Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Absolwentem być, czyli problemy ze znalezieniem pracy

19.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Koniec studiów! Co dalej?

Koniec studiów! Co dalej?
Źródło: www.everystockphoto.com

Szkolenia zwiększają mobilnośc absolwentów na rynku pracy

Szkolenia zwiększają mobilnośc absolwentów na rynku pracy
Źródło: www.everystockphoto.com

Młody człowiek, który kończy studia jest często pozbawiony jakichkolwiek szans na znalezienie pracy w kierunku, którego jest absolwentem.

Dlaczego tak się dzieje, że pełni nadziei na świetlaną przyszłość i zapału do zdobywania wiedzy i odbywania praktyk absolwenci tak brutalnie zderzają się z rzeczywistością?

Trudności na rynku pracyPodstawowym problemem jest brak doświadczenia u absolwentów. Pracodawca oczekuje od aplikantów umiejętności przydatnych na danym stanowisku, ale młodzi ludzie, studiujący dziennie, nie mogą się nimi pochwalić. Wynika to z wielu czynników, a przede wszystkim z trudnej sytuacji na rynku pracy, kryzysu gospodarczego oraz małej aktywności studentów w czasie trwania studiów. Winna jest także niekonsekwentna polityka państwa, którego obowiązkiem jest zapewnienie zatrudnienia młodym ludziom. Brakuje także ofert praktyk, na których studenci mogliby przez okres kilku tygodni lub miesięcy doskonalić swoje umiejętności i zapoznawać się z obowiązkami w kontekście podjęcia pracy. Ofert takich jest jednak zbyt mało, a te dostępne nie zawsze pozwalają na zdobywanie doświadczenia. Pracodawcy często przyjmują praktykantów do swoich firm, ale ‘obowiązki’, które im powierzają sprowadzają się niejednokrotnie do parzenia kawy, czytania gazety lub przeglądania stron internetowych. Nie podchodzą poważnie do swoich obowiązków wobec praktykantów. Pracodawcy zatrudniają na ogół doświadczonych pracowników, co jest zrozumiałe, ale w ten sposób młodzi ludzie nie mają szansy na podjęcie pracy i wykazania się umiejętnościami. Muszą więc wykazać się nie lada determinacją i pomysłowością w poszukiwaniu zatrudnienia. Pracodawcy nie chcą także ponosić dodatkowych kosztów związanych z wyszkoleniem nowych i niedoświadczonych pracowników.

Zbyt mało praktykiTrudności ze znalezieniem pracy wynikają także z charakteru samych studiów, których programy przeładowane są zajęciami teoretycznymi. Zbyt mało jest zajęć praktycznych, skierowanych na wykorzystywanie wiedzy w konkretnych sytuacjach. Studenci mają niewiele możliwości aktywnego zdobywania wiedzy. Wprawdzie działają koła naukowe, w których studenci rozwijają swoje pasje, ale udział w wielu z nich ogranicza się do odczytywania referatów. Organizowane są także wyjazdy naukowe, ale ze względów finansowych jest ich zbyt mało.

‘Zdobywana wiedza nie przydaje się nam w przyszłości. Uczymy się różnych przedmiotów, ale nie wykorzystujemy tej wiedzy. Za mało jest zajęć praktycznych’ - twierdzi Łukasz, student stosunków międzynarodowych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dziś dla wielu absolwentów jedynym kontaktem z pracą jest odhaczanie się w urzędzie pracy, a bez znajomości niezwykle trudno znaleźć zatrudnienie, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Problemy te dotykają coraz więcej młodych ludzi. W nieco lepszej sytuacji są studenci zaoczni, którzy często w ciągu tygodnia pracują, a w weekendy uczą się. Coraz więcej studentów stacjonarnych także pracuje, ale dla nie jednego jest to trudne do pogodzenia z nauką.

Uczelnia spieszy z pomocąNa szczęście studenci nie są zupełnie bezsilni na rynku pracy. Niemal każda uczelnia prowadzi Biuro Karier, które oferuje szeroki pakiet wsparcia dla młodych ludzi. Są to praktyki, staże i szkolenia, których celem jest przygotowanie do życia zawodowego. Pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych czy wskazówki, jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej z pewnością są pomocne dla wielu ubiegających się o pracę. Biura współpracują także z niektórymi pracodawcami i mają dostęp do ciekawych ofert pracy i praktyk. Te ostatnie pozwalają na poznanie warunków pracy, obowiązków pracowników w różnych firmach. Dla wielu jest to pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Po takich zajęciach studenci na ogół wypełniają ankiety, które mogą odpowiedzieć im i pracodawcom na pytanie, czy dana osoba sprawdziłaby się w firmie.

Działają również inkubatory przedsiębiorczości wspierające młodych naukowców oraz inne osoby pragnące założyć własną działalność. Ułatwiają one start na rynku pracy. Specjaliści udzielają przydatnych porad, pomagają w pisaniu biznesplanu oraz udostępniają materiały szkoleniowe.

Wielką szansą na wybicie się na rynku pracy są studia na zagranicznych uczelniach. Polskie uniwersytety prowadzą współpracę ze swoimi odpowiednikami w całej Europie. Erasmus, EAEG czy CEEPUS (Środkowoeuropejski Program Studiów Uniwersyteckich) to tylko niektóre z wielu programów wymiany studenckiej. Po jej zakończeniu student śmiało może wpisać w swoje CV naukę na zagranicznej uczelni. Dla pracodawcy jest to znak, że ma do czynienia z osobą znającą języki obce, bogatą w nowe doświadczenia i nie bojącą się wyzwań. Dzięki temu zwiększają się nasze szanse na znalezienie zatrudnienia w kraju lub za granicą. Wyjazd zagraniczny to nie tylko nauka, to także zdobywanie nowych umiejętności, udział w ciekawych projektach i warsztatach. Zdobyta w ten sposób wiedza może okazać się przydatna w przyszłej pracy. Uczelnie w Niemczech, Hiszpanii, Francji czy Irlandii stoją dla polskich studentów otworem.

Wydaje się jednak, że większość polskich uczelni nie ma jasnego i długofalowego programu, którego celem byłoby zwiększenie szans absolwentów na znalezienie pracy.

‘Moim zdaniem, powinien być stworzony program, w którym uczelnia wyższa podpisuje umowy i kontrakty z zakładami pracy, odpowiednio do kierunku studiów, aby absolwenci mogli automatycznie po studiach zając się pracą’.- dodaje Kasia, studentka administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Pomocą służą także urzędy pracy oferujące staże absolwenckie, które mogą być przepustką do stałej pracy. Działają także centra aktywizacji zawodowej.

Dzisiejszy rynek pracy wymaga od absolwentów nie tylko dyplomu ukończenia uczelni wyższej, ale przede wszystkim doświadczenia i praktycznych umiejętności. Ważne jest więc zdobywanie certyfikatów językowych, odbywanie szkoleń i kursów oraz ubieganie się o praktyki. Bogate i poprawnie napisane CV zwiększa szanse na wymarzoną pracę.

Przydatne adresy
...

Odsłon: 11844 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Absolwentem być, czyli problemy ze znalezieniem pracy nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Lakiernik proszkowy (k/m) - Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Vreden

Ślusarz przemysłowy (k/m) – Niemcy 20.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lipsk

Fizjoterapeuta 07.05.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Wemding,Salach

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... vBczZwAsebUjyE: oraOPQFWxZgk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... OUGNsiQZTgWIqb: TFEabRJUklQwP

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... VjJoABdfG: IyJFbokiNCYrHtn

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... vjYAVCfRTXsaglK: mVOqshUtGRW

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy