Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Niemcy otwierają swój rynek pracy dla 8 państw

02.05.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
1 maja 2011 - Niemcy otwierają swój rynek pracy dla 10 państw Unii Europejskiej

1 maja 2011 - Niemcy otwierają swój rynek pracy dla 10 państw Unii Europejskiej
Źródło: commons.wikimedia.org

1 maja dla 8 z 10 państw, które weszły do Unii Europejskiej w 2004 roku został w pełni otwarty niemiecki rynek pracy.

Już wcześniej rząd niemiecki uruchamiał programy ułatwiające zatrudnienie w niemieckich przedsiębiorstwach, mające na celu przyciągnięcie do Niemiec wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jednakże były to tylko pojedyncze akcje mające na celu uzupełnienie braków w zatrudnieniu w poszczególnych branżach. Teraz obywatele m.in. Polski, bez przeszkód będą mogli wykonywać w Niemczech każdą pracę, bez uzyskiwania zezwolenia na pracę.

Otwarcie po okresie przejściowym


Otwarcie niemieckiego rynku pracy następuje po wynegocjowanym przez Niemcy w umowach akcesyjnych okresie przejściowym. 1 maja minęło 7 lat od wstąpienia Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier i Słowenii do UE w 2004 roku. Niemcy zdecydowały się na najdłuższy możliwy okres przejściowy na otwarcie swego rynku pracy dla osób z tych krajów w celu ochrony swojego rynku pracy.
Swoboda przepływu siły roboczej jest jednym z podstawowych elementów integracji gospodarczej, na której opiera się Unia Europejska.

Nadzieje na wspólne korzyści


Niemiecki ambasador w Polsce, Ruediger von Fritsch, powiedział, że "każdy, kto z bliska zna sytuację, z niecierpliwością oczekiwał tej chwili. Z obu stron mamy do czynienia z szybkim wzrostem gospodarczym i niemieccy przedsiębiorcy potrzebują pracowników i kapitału na inwestycje. Szczególnie we wschodnich Niemczech widać zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. W dodatku otwarcie rynku pracy będzie służyć polepszeniu naszych stosunków".

Oprócz nadziei, także wspólne obawyOprócz czynników pozytywnych, takich jak większe możliwości znalezienia zatrudnienia dla pracowników, większy wybór kandydatów dla pracodawców czy możliwość szybkiego uzupełnienia niedoborów siły roboczej, pojawiają się obawy. W Niemczech dotyczą one przede wszystkim najmniej wykształconych osób, z najniższymi kwalifikacjami, które wraz ze spodziewanym napływem siły roboczej spodziewają się, że największa konkurencja wśród pracowników nastąpi o miejsca pracy, gdzie nie są wymagane kwalifikacje, ale i zarobki są najniższe.
Zwiększenie konkurencji o miejsca pracy, to także spodziewane obniżki płac w najniższym sektorze, co jest powodem do obaw dla pracowników i związków zawodowych.
Obawy są obecne nie tylko w Niemczech. Odpływu siły roboczej obawiają się urzędnicy i przedsiębiorcy w państwach 'nowej Unii'. W szczególności problem jest najbardziej niepokojący w Polsce i innych państwach bałtyckich.
Polska z racji bliskości jest państwem, z którego imigranci ekonomiczni będą stanowili z pewnością największą grupę. Jednak państwa bałtyckie z racji kryzysu gospodarczego, który dotknął je w ciągu ostatnich 2 lat, wciąż zmagają się z trudną sytuacją na rynku pracy. Odpływ wykwalifikowanej siły roboczej może poważnie odbić się na wzroście gospodarczym tych państw.

Nowego exodusu nie będzie


Wydaje się jednak, że najnowsza emigracja zarobkowa nie jest emigracją na całe życie - jak było z emigrantami, którzy opuszczali ojczyzny w okresie powojennym. Dziś, z racji niskich kosztów podróży i taniej łączności, łatwo jest utrzymywać więzi z rodziną. Emigracja często wiąże się z wykonywaniem pracy poniżej kwalifikacji, co powoduje frustrację i w dalszej perspektywie może być czynnikiem determinującym powrót do ojczyzny.
Nie można lekceważyć także rosnącej stopy życiowej wśród 10 nowych państw członkowskich co sprawia, że po porównaniu zarobków i kosztów życia, opłacalność wyjazdu przestaje być tak oczywista.
Taka sytuacja jest obecnie w Czechach, gdzie informacja o otwarciu rynku pracy przez Niemcy nie została praktycznie zauważona przez media. Ma to związek z dobrą sytuacją gospodarczą w Czechach, gdzie standard życia przerósł już średnią UE i w efekcie nikt nie spodziewa się przybycia czeskich pracowników do Niemiec.
Z drugiej strony wielu komentatorów podziela opinię, że obecnie nie zaobserwujemy eksplozji emigracyjnej jakiej doświadczyła szczególnie Polska tuż po wstąpieniu do UE. Powodem jest fakt, iż osoby najbardziej zdeterminowane do wyjazdu za granicę już wyjechały z kraju - przede wszystkim do Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Natomiast osoby wykwalifikowane, zainteresowane pracą w Niemczech do tej pory z pewnością potrafiły poradzić sobie z dotychczasowymi ograniczeniami. Największa fala wyjazdów spodziewana jest w związku z pracami sezonowymi, ale z definicji wiąże się ona z pobytem co najwyżej kilku miesięcznym i nie odbija się negatywnie na gospodarce, a wręcz przeciwnie - spada czasowo bezrobocie i obserwowany jest transfer gotówki do kraju.

Źródła: dw-world.de

...

Odsłon: 8884 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Niemcy otwierają swój rynek pracy dla 8 państw nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Brukarz (k/m) - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Emsland

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 16.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Bydgoszcz

Pracownik (k/m) - mycie okien - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Lingen/Meppen/Haren

Komisjoner/Pracownik magazynu (k/m) - Niemcy 15.07.2020 Kraj: Niemcy Miasto: Północno-zachodnie Niemcy

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

W centrum Polski głośno o biotechnologii W centrum Polski głośno o biotechnologii gnGKeuElhI: nqOJGjBtK

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... XpDakwEfUB: PJDdRqBAbfixTl

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... qwexmjWoTvsDHN: iHnAkLygU

Praca w Szwecji - zapotrzebowanie... Skwierczyński Maciej: Witam serdecznie nazywam się Maciej Skwierczyński Jeśli oferta pracy w Szwecji...

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy