Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Kto jeszcze w Unii Europejskiej?

27.05.2009 Autor: Justyna Krempa[ 0 komentarzy ]
„Геть усіх” („Wynocha wszyscy”) Demonstracja mieszkańców Kijowa przeciwko panującej władzy, 15 marca 2009

„Геть усіх” („Wynocha wszyscy”) Demonstracja mieszkańców Kijowa przeciwko panującej władzy, 15 marca 2009
Źródło: Justyna Krempa

Na dzień dzisiejszy Unia Europejska obejmuje 27 państw. Prognozuje się, że Chorwacja ma największe szanse, aby zostać 28 członkiem UE już w 2010 roku, ale co z pozostałymi krajami? Przedstawiam sytuację i nastawienie ludzi w krajach, ubiegających się o członkostwo. Zacznę od naszych sąsiadów.

Ukraina na drodze do UE


Współpraca między Ukrainą a Unią Europejską na arenie międzynarodowej ma wielkie znaczenie, biorąc pod uwagę stosunki gospodarcze i ekonomiczne. Podstawowym zadaniem UE w stosunku do Ukrainy jest wspieranie transformacji politycznej i gospodarczej, opartej na gospodarce wolnorynkowej, prawach człowieka i demokracji liberalnej. Pomiędzy tą współpracą stoją Ukraińcy, którzy w 70% popierają wejście do UE, a najgorszą przeszkodę w dołączeniu do 27 państw widzą w ukraińskim rządzie.

Między Ukrainą a UE doszło do podpisania wielu umów o charakterze regulacyjnym, zgodnie z którymi odbywa się współpraca między Ukrainą a Wspólnotą. W 1994 roku podpisano umowę o partnerstwie i współpracy, a już od 2004 roku, po Pomarańczowej Rewolucji UE zadeklarowała zacieśnienie związków z Kijowem. Stąd pomysł zawarcia nowego porozumienia z Ukrainą w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS). Co więcej, w Brukseli cały czas mówi się o stworzeniu „pełnej strefy wolnego handlu”, czyli pogłębionego porozumienia między Ukrainą a Europą.

Jak pisze Gazeta Wyborcza ponad 70% Ukraińców opowiada się za wejściem do Unii Europejskiej, a najwięcej głosów na „TAK” oddali mieszkańcy wschodnich obwodów przemysłowych (Donieck- 92,6%). Bardzo proeuropejski jest też Krym (79%), czy Odessa (77,9%). W stolicy poparcie dla Unii Europejskiej nie jest aż tak wysokie, bo wynosi zaledwie 40%.

Ukraińcy widzą wiele korzyści po wejściu swojego kraju do Unii Europejskiej. Trzy największe plusy:

1. Zniesienie wiz, czyli swobodne podróżowanie po Europie.

Ze wszystkich moich znajomych na roku, tylko ja jedna byłam kiedyś za granicą, ale tylko dlatego, że mam dziadka w USA. Jako studentka nie mam możliwości wzięcia udziału w wymianach studenckich, tak jak to jest na przykład u Was w Polsce. Studiuję anglistykę i bardzo bym chciała wyjechać do Anglii, ale bardzo ciężko jest dostać wizę gdziekolwiek, chyba, że ma się dobre znajomości - mówi 23-letnia Rita, studentka filologii angielskiej na Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie.

2. Prawo do pracy za granicą

Dla 29% Ukraińców dużą korzyścią byłaby możliwość pracy za granicą, zarówno stałej jak i tymczasowej. Tak jak i dla Polaków jest to głównie możliwość zarobienia większych pieniędzy na przykładowe „budowanie domu” lub innych wydatków.

3. Zmniejszenie korupcji.

21% Ukraińców sądzi, że po wejściu do UE liczba korupcji i nadużywania władzy w znacznym stopniu zmalałaby i nawet duża ilość wpływowych znajomości nie pomogłaby np. w dostaniu się na studia.

Wśród największych przeszkód na drodze do wstąpienia do Unii europejskiej Ukraińcy wybrali korupcję wśród osób piastujących urzędy państwowe (40%), 35% uważa, że trzeba zmniejszyć dystans gospodarczy dzielący ich państwo od członków UE.
Zmiana przepisów i nieudolności gospodarki to tylko połowa drogi do spełnienia marzenia Ukraińców.

Wśród Ukraińców nie ma przekonania, że nacisk innych krajów, na przykład Rosji może być przeszkodą w integracji: Ukraińcy twierdzą, że jeśli mieliby dobrą władzę, nieskorumpowaną i sprawiedliwą to już dawno Unia Europejska znalazłaby dla nich miejsce w swojej wspólnocie.

Jak pokazują badania, nastawienie Ukraińców do przystąpienia do Unii Europejskiej jest bardzo pozytywne, a niekiedy nawet wyidealizowane, o czym świadczy ilość głosujących na „TAK” w obszarach wschodnich Ukrainy. Bardziej sceptyczny okazuje się Kijów, chociaż w średniej ocenie przeważa optymizm i chęć Ukraińców do poprawy warunków bytowych.

Badania zamówiła fundacja Edukacja dla Demokracji w ramach polsko-ukraińskiego projektu "Europejski szlak przez Polskę". Wykonała je pracownia badań terytorialnych Ukraińskiej Akademii Nauk we Lwowie, opublikowano w: gazetawyborcza.pl.


Podobne artykuły:
Ukraina w UE - cel ostateczny
Rola i znaczenie umów między UE a Ukrainą
Chlebowski: konflikt gazowy nie służył relacjom Ukraina UE


...

Odsłon: 3321 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Kto jeszcze w Unii Europejskiej? nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Justyna Krempa Justyna Krempa Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Operator wózka widłowego wysokiego składu (k/m) - Niemcy 08.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lehrte

Praca na wakacje dla studentów i uczniów - Niemcy 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)/Wietze

Pomocnik (k/m) - Praca dla studentów bez znajomości j. niemieckiego 26.06.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Meppen

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy