Bądź ekologiczny! Rób recycling!
17.05.2011 | Autor: Alexandra Kawalec | [ 0 komentarzy ] |
Zamień te rzeczy na kulturalne wypady
Źródło: totutam
Redukcja Co2-wsiadaj na rower!
Źródło: Cycling-Recycling
- Wybierasz się do Polski?
- Zarezerwuj hotel w Polsce
- Wynajmij samochód w Polsce
- Podobne tematy:
- Islandia: poważne konsekwencje wybuchu wulkanu
- Kampania w trosce o czystość rąk
- Geneza najdalej wysuniętej na północ stolicy świata
- Cała Europa - inne artykuły:
- W walce ze współczesnym niewolnictwem
- Inny świat czy popkulturowa wioska?
- Dopuszczalna ilość alkoholu - jak bezpiecznie podróżować po Europie
Recycling, jako jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, jeszcze kilka lat temu była postrzegana jako dziwactwo. Dzisiaj jest szeroko promowana i zachęca do niej coraz to więcej organizacji.
Zamień odpady na kulturalne wypady
Kampanie z recyclingu, aktywnie ruszyły od początku tego roku. Akcja „Zamień odpady na kulturalne wypady” miała już miejsce w Warszawie, w Poznaniu oraz we Wrocławiu. Kolejny event odbędzie się w Łodzi już 28 maja w godzinach 10.00-14.00 na Rynku Starego Miasta. Kampania ma na celu promowanie ekologicznego stylu życia dlatego też w ramach imprezy będzie zorganizowana zbiórka odpadów opakowaniowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zaś przynoszącym je osobom będą wręczane bilety do różnego rodzaju instytucji kulturalnych, m.in. muzeów, kin, teatrów. Odpady będę odbierane przez wyspecjalizowane firmy, a następnie poddawane recyklingowi.Aby otrzymać bilet, wystarczy przynieść jeden z następujących zestawów śmieci:
- 5 sztuk sprzętu elektrycznego małego (świetlówki, suszarki...),
- 1 sztuka sprzętu elektronicznego dużego (lodówka, telewizor, komputer),
- 10 butelek lub słoików szklanych,
- 10 butelek lub kubeczków plastikowych lub 40 sztuk foliówek,
- 10 puszek aluminiowych po napojach,
- 10 kartonów po napojach,
- 10 zużytych baterii,
- 5 kg makulatury.
Stop CO2-Rusz się!
Oprócz wyżej wspomnianej akcji, w tym roku odbędzie się również kampania „Stop CO2-Rusz się”. Wyprawa rowerowa Dominika Dobrowolskiego do Brukseli ma na celu nagłośnienie w Unii Europejskiej problemu zmian klimatycznych oraz możliwości przeciwdziałania im poprzez zmianę osobistych postaw. Wyprawa tak jest przygotowana, aby jej finał nastąpił 30 czerwca w Brukseli w przeddzień startu polskiej Prezydencji w UE. Dominik Dobrowolski, chce aby jego wyprawa była doskonałą okazją do nagłośnienia potrzeby ekologicznej i klimatycznej rewolucji w Polsce oraz całej Unii Europejskiej. „Stop CO2 - Rusz się” to hasło wyprawy. Dominik chce, aby wypełnić je konkretnymi działaniami. Podczas swojej wyprawy będzie nagłaśniać trzy podstawowe problemy związane z emisją CO2, tak aby podczas polskiej Prezydencji w UE, każda Polka i Polak, mogli także włączyć się w ochronę klimatu poprzez ich osobiste działania.
1.TRANSPORT.Transport jest odpowiedzialny za 30% światowej emisji CO2 powstającej w wyniku działalności człowieka. Jedną z metod zmniejszenia emisji jest ograniczenie podróży samochodami i samolotami (szczególnie na krótkich dystansach). Będę namawiać, aby częściej wybierać transport publiczny lub rower (szczególnie w miastach).
2.ODPADY.W roku 2011 powstanie tylko w Polsce blisko 15 mln ton odpadów komunalnych. Aby rozwiązać problem śmieci należy stosować Zasadę 3 R. Będzie namawiać, aby ograniczać ilość powstających odpadów czyli Reduce, ponownie używać i nie marnować przedmiotów tzn Reuse, oraz Recycle - czyli segregować odpady i zapewnić ich recykling. Będzie zachęcać, aby unikać nadmiernie opakowanych produktów. Zmniejszenie masy śmieci o 10%, które Europejczycy w ciągu roku wyrzucają, pomoże zredukować per capita emisję CO2 nawet o około 600 kg rocznie.
3. ENERGIA. Kluczowe dla ograniczenia emisji CO2 jest oszczędzanie energii w domu, pracy, szkole, wszędzie gdzie się da. WWF policzył, że gdybyśmy wszyscy racjonalnie wykorzystywali energię w naszych domach, każdego roku moglibyśmy ograniczyć jej zużycie nawet do 20%, a zatem o 20% zmniejszylibyśmy emisję CO2.
Recycling za granicą
Co więcej, akcje recyclingu są również szeroko promowane na terenie całej UE.
Od 7 do 9 czerwca przewidywane jest największe show w Europie „Plant and Recycling Event” przy pięknej riwierze w Paington, w Anglii. Kampania odbywa się już od 26 lat. W tym roku organizatorzy mają zamiar powitać starych uczestników, tj. BMC, BMI, Geesink Norba, Gullivers, Hydrex, Liebherr, Scarab, Systematic Servicing, Webb Group, Wheelie Bins Direct, a także powitać tych nowych: Johnston Sweepers, Mercedes-Benz, BP Holdings Ltd, Denbow International, Go Plant Limited, Sweeptech Limited.
Dla kupców makulatury, dostawców sprzętu i usług, urzędników państwowych oraz specjalistów ds. gospodarki odpadami, odbędzie się konferencja, pt. „Paper Recycling Conference” 9-10 listopada w Barcelonie. Konferencja jest na tyle ciekawa, że biorący w niej udział pochodzą nie tylko z całej Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych czy nawet Chin, tworząc tym samym debatę, której nie można ominąć.
Gool Santchurn, CEO firmy ENVIPCO przedstawia 3 przewidywania odnośnie recyclingu na 2011 roku:
- 2011 zasygnalizuje zmiany w sposobie recyclingu pojemników po napojach. Jeżeli zrobimy to zarówno w zabawny, łatwy, wygodny, bezpieczny jak i nagradzany sposób, stanie się to naszą drugą naturą,
- coraz to więcej konsumentów jest wymagającymi producentami, którzy dbają o nasze środowisko naturalne poprzez skuteczne ponowne wykorzystanie opakowania. W tym roku będziemy świadkami wielu odpowiedzialnych czynów, w których to dział przemysłu będzie zachęcał do recyklingu. Nagradzanie takich społecznych akcji stanie się normą - zwłaszcza teraz, gdy konsumenci są coraz bardziej przyzwyczajani do otrzymywania nagród za ich codzienną działalność,
- śledzenie i zachecanie do nawyków z recyclingu stanie się jeszcze bardziej widoczne w aktywności polityków zamierzających zapobiec powstawaniu odpadów oraz przy ogólnej ochronie środowiska. Koszta i innowacje technologiczne będą głównym aspektem w osiąganiu tych celów.