Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Noc Muzeów – bezpłatne zwiedzanie 14/15 maja 2011 roku

12.05.2011 Autor: katja szalek[ 0 komentarzy ]
Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Źródło: Wikipedia

Muzeum Historii Miasta Poznania

Muzeum Historii Miasta Poznania
Źródło: Wikipedia

Już w najbliższy weekend, kolejny rok z rzędu, odbędzie się ogólnokrajowa impreza kulturalna polegająca na bezpłatnym udostępnianiu zwiedzającym w godzinach nocnych muzeów, galerii i instytucji.

Organizatorzy piszą tak: "Nieprezentowane na co dzień eksponaty, zakątki niedostępne dla zwiedzających, tajemnice muzeów i galerii. Nocna odsłona sztuki. Gry miejskie, historyczne i legendarne postaci schodzą z obrazów, aby snuć magiczne opowieści przybliżające widzom ich niezwykły świat, powaga muzealnych fasad ustępuje miejsca niezwykłej grze świateł."

Pierwsza Noc MuzeówLange Nacht der Museen miała miejsce w Berlinie w 1997 roku. Obecnie w stolicy Niemiec impreza ta organizowana jest dwa razy w roku: w styczniu i w sierpniu. Warto właśnie wtedy tam pojechać, by wybrać najciekawsze wystawy spośród 100 otwartych tej nocy muzeów, zobaczyć organizowane koncerty, przedstawienia taneczne i teatralne oraz zaliczyć zwiedzanie licznych tras z przewodnikiem. Tej nocy wszystkie muzea połączone są specjalną linią autobusową, na której kursują oznakowane autobusy. Bilet na atrakcje i przejazdy kosztuje około12 Euro. Wiele atrakcji Berlina opisanych jest na stronach portalu turystycznego www.eprzewodnicy.pl

Zasięg ogólnoeuropejskiZ powodu bardzo dużego zainteresowania Nocą Muzeów w Berlinie, w 2001 roku impreza nabrała zasięgu ogólnoeuropejskiego - zaczęto organizować podobne wydarzenia m.in. w Paryżu pod nazwą Nuit Blanche i w Amsterdamie jako Museums-n8. Obecnie akcja obejmuje również inne kraje w całej Europie, łącznie ponad 120 miast. Głównym celem imprezy odbywającej się pod patronatem Rady Europy, jest utworzenie wspólnej płaszczyzny dla sztuki oraz publiczności.

Od 2003 r. do imprezy Noc Muzeów dołączył się również nasz kraj - zaczęło się od poznańskiego Muzeum Narodowego i co roku przyłącza się coraz więcej miast. W Krakowie pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2004 r. - o północy zabrzmiała "Oda do radości", a w niebo poleciały petardy.


W tym roku Noc Muzeów w większości polskich miast odbędzie się w weekend 14/15 maja. Oto kilka atrakcji przygotowanych przez organizatorów tej niecodziennej imprezy.

1. NOC MUZEÓW W WARSZAWIE


Do udziału w obchodach tegorocznej imprezy zgłosiło się ponad 200 placówek - do muzeów dołączają oczywiście galerie, ale też domy kultury, biblioteki, kościoły, puby, kawiarnie.
Kilka propozycji:
Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego pozwoli zwiedzającym zobaczyć Uniwersytet oczami Chopina, jak również obejrzeć wschodnioeuropejskie krajobrazy i sprawdzić promieniowanie przedmiotów codziennego użytku.
Indiańska noc “Ritmos de noche” - zamiast biletów wstępu każdy odwiedzający otrzyma wyjątkową pocztówkę z Chile; dla gości czekających na wejście do muzeum będą organizowane zabawy. Przed muzeum: kiermasz indiański, sprzedaż wyrobów kulinarnych, biżuterii z Ameryki Południowej oraz wina Lautaro z Chile, iluminacja świetlna na budynku muzeum.

2. NOC MUZEÓW WE WROCŁAWIU


Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Medycyna w sztuce, oszukiwanie zmysłów, wielokulturowość Dolnego Śląska, a prócz tego ludowe tańce oraz polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni.
Tradycją stało się, że tej nocy przygotowywany jest też specjalny program zajęć dla dzieci nazwany DOBRANOCKĄ.

3. NOC MUZEÓW W ŁODZI


CK Ryba zaprasza na wieczór z kulturą japońską: będzie można zobaczyć pokaz KENDO, ułożyć origami, dowiedzieć się jak zrobić sushi, zaparzyć herbatę oraz jakie kimono założyć w zależności od okazji.
Muzeum Geologiczne udostępnia stałą ekspozycję minerałów, kryształów syntetycznych, skał i skamieniałości – około 8000 okazów pochodzących z Polski oraz różnych stron świata. Ponadto można przyjść z własnymi okazami, aby je zidentyfikować.
Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne otworzy przed zwiedzającymi swoje podwoje, pozwalając im wkroczyć w barwny świat dawnych obyczajów i niecodziennej codzienności.

4. NOC MUZEÓW W POZNANIU


Wycieczka Traktem Królewsko-Cesarskim, spacer szlakiem muzeów Starego Miasta. O tajemnicach i ciekawostkach związanych z poznańskimi zbiorami muzealnymi opowie sam król!
Centrum Kultury Zamek pod osłoną nocy zaprezentuje najlepsze prasowe fotografie świata, w zamkowych salach będzie można zagłębić się w historie sprzed 100 milionów lat, a w kinie CK przyjrzeć się kulisom powstawania najnowszego filmu Lecha Majewskiego.

Muzeum Narodowe w Poznaniu organizuje prezentacje, działania, prelekcje, spotkania, zabawy dla publiczności, których celem jest zwrócenie uwagi na osobowości, które poprzez przedmioty znajdujące się w kolekcji muzeum uznają muzeum jako „swoje”.
Nocne igraszki w Bibliotece PTPN! Erotyzm w najlepszym wydaniu. Dosłownie i w przenośni.

5. NOC MUZEÓW W GDAŃSKU


Bałtyckie Bractwo Żeglarzy - morskich opowieści czar.
Program:
 • Katastrofa żaglowca „Generał Carleton”, prezentacja szczątków wraku.
 • Klub Morza „Zejman”. Historia powstania klubu i plany na przyszłość. Prezentacja najciekawszych eksponatów „z ręki do ręki”.
 Zabawa marynarska: wbijanie gwoździa w pień. 

 • Napoleon w spichlerzu. Inscenizacja historyczna - życie codzienne w napoleońskim szpitalu wojskowym - wizyta Wielkiego Wodza Napoleona Bonaparte w lazarecie. 

Gdańskie Muzeum Archeologiczne zachwyci pięknem Japonii i nocną panoramą Gdańska.
Program:
 • „Piękno na co dzień. Japońskie przedmioty użytkowe, stroje i broń”- wystawa.
 • Sztuka orgiami, tajniki makijażu gejszy - pokaz.
 • Egzotyka kuchni japońskiej - degustacja potraw. 

 • Rola tatuażu w kulturze Japonii - prezentacja multimedialna, możliwość wykonania tatuażu henną.
 • oryginalność ceramiki japońskiej - tajniki powstawania, rola w kulturze, prezentacja wyrobów.
Ponadto: 

 • „Kultura funeralna nowożytnego Gdańska w świetle badań archeologicznych”.
 • wystawa - nocna panorama Gdańska z wieży Domu Przyrodników.
W Instytucie Pamięci Narodowej będzie można zagłębić się w archiwa, obejrzeć prezentacje multimedialne i przyjrzeć się sylwetkom słynnych Polaków.
Program:
 • Prelekcja połączona z prezentacją multimedialną poświęconą osobie śp. Anny Walentynowicz. 

 • Możliwość zapoznania się z poszczególnymi prezentacjami multimedialnymi dotyczącymi: Grudnia ’70, gen. A. E. Fieldorfa „Nila” i „Żołnierzy Wyklętych”.
 • Zwiedzanie magazynów archiwalnych uzupełnione prelekcjami na temat zbiorów.

6. NOC MUZEÓW W SZCZECINIE


Muzeum Techniki i Komunikacji - w programie prezentacja eksponatów i parada zabytkowych pojazdów ulicami miasta.
Zamek Książąt Pomorskich - będzie tu można obejrzeć wystawy, filmy, wysłuchać koncertów, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach. Wchodząc na wieżę widokową będzie można zapoznać się z wahadłem Foucaulta - eksperymentem udowadniającym obrotowy ruch Ziemi. Dostępna sala Teatru Krypta, kiermasz książek w promocyjnych cenach.
Program:
 • Koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego.
 • Kabinet pomorski Filipa II, film archiwalny oraz Tajemnice Pomorza – Zamek Książąt. Pomorskich, film dokumentalny popularyzujący wiedzę o Zamku, Kino Zamek.
 • Mini recital organowy, sala ks. Bogusława X.
 • Pokaz walk rycerskich: zapowiedź nocy Kupały, dziedziniec duży.
 • Zamkowe opowieści Duszka Bogusia - warsztaty dla dzieci, wycieczka z przewodnikiem.
Miasta: Kraków i Wieliczka będą obchodziły Noc Muzeów podczas kolejnego weekendu, nocą z 20/21 maja 2011r. Dla tych, którym nie dość będzie wrażeń w swoim rodzimym mieście, dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka w rejony Małopolski.

7. NOC MUZEÓW W KRAKOWIE


Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Galerie staną się krainą czarów, w której zwiedzający odnajdą nie tylko dzieła sztuki, ale też elementy szarad, zagadek i gier, w których będą mogli wziąć udział. Przy stanowiskach Nocnego Kapelusznika będzie można wykonać sobie ozdobę - kolejny stopnień muzealnego wtajemniczenia. Zwiedzający zachęcani będą do robienia zdjęć w nakryciu głowy i po imprezie do przesyłania ich na stronę Muzeum Narodowego, gdzie stworzona zostanie galeria portretów Nocnych Kapeluszników.
Biletem wstępu do obiektów uczestniczących w akcji będzie pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 zł, którą można kupić w muzeach uczestniczących w akcji i w zabytkowym tramwaju kursującym wraz z przewodnikiem podczas imprezy.
Parking przed Gmachem Głównym zamieni się w plac gier i zabaw: warcaby, gra w klasy, kulki, guma i skakanka oraz inne gry zespołowe.
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce – telefoniczna rezerwacja wejściówek trwać będzie od 11 maja do wyczerpania miejsc.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji tej długiej majowej nocy. Na pewno nie będzie spokojnie i kameralnie, ani też z całą pewnością nie będzie nudno. Muzea otworzą dla zwiedzających również te podwoje, które na co dzień dostępne są nielicznym. Dobrze by było abyśmy z szerokiej oferty wybrali najciekawsze dla nas miejsca i nie tracili czasu na wyczekiwanie w długiej kolejce, by „zaliczyć” atrakcje dostępne za niewielką opłatą codziennie. Zapraszamy do zapoznania się z lokalnymi informatorami – naprawdę warto zarezerwować ten wieczór na kulturę - kolejna taka gratka przydarzy się dopiero za rok!

katja szalek
redaktor portalu o tematyce turystycznej www.eprzewodnicy.pl
...

Odsłon: 4744 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Noc Muzeów – bezpłatne zwiedzanie 14/15 maja 2011 roku nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

katja szalek katja szalek Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Elektryk/Pomocnik elektryka (k/m) - instalacje wewnętrzne 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 08.10.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Monter okładzin 23.10.2020 Kraj: Holandia

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... ArQGjvFP: EakJyUcLgqeBSz

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... QBRfkwdbHMyDOim: NTamhvjGzIQdZ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy