, zajmujące powierzchnię 80 km2. Leży na wysokości 518 m n.p.m.. To prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych – żeglarzy, narciarzy i nurków. Na tle imponującej scenerii Alp jezioro wygląda bajkowo, otoczone małymi miasteczkami i wyspami, na których warto zobaczyć zabytkowe budowle.

Tracht - ludowy bawarski strój


Rdzenni Bawarczycy z dumą obnoszą się z lokalnymi zwyczajami i tradycjami. Po dziś dzień na ulicach nowoczesnej metropolii często można spotkać pocztówkowego Bawara w kapeluszu z piórkiem i w skórzanych, wyszywanych spodniach. Tracht – ludowy bawarski strój jest nieodłącznym ubiorem podczas licznych uroczystości regionalnych, szczególnie na Oktoberfest.

Krainy i szlaki turystyczne Bawarii


Trasy turystyczne łączą w ciekawy sposób najpiękniejsze miejsca natury i kultury oraz zachęcają do zaplanowanego poznawania atrakcyjnych miejsc regionu. Trasy: Romantyczna, Alpejska, Sissi, Zamkowa, Cesarzy i Królów oraz Naddunajska – to prawdziwe złote szlaki, wycieczka pozostawi turystów pod ogromnym wrażeniem.

Trasa Romantyczna (Romantische Straße) – to trakt znany z bajkowych zamków i malowniczych miasteczek. Prowadzi z Würzburga na Północy do Füssen, które znajduje się u podnóża Alp.

Prien am Chiemsee
oferuje o wiele więcej niż tylko bawarskie morze. Dzięki dogodnemu położeniu pomiędzy Monachium a Salzburgiem, gmina ta jest ulubionym miejscem letniego wypoczynku. Bardzo łatwo można stąd dotrzeć do wielu zabytków, w tym najważniejszego z nich: Neuschwanstein. Zamek ten znajduje się w Alpach Bawarskich – w gęstym lesie wznosi się jak we śnie – jego jasne mury i smukłe wieże wyłaniają się z pokrytych mgłą gór. Siedziba bawarskiego króla Ludwiga II, który swoje dzieciństwo spędził otoczony legendami i baśniami o czasach średniowiecznych, stanowić miała spełnienie dziecięcej wizji wspaniałego i czarującego zamku. Niestety budowla nigdy nie została ukończona, bo władca tragicznie zmarł. Jednakże zamek i tak robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, a tłumy turystów zawsze czekają w kolejce do zwiedzania. Bajeczna bryła zawieszonego na skale była pierwowzorem dla rysowników projektujących zamek Królewny Śnieżki do bajki Disneya.

Szwajcaria Frankońska
(Fränkische Schweiz) – położona pomiędzy Norymbergą, Bambergiem a Bayreuth jest jednym z najładniejszych regionów turystycznych Niemiec. Na turystów czekają tu malownicze łąki, porośnięte zbożem wyżyny, położone wysoko na skałach zamczyska, bajkowe dolomitowe skały i jaskinie.

Las Bawarski (Bayerischer Wald) – to pasmo górskie, które sięga od Dunaju po Pasawę. Jest prawdziwym rajem nie tylko dla wspinaczy, wędrowców i narciarzy, ale również dla botaników oraz miłośników kultury i sztuki. Rejon słynie z wydmuchiwanych za pomocą piszczela waz, szklanek i dzbanów.

Nationalpark Berchtesgaden – park narodowy, w którym żyje wiele rzadkich roślin i zwierząt, można go zwiedzać podczas wycieczek organizowanych od wiosny do jesieni.


Bawarskie menu


Menu tego regionu jest specyficzne: ciężkie, mocno okraszone i podlane piwem. To typowa męska kuchnia uwielbiana zarówno przez ciężko pracujących pasterzy, jak i inteligencję z całej Europy. Norymberga znana jest na świecie przede wszystkim z kiełbasek, które w wielu kuchniach grilluje się według starej tradycji na bukowym drewnie. Ale skosztować można tu również takich specjałów jak:
 • Rauchfischsuppe - zupa z wędzonej ryby
 • Champignon-Creme-Suppe - zupa pieczarkowa-krem
 • Streusel - śliwki z kruszonką
 • Obazda, czyli asystentka piwa w postaci pasty serowej
 • Trójka, czyli śniadanie po bawarsku: biała kiełbasa, słodka musztarda i precel

Wydarzenia


Oktoberfest - święto piwa odbywające się rokrocznie na przełomie września i października, na łąkach Teresy w Monachium. Podczas imprezy w gigantycznych namiotach mieszczących po kilka tysięcy osób, piwo leje się strumieniami do ogromnych, litrowych kufli tzw. Maß Bier. Chmielowe dożynki każdego roku odwiedza około siedem milionów osób z całego świata, które wypija średnio pięć milionów litrów piwa, bawiąc się przy tym, tańcząc i śpiewając.

Frankońskie święto wina – zaczyna się już w marcu. Butelki do wina tzw. Bocksbeutel, o charakterystycznym kształcie są znakiem rozpoznawczym wina frankońskiego, które od 1200 lat wytwarzane jest tu, nad Menem.

Pod względem kulturalnym w Niemczech, Norymberga nie ma chyba sobie równych. Co roku odbywa się tu około 800 imprez, najbardziej znane to:
 • Niebieska noc (Blaue Nacht) - noc kultury w Niemczech,
 • Międzynarodowy Tydzień Organowy na początku lipca,
 • Turniej rycerski (Tucher Ritterspiele)odbywający się latem
 • Wyścig kolarski dookoła Starego Miasta
 • Święto Starego Miasta we wrześniu
 • Tor Norisring, gdzie przez cały weekend ścigają się bolidy
 • Targi staroci "Trempelmarkt" - największy pchli targ w Niemczech, odbywa się wiosną i jesienią
 • Martinstag - Laternenfest – listopadowy dzień św. Marcina - Festiwal Lampionów
 • Jarmark Bożonarodzeniowy pod Kościołem Mariackim.

Pielgrzymki


Pielgrzymki w Bawarii mają wielorakie znaczenie:

1. Od wyboru w 2005 roku kardynała Józefa Ratzingera na głowę kościoła katolickiego, wielką popularnością cieszy się trasa śladami papieża Benedykta XVI.

2. Miasteczko Altötting znane od setek lat jako miejsce kultu maryjnego – co roku przybywa tu około miliona pielgrzymów z całego świata.

3. Szlak pielgrzymkowy św. Marii Crescentia wiedzie z Kaufbeuren do Ottobeuren i Mindelheim – długość trasy 88 kilometrów.

4. W regionie Allgäu Drogą św. Jakuba możemy przejść z Ries do Jeziora Bodeńskiego.


BMW WELT


Samochody marki BMW są produkowane w Monachium. Niedaleko siedziby głównej BMW Welt znajduje się muzeum, które w 2008 roku zostało gruntownie przebudowane i ponownie otwarte dla zwiedzających zafascynowanych tą wspaniałą marką. Wystawa muzeum podzielona jest na siedem części: stylistyka, firma, motocykle, technologia, sport, marka oraz rozwój różnych serii.

Imponujący świat gór i bajkowych pogórzy oraz czyste rzeki i jeziora, pełne zabytków miasta Frankonii i Górnej Bawarii oraz osobliwości natury takie, jak chociażby Las Bawarski czynią z tego regionu Niemiec jeden z najpopularniejszych kierunków zwiedzania w Europie. Warto w tej okolicy zaplanować podróże lub gdy planujemy zwiedzić inne kraje, chociaż po drodze do Włoch czy Hiszpanii spędzić tu kilka ciekawych dni.

Autor:
Katja Szalek redaktor portalu o tematyce turystycznej www.eprzewodnicy.pl
...

Odsłon: 12054 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Bawaria to nie tylko Oktoberfest! :

Komentarz

daigoumee

2011-05-23, 01:32

What a great resource!Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

katja szalek katja szalek Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - blisko granicy - Bautzen 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bautzen

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Pracownik działu wysyłki (k/m) 07.01.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy