Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Dzień Europy świętem wszystkich Europejczyków

07.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 2 komentarze ]
Robert Schuman-jeden z ojców-założycieli Unii Europejskiej

Robert Schuman-jeden z ojców-założycieli Unii Europejskiej
Źródło: pl.wikipedia.org

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Źródło: pl.wikipedia.org

W sobotę 7 maja rozpoczynamy świętowanie obchodów Dnia Europy, który przypada 9 maja. Jest to znakomita okazja by z bliska przyjrzeć się pracy instytucji Unii Europejskiej.

Obchody w Brukseli i LuksemburguDla zwiedzających instytucje będą otwarte w godzinach 10-18.

Do Brukseli i Luksemburga możemy udać się w sobotę, a do Strasburga w niedzielę, natomiast do Warszawy przez cały weekend. Obchody Dnia Europy to możliwość spotkań z eurodeputowanymi, wzięcia udziału w wystawach, konkursach z nagrodami i koncertach. Ponadto można pozować rysownikom, oglądać występy muzyków i akrobatów. Będzie także okazja do skosztowania regionalnych przysmaków.

Zwiedzając Parlament możemy dowiedzieć się wielu ciekawych i praktycznych informacji na temat jego funkcjonowania i uprawnień, a także zapoznać się z poszczególnymi frakcjami politycznymi, które tworzą tę instytucję. Ponadto zaprezentowane zostaną organizacje pozarządowe działające w Unii Europejskiej.

Dla osób, które nie mogą osobiście wziąć udziału w obchodach Dnia Europy istnieje możliwość zrobienia tego poprzez liczne portale społecznościowe, w tym Facebook, Twitter i Flickr.

W godzinach 10.15-10.45 na Facebooku będzie można porozmawiać o wolontariacie z irlandzką eurodeputowaną Marian Harbin. Wystarczy kliknąć na http://www.facebook.com/europeanparliament

Wśród zaplanowanych debat są następujące:

>11:00 - 13:00 – 'Parlament Europejski i wolontariat'

>15:00 - 16:30 - 'Po kryzysie w Japonii: przyszłość europejskiej polityki energetycznej'

Wyświetlony zostanie także film o politykach UE.

W Luksemburgu dla zwiedzających gości przygotowano miasteczko europejskie i koncerty. Będzie można także spróbować tortu, którego poczęstunek przygotowano na placu Clairefontaine oraz wziąć udział w debacie z politykami zasiadającymi w PE.

Świętowanie w WarszawieDzień Europy jest świętem każdego Europejczyka i demokracji europejskiej. Obchody świętuje się w każdym państwie członkowskim. Liczne atrakcje przygotowano także w Warszawie.

6 maja o godzinie 18.30 w Kinie ‘Kultura’ przy Krakowskim Przedmieściu 21/23 odbędzie się projekcja filmu ‘Obca’, który otrzymał nagrodę filmową Parlamentu Europejskiego LUX w 2010 roku.

Po seansie odbędzie się spotkanie zatytułowane ‘Czy naprawdę obcy’, poświęcone kulturowej tożsamości Europy. Na debatę zaproszono m.in. posłankę do PE Różę Thun, prof. Monikę Płatek i dr Agnieszkę Gutkowską z Uniwersytetu Warszawskiego.

Bezpłatne wejściówki można zarezerwować w kasie kina, pod numerem tel. 22 826 33 35 lub za pośrednictwem e-mail: kinokultura@sfp.org.pl.

Natomiast 9 maja w Warszawie na ul. Jasnej 14/16a, przed Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, pracownicy będą informować o pracy tych instytucji.

Z kart historiiDzień Europy obchodzony jest od 5 maja 1949 roku, czyli od ustanowienia Rady Europy. Natomiast 9 maja świętowana jest rocznica przedstawienia Planu Schumana powołującego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali w 1950 roku. Był to pierwszy krok do tego, co dziś nazywamy Unią Europejską. Sześć państw: Francja, Włochy, RFN, Belgia, Holandia i Luksemburg podpisały układ tworzący wspólny rynek węgla i stali. Był to początek integracji na polu gospodarczym.

9 maj, zgodnie z uchwałą PE, także nosi miano Dnia Europy. Do innych symboli Unii Europejskiej należy hymn (IX Symfonia Ludwiga van Beethovena) , flaga (12 gwiazd) oraz waluta - euro. Wspólna jest także dewiza: Jedność w różnorodności.

Obchodzenie takich dni, jak Dzień Europy jest ważne dla rozwoju demokracji w państwach członkowskich, szczególnie wśród młodych ludzi. Dzięki tego typu przedsięwzięciom mogą oni odwiedzić instytucje unijne, które znają tylko z telewizji i książek i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na ich temat.


www.europarl.europa.eu


...

Odsłon: 7288 | ranking >>


Komentarze: 2 Dodaj komentarz

Komentarze do artykułu Dzień Europy świętem wszystkich Europejczyków:

Komentarz

Justyna

2011-05-09, 19:00

Witam. Mieszkam już 3 lata w Norwegii i nigdy nie spotkałam się tu z jakimikolwiek obchodami tego dnia. Prawdę mówiąc, o istnieniu Dnia Europy dowiedziałam się z tego portalu. Nie wiem, dlaczego Norwegowie nie świętują razem z resztą Europy, może nie do końca czują się Europejczykami. Mam wrażenie, że są zamknięci na nasz kontynent i poniekąd czują się od nas lepsi. Polemizowałabym jednak, czy istnieją rzeczywiste podstawy, by mogli się tak o sobie myśleć. Jednakże mój pierwszy kontakt z tym krajem dał mi dużo do myślenia. Zastanówmy się, jak może poczuć się obywatel UE, gdy na jednym z norweskich lotnisk widzi ogromny napis: \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Po co nam Europa, gdy mamy Norwegię?\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\". 17 maja (Dzień Norweskiej Konstytucji) świętują natomiast dość hucznie. Organizowana jest parada a wszyscy, bez różnicy na płeć i wiek, zakładają stroje ludowe. Przypomina to trochę obchody Bożego Ciała w Polsce . Co najgorsze, Norwegowie uważają, że to jest najlepsza i najlepiej zorganizowana impreza na świecie. Osobiście uważam, że polskie Juwenalia są bardziej interesujące, o karnawale w Rio nie wspominając. Pozdrawiam Justyna


Komentarz

Bartek Wiśniewski |

2011-05-09, 21:41

hej

Dziękuję za komentarz.

Widocznie im dobrze poza Unią skoro już 2 razy odrzucili w referendum możliwość akcesji. A nie świętują prawdopodobnie, bo to święto jest związane z korzeniami UE, a oni z nią się nie identyfikują.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury także innych artykułów.Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Pracownik produkcji (k/m) DE-Praca dla uczniów 17.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Komisjoner (k/m) - Burgwedel - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Burgwedel

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Niemcy - Praca dla studentów na święta! 16.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy