Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Rodzina w świetle prawa Unii Europejskiej

10.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Unia Europejska otacza rodzinę opieką prawną

Unia Europejska otacza rodzinę opieką prawną
Źródło: www.everystockphoto.com

Hiszpania, Szwecja, Belgia i Holandia oficjalnie uznają związki homoseksualne

Hiszpania, Szwecja, Belgia i Holandia oficjalnie uznają związki homoseksualne
Źródło: www.everystockphoto.com

Unia Europejska roztacza szeroką opiekę prawną nad rodziną. Dotyczy to przepisów dotyczących zarówno dzieci, jak i małżeństw, rejestrowanych związków partnerskich, a także związków nieformalnych.

Prawa rodzicielskieWe wszystkich krajach członkowskich rodzice wspólnie sprawują opiekę nad dzieckiem dopóki mieszkają razem i są małżeństwem. Sytuacja zmienia się kiedy matka i ojciec nie dzielą tego samego miejsca zamieszkania. W każdym kraju prawa i obowiązki ojca niebędącego w związku małżeńskim różnią się.

Wyroki sądów rodzinnych wydawane w jednym kraju UE są automatycznie uznawane w innych krajach. Wyjątek stanowi Dania, której sądy nie uznają ani nie egzekwują wyroków w sprawie odpowiedzialności rodzicielskiej wydanych przez sądy pozostałych państw członkowskich. Automatycznie wyroki sądów duńskich nie są akceptowane w innych państwach UE.

Prawo unijne podkreśla, że dziecko ma prawo do kontaktu z obojgiem rodziców, nawet jeśli mieszkają oni w różnych krajach. W przypadku rozwodu lub separacji rodzice powinni ustalić, czy dzieci będą mieszkać z jednym z rodziców czy na przemian u każdego przez jakiś czas. Jeśli rodzice nie mieszkają w jednym kraju, sprawy odpowiedzialności rodzicielskiej rozstrzyga sąd najbliższy miejscu stałego zamieszkania dziecka.

Jeśli chcemy adoptować dziecko musimy stosować się do przepisów kraju, z którego dziecko pochodzi. Nie ma bowiem jednolitych przepisów prawa unijnego, które regulowałyby tę kwestię. Wszystkie kraje przestrzegają międzynarodowych konwencji w kwestii adopcji. W większości państw UE dziecko przyjmuje nazwisko i obywatelstwo swoich rodziców i przysługuje mu takie samo prawo dziedziczenia, jak biologicznym dzieciom pary. Rodzicom adopcyjnym przysługują natomiast takie same prawa i obowiązki, jak biologicznym rodzicom.

Uprowadzenie dziecka przez rodzicaW przypadku porwania dziecka przez jednego z rodziców i wywiezienia go do innego kraju, nie jest możliwe przyznanie mu opieki nad dzieckiem w kraju, do którego się udał. Decyzję taką może podjąć sąd w państwie, w którym dziecko mieszkało. Wyjątkiem jest Dania, która nie uznaje, że decydujący głos w przypadku uprowadzenia ma sąd w kraju, w którym dziecko mieszkało.

Świadczenia rodzinne są bardzo zróżnicowane w poszczególnych państwach członkowskich, co oznacza, że przeprowadzka do innego kraju równoznaczna jest z podleganiem obowiązującym tam przepisom w tym zakresie.

Zawarcie związku małżeńskiegoW każdym państwie UE cywilny związek małżeński jest uznawany, ale przepisy i praktyki związane z małżeństwem różnią się w zależności od kraju. Dotyczy to:
  • praw i obowiązków par, które zawarły związek małżeński w kwestiach majątkowych, rodzicielskich i używania nazwiska,
  • stosunku między religijnym a cywilnym związkiem małżeńskim (w niektórych państwach związek religijny jest równoważny cywilnemu),
  • wymogów koniecznych do zawarcia małżeństwa (kwestia płci).
W przypadku zawarcia związku małżeńskiego w kraju innym niż kraj zamieszkania, ważne jest by zarejestrować go także w konsulacie kraju, w którym mieszkamy.

Rejestrowane związki partnerskiePrawo niektórych państw UE pozwala na sformalizowanie związku bez konieczności zawierania małżeństwa, poprzez rejestrowany związek partnerski. Niektóre państwa uznają je za równoważne małżeństwu, co daje partnerom takie same prawa w kwestiach imigracji.

Rejestrowane związki partnerskie nie są uznawane w Bułgarii, Rumunii, Polsce, Estonii, Grecji, Irlandii, Lichtensteinie, we Włoszech, na Słowacji i Cyprze.

W kwestii związków małżeńskich tej samej płci, wszystkie państwa uznające je (Holandia, Belgia, Hiszpania i Szwecja) akceptują także rejestrowane związki partnerskie w innych państwach.

Wszystkie kraje członkowskie uznają obowiązek wspierania byłego małżonka opiekującego się dzieckiem poprzez alimenty, ale ich wysokość i zakres różnią się w zależności od państwa.

Od 1 czerwca 2011 r., aby uzyskać wyrok dotyczący wyegzekwowania alimentów w dowolnym kraju UE, można będzie wystąpić do sądu w:
  • kraju, w którym nasz były małżonek mieszka,
  • kraju, którego my lub nasz małżonek jesteśmy obywatelami,
  • kraju naszego wspólnego miejsca zamieszkania przez co najmniej pół roku,
  • kraju, w którym udzielono nam rozwodu.
Unia Europejska w wielu przypadkach odsyła swoich obywateli do rodzimych sądów i przepisów prawa. Uznaje jednak równość systemów prawnych państw członkowskich. Obowiązuje zasada wzajemnego uznawania wyroków sądów rodzinnych (wyjątek: Dania).
Pozwala to na dużą tolerancję dla państw w kształtowaniu własnych systemów prawnych w omawianych kwestiach.

www.europa.eu

...

Odsłon: 7243 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Rodzina w świetle prawa Unii Europejskiej nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Sprzątanie (k/m) - Praca od zaraz! 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Fizjoterapeuta 01.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burg Saksonia Anhalt

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kur - Niemcy 06.08.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 31.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy