Twoja Europa - Praca i Studia za granicą oraz Unia Europejska

Benedykt XVI odpowiada na pytania w telewizji

23.04.2011 Autor: Stanisław Dąbrowski[ 0 komentarzy ]
Benedykt XVI podczas wystąpienia

Benedykt XVI podczas wystąpienia
Źródło: Rai Uno

W Wielki Piątek (23.04) papież Benedykt XVI wystąpił w historycznym show - jako pierwszy papież w historii wziął udział w programie telewizyjnym i odpowiedział na pytania kilku osób z całego świata.

Program został wyemitowany we włoskiej telewizji Rai Uno.
Zapytania skierowane do Benedykta XVI oraz jego odpowiedzi zostały zarejestrowane przed emisją programu. W sumie papież ustosunkował się do 7 pytań, a program miał formę talk-show z video wystąpieniem Benedykta XVI, który był zrelaksowany i spokojnie odpowiadał na pytania.

Pytania z całego świata


Na pytanie japońskiej dziewczynki, 7-letniej Eleny, która ucierpiała w trzęsieniu ziemi: "Dlaczego dzieci muszą być smutne? Dlaczego muszę się tak bać?", Benedykt XVI powiedział, że "nie mamy odpowiedzi na te pytania, ale chcę byś wiedziała, że Jezus, który cierpiał i był niewinny tak samo jak Ty oraz Bóg, są po Twojej stronie."
Kolejne pytanie zadała Włoszka - Maria Teresa, której syn, Francesco, od wielu lat znajduje się w stanie wegetatywnym: "Czy dusza mojego syna opuściła już jego nieświadome ciało?"
Papież powiedział, że dusza z pewnością jest w ciele jej syna i opowiedział metaforę o gitarze: ciało, w którym dusza nie może dać znać o swym istnieniu, jest jak instrument bez strun, który pomimo braku możliwości gry, cały czas istnieje.
W programie wystąpiła także grupa studentów z Iraku, którzy pytali jak przekonać innych irackich chrześcijan do pozostania w kraju, gdzie są nieustannie narażani na prześladowania ze strony muzułmanów. Papież poprosił ich o wytrwanie i zapewnił o swych wysiłkach w przekonywaniu władz do zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich wyznań religijnych.
W programie pytanie zadała także muzułmanka z Wybrzeża Kości Słoniowej, która chciała się dowiedzieć jak w jej kraju można powstrzymać polityczną i etniczną przemoc.
Papież wyraził swój żal, że w tym przypadku nie może podjąć znaczących kroków. Wskazał, że jedyną drogą jest wyrzeczenie się przemocy i rozpoczęcie dialogu przez wszystkie strony sporu.

Komentarze


Komentatorzy wskazują, że papież nie odniósł się do bardziej spornych kwestii - jak na przykład skandale obyczajowe na łonie Kościoła, ale zarazem samo wystąpienie jest odpowiedzią Watykanu na ten temat, która poprzez pominięcie najtrudniejszych tematów chce pokazać, że Papież jest zainteresowany losem pojedynczych ludzi.
Było to pierwsze wystąpienie tego typu w historii papiestwa i prawdopodobnie jest to pierwszy krok w strategii Watykanu na drodze do zmiany swojego wizerunku - w stronę bardziej otwartego, przejrzystego, bliższego ludziom, zajętego aktualnymi światowymi problemami.


Źródła: www.dw-world.de, www.rai.it, bbc.co.uk

...

Odsłon: 3057 | ranking >>


Komentarze Dodaj komentarz

Artykuł Benedykt XVI odpowiada na pytania w telewizji nie został jeszcze skomentowany - bądź pierwszy!


Powiadamiaj mnie o nowych wypowiedziach do tego artykułu

Nie chcesz przepisywać tych słów? Zarejestruj się! (lub Zaloguj)


* pole obowiązkowe

-

Autor artykułu:

Stanisław Dąbrowski Stanisław Dąbrowski Obecnie wolontariusz w Sankt Petersburgu
Wyślij wiadomość | Zaproś do znajomych
Więcej artykułów autora >>

- Dziennikarstwo obywatelskie - dołącz do redakcji

Wiadomości z Europy i UERSS Wiadomości z Europy

Inny świat czy popkulturowa wioska? Kultura Nowość Inny świat czy popkulturowa wioska?

Promocja Portugalii na Web Summit 2016 w Lizbonie

Wybory prezydenckie w USA - komentarze ekspertów

Komisja zaleca przedłużenie tymczasowych kontroli na granicach wewnętrznych

Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA

PiS nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej

więcej wiadomości z Europy >>

-

Oferty pracy za granicąRSS z ofertami pracy za granicą

Oferty pracy za granicą - przycisk Dodaj ofertę pracy za granicą

Fizjoterapeuta 06.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Norymberga

Mechanik samochodowy 31.07.2021 Kraj: Mołdawia Miasto: Lipsk

Pracownik produkcji (k/m) - Wieszanie kurczaków - Niemcy 15.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Haren(Ems)

Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h! 22.07.2021 Kraj: Niemcy Miasto: Pracownik magazynu (k/m) - bez znajomości języka niem. - nawet do 13 € brutto/h!

zobacz wszystkie oferty pracy >>

-

Szkolenia i kursy unijneRSS wydarzenia w Europie

Szkolenia unijne - banner Dodaj ofertę szkolenia

zobacz wszystkie oferty szkoleń >>

-

Forum europejskie - dyskusje...

Ogłoszenia wszelkiehttp://www.rankinglokat.eu Rankinglokat.eu pisze: Polecam również świetną stronę z ubezpieczeniami OC http://www.tanieoc.net >> 19.07.2018 11:28     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkieMonter rusztowań z uprawieniami IPF Sp. z o.o pisze: IPF Group specjalizuje się w rekrutacji i organizacji zatrudnienia na rynku krajowym >> 30.04.2018 15:26     Ogłoszenia wszelkie

Ogłoszenia wszelkiePolska przychodnia w Londynie pisze: Polecam polską przychodnię w Londynie - Fast Medica, to zespół znanych >> 06.04.2018 09:10     Ogłoszenia wszelkie

Studia i nauka za granicąBezpłatna polska szkoła, dla dzieci przebywających za granicą. Wojtek Kyzik pisze: Ciekawy program! >> 02.03.2018 13:22     Studia i nauka za granicą

Ogłoszenia wszelkieProgram do magazynu Wojtek Kyzik pisze: A wygląda to cenowo? >> 02.03.2018 13:22     Ogłoszenia wszelkie

więcej grup dyskusyjnych >>

-

Ostatnio komentowane

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... WHO będzie debatować nad dokładniejszymi regulacjami... JiVoNUyCjvLABIhl: glVJjwTtpmbGnkcS

Naukowcy donoszą: dziura ozonowa... aAufpnJFmsVxWZX: hAlSnGKktWqbTJ

WHO będzie debatować nad dokładniejszymi... vbQNazOX: zfoKWTJE

W centrum Polski głośno o biotechnologii... coxSUeHCL: KfGNFYVqMX

-

Kalendarz wydarzeń RSS wydarzenia w Europie

więcej wydarzeń >>

-


Wszystkie

Wybierz kraj:

x
Cała Europa Unia Europejska Albania Andora Austria Belgia Białoruś Bośnia i Hercegowina Bułgaria Chorwacja Cypr Czarnogóra Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Gruzja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Kazachstan Liechtenstein Litwa Łotwa Luksemburg Macedonia Malta Mołdawia Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rosja Rumunia San Marino Serbia Słowacja Słowenia Szwajcaria Szwecja Turcja Ukraina Watykan Węgry Wielka Brytania Włochy