Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Fundusze unijne szansą na szybki rozwój

13.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 1 komentarz ]
Środki unijne to szansa na szybszy rozwój

Środki unijne to szansa na szybszy rozwój
Źródło: Wikimedia Commons

Unia Europejska wspiera pomysłowych i dynamicznych przedsiębiorców

Unia Europejska wspiera pomysłowych i dynamicznych przedsiębiorców
Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Nowe drogi i mosty, nowe miejsca pracy, pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej, środki na rozwój gospodarstwa rolnego - to tylko niektóre korzyści, jakie niosą fundusze unijne.

Nowe możliwości rozwojuFundusze unijne pozwalają na zdobycie kapitału, dzięki czemu możliwy jest rozwój przedsiębiorstw, miast i regionów oraz realizowanie projektów indywidualnych. Funkcjonowanie bez kapitału nie jest możliwe, a fundusze unijne umożliwiają wielu firmom i osobom dobry start na rynku pracy.

Wejście Polski do Unii Europejskiej ożywiło nasz rynek. Skorzystaliśmy nie tylko z bezpośrednich dotacji pieniężnych, ale także z szerokiego wachlarza szkoleń, kursów podnoszących kwalifikacje oraz zwiększających szanse na rynku pracy. Niesie to za sobą korzyści dla Polski jako całości, ale także dla poszczególnych jednostek, które mogą rozwijać swoje pomysły na biznes. Nie musi to być wielki projekt wart miliony złotych. O pomoc finansową możemy starać się także chcąc założyć np. portal internetowy czy własny program radiowy. Wachlarz pomysłów jest niemal nieograniczony.

Czym są środki unijne?Celem pozyskiwania środków jest zmniejszanie dysproporcji regionalnych w krajach mniej rozwiniętych, by mogły one być konkurencyjne względem obszarów bardziej rozwiniętych. Mogą z nich korzystać tzw. beneficjenci, którzy w ramach Programów Operacyjnych składają wnioski o dofinansowanie. Programy te wyszczególniają konkretne dziedziny, na które środki mogą być przeznaczone. Dotacje pochodzą ze wspólnego budżetu UE i pozyskiwane są z ceł pobieranych od towarów importowanych spoza Unii Europejskiej, z części podatku VAT pobieranego przez każde państwo członkowskie oraz ze środków uzależnionych od PKB państw członkowskich (0,73% PKB).

Fundusze na lata 2007-2013 dostępne dla PolskiFundusze skierowane są na różne dziedziny życia, tak aby mogła z nich korzystać jak największa liczba beneficjentów. Obecnie o środki finansowe możemy ubiegać się w:
 • Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw)
 • Europejskim Funduszu Socjalny (walka z bezrobociem)
 • Funduszu Spójności (ochrona środowiska, wspieranie infrastruktury transportowej)
 • Europejskim Funduszu Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (promowanie obszarów wiejskich)
 • Europejskim Funduszu Rybacki (podnoszenie konkurencyjności rybactwa i przetwórstwa rybnego)
Ponadto, w latach 2007-2013 można uzyskać wsparcie z jednego z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych oraz 6 centralnych Programów Operacyjnych. Do tych ostatnich należą:
 • Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
 • Program Operacyjny Kapitał Ludzki
 • Program Operacyjny Rozwoju Rybołówstwa
 • Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
 • Program Operacyjny Rozwoju Polski Wschodniej
 • Program Operacyjny Rozwoju Współpracy Terytorialnej

Kto może ubiegać się o dotacje?O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy chcą założyć swoją firmę, osoby których działalność zmierza do restrukturyzacji, modernizacji i wprowadzenia innowacji. Przysługują one także podmiotom prawnym i fizycznym prowadzącym projekty badawczo-rozwojowe.

Droga do zdobycia środków europejskich jest trudna i wymaga wielu formalności i czasu. W celu założenia działalności gospodarczej ze środków z UE należy:
 • Ukończyć szkolenie i uzyskać zaświadczenie.
 • Złożyć w odpowiednim terminie wniosek o przyznanie środków wraz z biznesplanem na 2 lata i oświadczeniem, o którym mowa w punkcie wyżej.
 • Wnieść własne środki do realizowanego projektu.
 • Uzyskać akceptację projektu przez Komisję Oceny Wniosków.
 • Uzyskać wpis naszego przedsiębiorstwa do ewidencji działalności gospodarczej.
 • Podpisać umowę na dofinansowanie.
Starając się o dofinansowanie trzeba dokładnie przemyśleć swój projekt i przeanalizować jego mocne i słabe punkty. Należy też zorientować się w projektach aktualnie realizowanych w ramach Regionalnych Programach Operacyjnych i skierować swój wniosek do jednego z nich. Następnie trzeba napisać i złożyć wniosek o przyznanie funduszy oraz stworzyć biznesplan, który jest podstawą działania naszej przyszłej firmy. Ważne jest także dołączenie wszystkich wymaganych zaświadczeń i załączników, bez których wniosek będzie niekompletny i w konsekwencji zostanie odrzucony. Realizując projekt konieczne jest składanie sprawozdań finansowych z realizacji naszej inwestycji, które są potrzebne do uzyskania zwrotu kosztów. Jeżeli nie jesteśmy do końca zorientowani w procedurach związanych z pozyskiwaniem środków unijnych, możemy skorzystać ze szkoleń i konsultacji a sam wniosek złożyć do Regionalnej Instytucji Finansującej.

Korzyści płynące z korzystania ze środków unijnychDofinansowanie z Funduszy oraz Programów Operacyjnych stanowi dodatkowy zastrzyk gotówki dla przedsiębiorstw i regionów. Ich pozyskanie może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firm, gospodarstw, a w konsekwencji przyczynić się do rozwoju regionu i kraju. Osoby bezrobotne mogą brać udział w szkoleniach, kursach komputerowych i językowych, dzięki czemu podnoszą swoje kwalifikacje i zwiększają swoje szanse na rynku pracy. Stają się tym samym atrakcyjniejszymi pracownikami. Jest to szczególnie ważne dla osób w wieku 50+, które mają już wyuczony zawód, ale są bezrobotne.

Realizowane projekty powinny być przyjazne dla środowiska oraz przyczyniać się dla ogólnego dobra społecznego, co jest dodatkowym atutem ubiegania się o dofinansowanie z UE. Uczelnie czy biblioteki starające się o modernizację swoich budynków czy zakup pomocy naukowych także maja szansę, dzięki dofinansowaniu, na podnoszenie poziomu świadczonych usług.

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

...

Odsłon: 7728 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Fundusze unijne szansą na szybki rozwój:

Komentarz

Bezpłatne szkolenia

2018-06-21, 18:40

Super inicjatywa! Fajnie kiedy ludzie mają okazje korzystać z bezpłatnych szkoleń.
Ostatnio widziałam kilka ciekawych na stronie www.szkolimyzadarmo.pl.
Kontakt:573-295-670Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik działu wysyłki (k/m) - Niemcy 13.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: okolice Halle an der Salle

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik (k/m) - mycie skrzynek pod ciśnieniem 07.01.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik działu wysyłki (k/m) 07.01.2021 Kraj: Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ruoSTnEFQ: SjmXYRoW

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... TsyvDknmHOf: bVoyTUsFv

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... RpWHFEimB: QSOUPuRb

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... zcKEJrTxj: bKJcnlhaSUryxME

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy