Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Barbara Lochbihler: 'Prawda to pierwsza ofiara wojny'

04.05.2011 Autor: Bartek Wiśniewski[ 0 komentarzy ]
Wolność słowa to podstawa demokracji

Wolność słowa to podstawa demokracji
Źródło: www.everystockphoto.com

Dziennikarze często znajdują się w samym centrum konfliktów wojennych

Dziennikarze często znajdują się w samym centrum konfliktów wojennych
Źródło: www.everystockphoto.com

Z okazji Światowego Dnia Wolności Prasy, który przypadł 3 maja, w Parlamencie Europejskim zorganizowano publiczne wysłuchanie, na którym dyskutowano o poprawie bezpieczeństwa dziennikarzy wojennych.

Dziennikarze jako element demokracjiJerzy Buzek podkreślił, że podstawą demokracji są dobrze poinformowani obywatele, którzy mają dostęp do rzetelnych informacji i niezależnych analiz. Możliwe jest to dzięki pracy reporterów, którzy niejednokrotnie narażając swoje zdrowie i życie zdobywając informacje.

Często jednak za zdobycie informacji płacona jest najwyższa cena - życie. W tym roku zginęło już kilku dziennikarzy, m.in. w Libii i jest na nich coraz więcej ataków.

Na wysłuchaniu w PE przypomniano, że zmienia się natura konfliktów wojennych, które stają się coraz bardziej niebezpieczne, a zasada ‘nietykalności’ fotoreporterów nie jest często respektowana przez strony konfliktów. Anne Vivat z organizacji Dziennikarze bez Granic powiedziała, że dziennikarze jeżdżą w miejsca konfliktów by zdobywać informacje, a nie dla adrenaliny, jaką może dawać przebywanie w zapalnych punktach konfliktów.

'Bez dziennikarzy musielibyśmy polegać na oficjalnych komunikatach prasowych dostarczonych przez wojska, rządy czy organizacje' - zaznaczyła Vivat

Oficjalne komunikaty prasowe często nie uwzględniają wszystkich najważniejszych faktów i są często niezgodne z prawdą. Dzięki reporterom możemy dogłębnie poznać przyczyny konfliktów, ich przebieg, a także usłyszeć opinie zwykłych ludzi znajdujących się w ogarniętych walkami rejonach.

Niebezpieczny zawódJean-Paul Marthoz z Komitetu Ochrony Dziennikarzy powiedział: ‘Dziennikarze stali się celem w trakcie konfliktów wojennych. (…) Po powrocie z wojny dziennikarze (…) muszą radzić sobie z zespołem stresu pourazowego’. Walczące strony atakują nie tylko siebie, ale także dziennikarzy, których traktują jak intruzów czy szpiegów. Często takie działanie ma na celu ukrycie zbrodni wojennych, a ataki na fotoreporterów lub ich więzienie ma zniechęcić ich do pracy. Dlatego właśnie ich praca jest niezastąpiona, gdyż pozwala na informowanie opinii publicznej na całym świecie i pokazywanie prawdziwego oblicza wojny.

Więzienie dziennikarzy ma miejsce nie tylko w rejonach ogarniętych konfliktami, ale także w państwach, w których wolność słowa i prawa człowieka są łamane. Przykładem takich miejsc jest Turcja, Egipt czy Chiny.

W 2011 zginęło 18 dziennikarzy, a 151 zostało uwięzionych za wykonywanie swojej pracy. Rok wcześniej śmiertelnych przypadków ataków na reporterów było 57, a w 15 latach zginęło ich ponad 800. Niestety, większość osób atakujących dziennikarzy unika kary.

Prawda przede wszystkim'Prawda to pierwsza ofiara wojny. Dlatego potrzebujemy dziennikarzy i doniesień z obu stron konfliktu' - przekonywała niemiecka deputowana Barbara Lochbihler (Zieloni).

Ważne jest by państwa biorące udział w konfliktach, a także obserwująca je opinia publiczna dbały o wolność mediów. Dotyczy to nie tylko mediów tradycyjnych takich jak prasa, telewizja, radio, ale także Internetu.

'UE musi bronić wolności Internetu, wolności wypowiadania się i dostępu do informacji' - apelowała holenderska deputowana Marietje Schaake.

Niezwykle istotne jest także działanie organizacji stojących na czele bezpieczeństwa dziennikarzy. Należą do nich m.in. Dziennikarze bez granic i Organizacja Narodów Zjednoczonych. Ta ostatnia wydała w 2006 roku rezolucję o ochronie cywilów, w tym dziennikarzy, w czasie wojny. Unia Europejska prowadzi kilkadziesiąt projektów związanych z prawem do wolności słowa. Wspiera przemiany demokratyczne w Afryce Północnej.

Olivier Basile, przedstawiciel Reporterów bez Granic powiedział, że UE powinna czynić więcej by chronić dziennikarzy.

www.europarl.europa.eu

...

Odsłon: 2800 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Barbara Lochbihler: 'Prawda to pierwsza ofiara wojny' nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Bartek Wiśniewski Bartek Wiśniewski Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Elektryk przemyslowy, budowlany na niemieckiej Umowie o Prace 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Ludwigshafen

Pracownik ogólnobudowlany (k/m) - Niemcy 02.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen

Pracownik produkcji (k/m) - bez znajomości języka - Niemcy 09.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik produkcji (k/m) - Dla par i singli! 23.11.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems) / Wietze

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii ThkKjRzByNYwxVS: umCgLZBXrhD

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... DxjQGTthCcf: QpTFuVZatcghCr

Przeżył obóz pracy we Włoszech... Michal: Ja byłem w obozie Orta nova w 2001 roku zostawiłem tam wszystkie swoje rzeczy...

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... fsPNGlUtzTuxQMc: ycbljAQrOMnSU

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy