Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Grecja pozostanie w strefie euro

09.05.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 1 komentarz ]
Premier Grecji Jeorios Papandreu. Grecja początkowo ukrywała istnienie kryzysu finansowego.

Premier Grecji Jeorios Papandreu. Grecja początkowo ukrywała istnienie kryzysu finansowego.
Źródło: commons.wikipedia.org

Wbrew ostatnim spekulacjom, nie jest rozważany scenariusz wyjścia Grecji ze strefy euro. Tę informację podali jednocześnie urzędnicy UE, przedstawiciele państw strefy euro oraz premier Grecji.

Pierwotnie informacja o planowanym wyjściu Grecji z unii walutowej euro została podana przez internetowe wydanie niemieckiej gazety 'Spiegel', powołującej się na źródła w niemieckim rządzie. Według niemieckiego czasopisma, Grecja miała sama zaproponować taki krok i przywrócić swą poprzednią walutę - drachmę, aby w ten sposób mieć możliwość samodzielnego radzenia sobie z kryzysem finansowym jaki od kilkunastu miesięcy jest zarzewiem pogarszającej się sytuacji gospodarczej oraz protestów rozmaitych grup społecznych przeciwnych planom oszczędnościowym.

Kryzysowy szczyt w Luksemburgu


W odpowiedzi na te informacje 7 maja zostało zwołane kryzysowe spotkanie ministrów finansów 5 państw strefy euro, które odbyło się w Luksemburgu. Przybyli na nie reprezentanci Hiszpanii, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Banku Centralnego, spotkaniu przewodził Jean-Claude Junecker - premier Luksemburga.
Po zakończeniu szczytu, zostały wygłoszone oświadczenia, w których zdementowano plany powrotu Grecji do waluty narodowej, a także zaprzeczono powstaniu planu restrukturyzacji greckiego długu wartego 327 miliardów euro.
Grecki minister finansów, George Papaconstantinou powiedział, że Grecja pozostanie wierna swoim zobowiązaniom wobec euro, a plan wyjścia Grecji ze strefy euro nie był nigdy rozważany, także podczas spotkania o takiej możliwości nawet nie wspomniano. Wymieniono się natomiast uwagami "na temat greckiego kryzysu i jego wpływu na rozwój gospodarczy Grecji."
W późniejszym wystąpieniu, premier Grecji, Jeorios Papandreu, potwierdził jego słowa i dodał, że Grecja chce samodzielnie walczyć z kryzysem.
Na 16 maja zapowiedziano kolejne spotkanie tej samej grupy, podczas którego mają zostać opracowane kolejne kroki postępowania w celu naprawienia greckiej gospodarki.

110 miliardów euro pomocy


Grecja do tej pory otrzymała 110 mld. euro pomocy finansowej w formie kredytu na walkę z kryzysem - 80 mld bezpośrednio od państw członkowskich strefy euro oraz 30 mld od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ponad połowa tych środków została już wypłacona. Od udzielenia kredytu minął już prawie rok, ale wcale nie widać końca kłopotów finansowych. Grecki rząd zaproponował wprowadzenie dyscypliny finansowej i cięcia socjalne. Propozycje spotkały się z wielkim niezadowoleniem społecznym i gwałtownymi protestami ulicznymi. Od tej pory greckie władze zmiękczyły swą politykę i są oskarżane o brak konsekwencji w walce z deficytem budżetowym, który spowodował kryzys oraz o kalkulowane politycznie decyzje zamiast konkretnych kroków. Często politycy greccy domagają się dania wolnej ręki rządowi w walce z problemem, bez nacisków innych państw i instytucji finansowych w obawie przed protestami.

Na wyjściu Grecji ze strefy euro stracą wszyscy


Strona niemiecka przedstawiła przed rozpoczęciem szczytu analizy, z których wynika, że opuszczenie strefy euro przez Grecję spowodowałoby natychmiastowy spadek wartości greckiej waluty narodowej o około 50%, zostałyby wycofane inwestycje zagraniczne, pomniejszyłby się kapitał finansowy i w rezultacie można by się spodziewać rychłego bankructwa Grecji. Efekty opuszczenia przez Grecję strefy euro, dotknęłyby także pozostałe państwa i obniżyłyby wiarygodność wspólnej waluty. Udzielona Grecji pożyczka nie byłaby praktycznie do odzyskania, co przełożyłoby się na kryzys kapitałowy w europejskich bankach. Ponadto rozszerzenie strefy euro mogłoby stanąć pod zapytaniem - czy jest sens wstępowania do ugrupowania, jeśli nie potrafi ono poradzić sobie z takimi wyzwaniami? W przyszłości ewentualnym śladem Grecji podążyć mogłyby inne państwa.
W tym kontekście można zakładać, że informacja ukazała się z inicjatywy Grecji, by w ten sposób uzyskać więcej czasu i wpłynąć na strony wywierające wpływ na Grecję i domagające się szybkich rozwiązań.
Formalnie nie jest także możliwe wyjście ze strefy - nie ma takich zapisów prawnych w traktatach konstytuujących unię walutową, więc taki krok byłby obecnie nielegalny.

Kryzys nie opuszcza Europy


Kryzys gospodarczy dotknął w ostatnim czasie, poza Grecją, także Irlandię i Portugalię, którym udzielono już około 80-miliardowych pożyczek w euro - od Unii Europejskiej i MFW. W najbliższym czasie spodziewany jest także kryzys w Hiszpanii, gdzie pękła bańka spekulacyjna w branży nieruchomości, a bezrobocie sięgnęło 20%.
Od momentu upublicznienia informacji o możliwości opuszczenia strefy euro przez Grecję, wartość wspólnej waluty spadła o 1% względem dolara amerykańskiego.

Źródła: euronews.net, dw-world.com, athensnews.gr, spiegel.de

...

Odsłon: 3719 | ranking >>


Komentarze: 1 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Grecja pozostanie w strefie euro:

Komentarz

* |

2011-06-07, 13:39

premier Grecji nazywa sie Giorgos PapandreouPowiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 03.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 22.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

ELEKTRYK BUDOWLANY 23.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Hannover

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 01.09.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... dUClvtXuJyf: yLGHwPZk

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... xaTXMZgRFBdnkY: lfKGDypV

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... Klhcryzo: PAJacekgpnRqI

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... OzqtaHMgNsEcypln: EAzOBcTRLUMoYPb

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy