Fundusze unijne szansą na szybki rozwój
13.05.2011 | Autor: Bartek Wiśniewski | [ 1 komentarz ] |
Środki unijne to szansa na szybszy rozwój
Źródło: Wikimedia Commons
Unia Europejska wspiera pomysłowych i dynamicznych przedsiębiorców
Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl
- Chcesz pozyskać fundusze unijne?
- Złóż zapytanie ofertowe! >>
- Podobne tematy:
- Komisja wzywa do odnowienia zobowiązania do integracji Romów
- Trendy w funduszach unijnych na szkolenia - już 23.06 w Łodzi!
- Czego boją się polscy przedsiębiorcy?
- Unia Europejska - inne artykuły:
- Wydatki na reklamę w Polsce i w innych krajach europejskich
- Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych
- Czwarta edycja Konkursu Lingwistycznego „Tłumacze na start”
Nowe drogi i mosty, nowe miejsca pracy, pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej, środki na rozwój gospodarstwa rolnego - to tylko niektóre korzyści, jakie niosą fundusze unijne.
Nowe możliwości rozwoju
Fundusze unijne pozwalają na zdobycie kapitału, dzięki czemu możliwy jest rozwój przedsiębiorstw, miast i regionów oraz realizowanie projektów indywidualnych. Funkcjonowanie bez kapitału nie jest możliwe, a fundusze unijne umożliwiają wielu firmom i osobom dobry start na rynku pracy.
Wejście Polski do Unii Europejskiej ożywiło nasz rynek. Skorzystaliśmy nie tylko z bezpośrednich dotacji pieniężnych, ale także z szerokiego wachlarza szkoleń, kursów podnoszących kwalifikacje oraz zwiększających szanse na rynku pracy. Niesie to za sobą korzyści dla Polski jako całości, ale także dla poszczególnych jednostek, które mogą rozwijać swoje pomysły na biznes. Nie musi to być wielki projekt wart miliony złotych. O pomoc finansową możemy starać się także chcąc założyć np. portal internetowy czy własny program radiowy. Wachlarz pomysłów jest niemal nieograniczony.
Czym są środki unijne?
Celem pozyskiwania środków jest zmniejszanie dysproporcji regionalnych w krajach mniej rozwiniętych, by mogły one być konkurencyjne względem obszarów bardziej rozwiniętych. Mogą z nich korzystać tzw. beneficjenci, którzy w ramach Programów Operacyjnych składają wnioski o dofinansowanie. Programy te wyszczególniają konkretne dziedziny, na które środki mogą być przeznaczone. Dotacje pochodzą ze wspólnego budżetu UE i pozyskiwane są z ceł pobieranych od towarów importowanych spoza Unii Europejskiej, z części podatku VAT pobieranego przez każde państwo członkowskie oraz ze środków uzależnionych od PKB państw członkowskich (0,73% PKB).
Fundusze na lata 2007-2013 dostępne dla Polski
Fundusze skierowane są na różne dziedziny życia, tak aby mogła z nich korzystać jak największa liczba beneficjentów. Obecnie o środki finansowe możemy ubiegać się w:
- Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw)
- Europejskim Funduszu Socjalny (walka z bezrobociem)
- Funduszu Spójności (ochrona środowiska, wspieranie infrastruktury transportowej)
- Europejskim Funduszu Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (promowanie obszarów wiejskich)
- Europejskim Funduszu Rybacki (podnoszenie konkurencyjności rybactwa i przetwórstwa rybnego)
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
- Program Operacyjny Kapitał Ludzki
- Program Operacyjny Rozwoju Rybołówstwa
- Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
- Program Operacyjny Rozwoju Polski Wschodniej
- Program Operacyjny Rozwoju Współpracy Terytorialnej
Kto może ubiegać się o dotacje?
O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy chcą założyć swoją firmę, osoby których działalność zmierza do restrukturyzacji, modernizacji i wprowadzenia innowacji. Przysługują one także podmiotom prawnym i fizycznym prowadzącym projekty badawczo-rozwojowe.
Droga do zdobycia środków europejskich jest trudna i wymaga wielu formalności i czasu. W celu założenia działalności gospodarczej ze środków z UE należy:
- Ukończyć szkolenie i uzyskać zaświadczenie.
- Złożyć w odpowiednim terminie wniosek o przyznanie środków wraz z biznesplanem na 2 lata i oświadczeniem, o którym mowa w punkcie wyżej.
- Wnieść własne środki do realizowanego projektu.
- Uzyskać akceptację projektu przez Komisję Oceny Wniosków.
- Uzyskać wpis naszego przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej.
- Podpisać umowę na dofinansowanie.
Korzyści płynące z korzystania ze środków unijnych
Dofinansowanie z Funduszy oraz Programów Operacyjnych stanowi dodatkowy zastrzyk gotówki dla przedsiębiorstw i regionów. Ich pozyskanie może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firm, gospodarstw, a w konsekwencji przyczynić się do rozwoju regionu i kraju. Osoby bezrobotne mogą brać udział w szkoleniach, kursach komputerowych i językowych, dzięki czemu podnoszą swoje kwalifikacje i zwiększają swoje szanse na rynku pracy. Stają się tym samym atrakcyjniejszymi pracownikami. Jest to szczególnie ważne dla osób w wieku 50+, które mają już wyuczony zawód, ale są bezrobotne.
Realizowane projekty powinny być przyjazne dla środowiska oraz przyczyniać się dla ogólnego dobra społecznego, co jest dodatkowym atutem ubiegania się o dofinansowanie z UE. Uczelnie czy biblioteki starające się o modernizację swoich budynków czy zakup pomocy naukowych także maja szansę, dzięki dofinansowaniu, na podnoszenie poziomu świadczonych usług.
www.funduszeeuropejskie.gov.pl
Bezpłatne szkolenia
2018-06-21, 18:40
Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń.
Ostatnio widziałam kilka ciekawych na stronie www.szkolimyzadarmo.pl.
Kontakt:573-295-670