Parada zwycięstwa symbolem siły Rosji
| 08.05.2011 | Autor: Stanisław Dąbrowski | [ 0 komentarzy ] |
Parada Zwycięstwa jest obchodzona od 1995 roku corocznie.
Źródło: commons.wikipedia.org
- Wybierasz się do Rosji?
- Zarezerwuj hotel w Rosji
- Wynajmij samochód w Rosji
- Podobne tematy:
- Brytyjskie wojsko nie będzie już stacjonować w Niemczech
- Otwarto pierwszą nitkę Gazociągu Północnego
- Putin zbuduje "Wielką Eurazję"?
- Rosja - inne artykuły:
- Nasi rywale na Euro 2012 - reprezentacja Rosji
- Julian Assange ma własny program telewizyjny
- Bezpłatne ekspertyzy dotyczące Rynków Wschodnich
W przeddzień obchodów 'Dnia Zwycięstwa' - rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej, prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew spotkał się z weteranami.
66 lat od Wielkiego Zwycięstwa
Parada jest wielką ceremonią ściągającą do Moskwy tysiące turystów z całego świata oraz setki tysięcy z całej Rosji.
W tegorocznej Paradzie Zwycięstwa udział ma wziąć około 20 tysięcy żołnierzy, ponad 100 pojazdów wojskowych oraz zagrać ma orkiestra licząca 1500 muzyków. Koszt moskiewskiej uroczystości szacowany jest na około 10 mln złotych.
Polityczne tło obchodów
Uroczystości Dnia Zwycięstwa są organizowane z wielką pompą dopiero od 1995 roku, kiedy to postanowiono o corocznej organizacji parad. Wcześniej - pomiędzy 1990 a 1995 rokiem parady się nie odbywały, co niektórzy komentowali jako wynik liberalnej polityki rządu, która nie pasowała do masowych uroczystości na styl radziecki. W Związku Radzieckim parady z okazji rocznicy Dnia Zwycięstwa były organizowane co 5 lat w okrągłe rocznice.
Podwyższenie rangi uroczystości związane jest z objęciem władzy przez Władymira Putina, który dążył do większej centralizacji władzy i wykorzystania historii do jednoczenia społeczeństwa wobec państwa. 60 rocznica zwycięstwa, która przypadła w 2005 roku była największą imprezą państwową od czasów upadku ZSRR. W istocie Dzień Zwycięstwa jest także wygodnym narzędziem propagandowym i politycznym – społeczeństwu i odbiorcom zagranicznym ukazywana jest silna armia i sprawne państwo, natomiast na użytek polityki jednoczenia państw byłego ZSRR wokół Rosji prezentowana jest wspólna, zwycięska historia narodów Rosji, Ukrainy, Białorusi i innych wchodzących w skład ZSRR.
Problemy wciąż te same
Tradycyjjnie rocznica jest także okazją do dyskusji o stanie rosyjskiej armii. Prezydent Miedwiediew odniósł się do tego podczas spotkania z weteranami i powiedział, że „moc sił zbrojnych zależy od patriotycznego poczucia obywateli.” Powiedział także, że dużym problemem jest fakt, że wielu młodych ludzi unika służby w armii na wszystkie sposoby, ale jednocześnie podkreślił, że do 'katastrofy' jest jeszcze daleko.
Inne powszechnie znane problemy rosyjskiej armii, to przede wszystkim korupcja od najniższych do najwyższych szczebli, wykorzystywanie żołnierzy przez wyższych dowódców – tzw. „Dziedowszczyzna” - odpowiednik polskiej „Fali”, która w Rosji jest winna okaleczeń setek młodych żołnierzy rocznie, a także czasami i śmierci, poza tym problemem jest przestarzały sprzęt oraz, o czym wspomniał dziś Miedwiediew, niewydajny i nieprzejrzysty system rekrutacji – służba jest obowiązkowa, ale z roku na rok coraz więcej potencjalnych poborowych uchyla się od służby i spada liczba faktycznie zaciągniętych poborowych.
Lekarstwem pieniądze i reklama
Kilkanaście tygodni temu prezydent Dmitrij Miedwiediew, w ramach modernizacji kraju, zapowiedział dofinansowanie armii do 2020 roku środkami w wysokości około 600 mld dolarów, a także restrukturyzację zatrudnienia i zwolnienie ze służby 200 tysięcy oficerów. Tak, by armia była nowoczesna i nie kojarzyła się jedynie z silnym potencjałem jądrowym i rozpadającymi się pozostałymi typami wojsk. W Internecie regularnie publikowane są filmy propagandowe, zachęcające do dobrowolnego przystąpienia do wojska.
Źródła: rian.ru



